نحوه انتخاب ریمل مناسب

 نحوه انتخاب ریمل مناسب

برای اینکه ظاهر مژه‌هایتان بلند و زیبا به نظر برسد یکی از بهترین و راحت‌ترین محصولات آرایشی که می‌توانید استفاده کنید و درکمترین زمان ممکن به مژه‌های ایده‌آل خود برسید ریمل است. اما تا حالا به این فکر کرده‌اید که چه تاریخی پشت این ماده وجود دارد؟ از چه موادی تشکیل شده و چه انواعی دارد؟ با ما همراه باشید تا پاسخ تمام سوال‌هایتان را در رابطه با ریمل بگیرید.

انواع ریمل-خانومی

تاریخچه ریمل: زیبایی باستانی

مصریان باستان نقش عمده‌ای در تاریخ غنی ریمل ایفا می‌کنند. مصری‌ها در حدود سه هزار سال قبل از میلاد، با مخلوط سرمه، کود تمساح، آب و عسل ماده‌ای با کاربرد ریمل امروزی بوجود آوردند. و همچنین از استخوان و عاج به عنوان وسیله‌ای برای زدن ریمل به مژه‌هایشان استفاده می‌کردند. مصریان چشم‌های خود را با سرمه خط می‌کشیدند و از ریمل برای پرپشت کردن مژه‌های خود استفاده می‌کردند. از آنجا که اعتقاد بر این بود که چشم‌ها پنجره‌های روح هستند، آن‌ها را پنهان می‌کردند تا از این طریق ارواح شیطانی و انرژی بد را دفع کنند. مردان مصری مانند زنان مصری از ریمل استفاده می‌کردند. نقاشی‌های باستانی کلئوپاترا نشان می‌دهد که از ریمل و نقاشی روی بدن به عنوان محافظت، تشریفات، جنگ و مرگ استفاده می‌شده است.

به همین خاطر شاید بشود گفت مصریان مغز متفکر ساخت ماده‌ای بودند که امروزه به آن ریمل گفته می‌شود. اما به غیر از آن‌ها تمدن‌هایی مانند بابلی‌ها، رومیان و یونانیان باستان نیز از چنین ماده‌ای استفاده می‌کردند. بعد از اینکه روم قدرت خود را از دست داد این نوع محصولات دیگر استفاده نشدند اما در خاورمیانه همچنان پرطرفدار بودند. از زمان رنسانس بود که آرایش چشم در اروپا دوباره رونق گرفت.

آیین‌های آرایشی دوره ویکتوریا

اگرچه مصریان به عنوان اولین دوره‌ای شناخته شدند که از ریمل استفاده می‌کردند، اما در دوران ویکتوریا در دهه ۱۸۳۰ بود که زیبایی‌سازی مژه‌ها دوباره اهمیت پیدا کرد. زنان ویکتوریایی بسیار رسمی و خوش ذوق بودند. ساعت‌ها مشغول پوشیدن لباس‌های مجلسی و اشرافی خود می‌شدند و مواد آرایشی مختلفی را امتحان می‌کردند. خانم‌های ویکتوریایی با مخلوط کردن خاکستر و توت سیاه روی آتش داغ، ریمل مخصوص خودشان را می‌ساختند، اما این محصول هرگز به بازار عرضه نشد و بنابراین هرگز فروخته نشد.

تولد اولین محصول ریمل

در سال ۱۸۷۲، وازلین، مهم‌ترین ماده سازنده ریمل متولد شد. سال‌ها طول کشید تا از وازلین ریمل بوجود بیاید، اما سرانجام این اختراع انجام شد. در سال ۱۹۱۷، یوجین ریمل اولین ریمل بسته‌بندی‌شده را ایجاد کرد که از مخلوط وازلین و گرد ذغال سنگ تولید شده بود.

ریمل حجم دهنده-خانومی

مواد تشکیل‌دهنده ریمل

ریمل ترکیبی از رنگدانه، موم، روغن و مواد دیگر است. رنگدانه ریمل به طور معمول شامل اکسیدآهن و تیتانیوم دی اکسید است که رنگ مورد نظر را برای ریمل فراهم می‌آورند. تیتانیوم دی اکسید به رنگدانه ریمل رنگ سفید می‌دهد درحالیکه اکسیدآهن انواعی از رنگ‌ها مثل قرمز، زرد، قهوه‌ای و سیاه را ایجاد می‌کند. رنگدانه‌های به کار رفته برای ریمل سیاه مثل رنگدانه‌هایی است که مصریان و زنان ویکتوریایی از آن استفاده می‌کردند. موم‌هایی که معمولا در ترکیبات ریمل‌ها پیدا می‌شوند، پارافین و موم کارانوبا است. برای کمک به چسبندگی بهتر ریمل به مژه‌های چشم، گاهی موم زنبور عسل نیز در ترکیب آن استفاده می‌شود. روغن‌ها می‌توانند ترکیبی از روغن بذر کتان، روغن کرچک، روغن معدنی و غیره باشند. اگر نگاه کنید، در بعضی از ترکیبات ریمل حتی از الکل به عنوان بخشی از مواد پایه استفاده می‌کنند. بعلاوه، سرسین، صمغ و متیل سلولز از موادی هستند که به عنوان مواد سفت‌کننده عمل می‌کنند و به بلندشدن یا افزایش حجم مژه‌ها کمک می‌کنند.

هر ریمل مطابق اثری که بر مژه‌های شما می‌گذارد از ترکیبات و مدل‌های مختلفی تشکیل شده است. ریمل‌های ضدآب به مواد آبگریز احتیاج دارند. ریمل‌های قابل شستشو دارای مواد پایه‌ای هستند که محلول در آب هستند. ریمل‌هایی که برای بلند یا فردادن مژه‌ها طراحی شده‌اند، اغلب حاوی میکروفیبرهای نایلونی یا ریون هستند.

ریمل خوب-خانومی

انواع ریمل

برای آن‌که بتوانید ریمل مناسب خودتان را پیدا کنید اول باید بدانید مژه‌های شما در چه شرایطی قرار دارند. این‌که کوتاهند یا کم‌پشت و نازکند و یا اگر ضعیف یا مقدارشان کم است نگران هیچ کدام نباشید. امروزه برای هر شرایط و هر سلیقه‌ای انواع مختلفی از ریمل‌ها ساخته شده که شما به راحتی بتوانید ضعف‌ها و نقایص مژه‌هایتان را بپوشانید و ظاهری جذاب و زیبا به صورت خود بدهید. اما این‌که هر ریمل چه تاثیری روی مژه‌های شما می‌گذارد چیزی است که می‌خواهیم به آن بپردازیم. ریمل‌ها براساس رنگ، مواد تشکیل دهنده، شکل برس، و تاثیری که روی حالت مژه می‌گذارند به چند دسته تقسیم می‌شوند.

 • ریمل‌ در رنگ‌های متنوع:
  فرمول‌های سیاه و قهوه‌ای محبوب‌ترین رنگ ریمل هستند. رنگ سیاه روی هر مژه‌ای جواب می‌دهد، رنگ طبیعی‌تر است اما نسبت به قهوه‌ای شهرت کمتری دارد. ریمل‌های رنگی مانند آبی، بنفش و مارونی از مد خارج می‌شوند. اگرچه ممکن است برای یک شب تفریح ​​مناسب باشند، اما به طور روزمره بیشتر خانم‌ها تناژ سیاه یا قهوه‌ای را انتخاب می‌کنند.
 • ریمل قابل شستشو:
  در ریمل های قابل شست و شو از مواد آبی بیشتری در ترکیبات آن استفاده شده است. به همین دلیل پاک کردن آن راحت‌تر است. نکته منفی در مورد ریمل‌های قابل شست و شو این است که چون به طور کامل خشک نمی‌شوند، می‌توانند لکه‌های تیره‌ای از ریمل را روی پلک پایین شما باقی بگذارند و اطراف چشم شما را سیاه کنند.
 • ریمل ضدآب:
  ریمل‌های ضدآب مواد آبی کمتری دارند و حتی بعضی از آن‌ها فاقد آن هستند. این باعث می‌شود ریمل در برابر عرق، باران، اشک یا هر نوع رطوبت دیگری مقاومت داشته باشد و به راحتی از روی مژه‌هایتان پاک نشود. با این حال این‌طور نیست که معجزه هم بکند. ممکن است شما از ریمل ضد آب استفاده کنید و باز هم لکه‌های سیاه در اطراف چشمتان ببینید. اما لکه‌های تیره که با ریمل ضد آب اطراف چشمتان ریخته می‌شود در مقایسه با ریمل قابل شست و شو بسیار کمتر و کمرنگ‌تر است. اغلب به جای لکه مانند سایه به نظر می‌رسد.
 • ریمل پودری:
  ریمل پودری با ریمل مرطوب و خشک متفاوت است. شما چند قطره آب به آن اضافه کنید و با یک چوب آن را هم بزنید و وقتی ریمل کامل روی مژه نشست به نظر می‌رسد مژه مصنوعی زده‌اید. این نوع برای افرادی که مژه‌های کم‌پشت و نازکی دارند مناسب است.
 • ریمل کرمی:
  ریمل کرمی برای افراد با مژه‌های نازک و کم حجم مناسب است که باعث حجم‌دهندگی و عمق‌بخشی به مژه‌هایتان می‌شود. اما به دلیل راحت لکه‌دار شدن اطراف چشم توسط این نوع ریمل‌ها، برای استفاده از آن به نوع خاصی از ابزار نیاز دارید.
 • ریمل بلند کننده:
  برای کسانی که مژه‌های کوتاه و یا صاف دارند، ریمل‌های بلند کننده گزینه مناسبی هستند. آن‌ها حاوی پلیمرهای پلاستیکی ساخته شده از نایلون یا ریون هستند که به مژه‌ها می‌چسبند و آن‌ها را از نوک بلند می‌کنند و به این ترتیب مژه‌هایتان مانند مژه‌های مصنوعی به نظر می‌رسند. معمولاً برس استفاده شده برای این نوع ریمل‌ها دارای موهای متراکم است که برای ضخیم‌کردن مژه‌ها به کار می‌رود.
 • ریمل تقویت‌کننده / حجم‌دهنده:
  برای کسانی که مژه‌های نازک یا ضعیفی دارند، این نوع ریمل بدون این‌که ظاهر سنگینی به مژه‌ها بدهد، حجم آن‌ها را افزایش می‌دهد. فرمول این ریمل حاوی پلیمرهای سیلیکون و موم‌های خاص و رنگدانه‌های تیره و قوی برای ظاهری متراکم است.
 • ریمل مخصوص فرکردن مژه:
  بهترین گزینه برای افرادی که مژه‌های صاف دارند. آن‌ها حاوی پلیمرهایی هستند که پس از استفاده از آن مژه‌ها جمع می‌شوند و باعث بلندشدن مژه به صورت انحنا می‌شود. به همین دلیل برس این ریمل‌ها به جای اینکه صاف و مستقیم باشد، حالت هلالی و کمی خمیده دارد.
 • ریمل ضد لک:
  این ریمل برای همه کسانی است که نیاز دارند تا پایان یک روز کاری سخت، مرتب بمانند و ساعت‌های طولانی، رطوبت، خراش، مالش، باران و غیره را تحمل کنند. اگر همیشه در حال مسافرت هستید یا اکثر زمان خود را بیرون از خانه سپری می‌کنید، این ریمل بهترین گزینه برای شماست. این نوع ریمل‌ها حاوی پایه روغن موم هستند تا ریمل را در برابر عوامل محیطی ضدآب کند. این ریمل ممکن است مژه‌های شما را خشک کند، بنابراین از آن کم استفاده کنید و یا هر زمان که مجبور به استفاده از آن نیستید به مژه‌های خود استراحت دهید.
 • ریمل پرایمر مژه:
  درست مانند پرایمرهای آرایشی صورت، برای این‌که ریمل به خوبی روی مژه‌ها بنشیند و تاثیرش را دو چندان بگذارد باید قبل از ریمل، روی مژه‌های خود پرایمر بکشید. از مزایای این محصول می‌توان به ماندگاری بیشتر ریمل روی مژه، جلوگیری از لکه‌دار شدن، جمع‌شدن و جذب کمتر ریمل اشاره کرد. همچنین اگر به طور مداوم از ریمل استفاده می‌کنید، پرایمر مژه‌های شما را از خشک شدن محافظت می‌کند. بنابراین اگر روزانه از ریمل استفاده می‌کنید، استفاده از پرایمر مژه قبل از این‌که ریمل بزنید بهترین گزینه برای محافظت از مژه‌های شما است.
 • برس پرمو و درشت:
  پرمو و تپل بودن برس به دلیل جذب بیشتر ریمل است، بنابراین ریمل بیشتری روی مژه می‌نشیند و در نتیجه باعث افزایش حجم مژه‌ها می‌شود. چنین برسی برای افرادی که مژه‌های نازک و کمی دارند، بهترین گزینه است. چون تراکم موهای برس بیشتر است، دسترسی را به تمام مژه‌ها بالا می‌برد.
 • برس شانه‌ای:
  یکی دیگر از برس‌هایی که برای مژه‌های کوتاه و نازک پیشنهاد می‌شود برس شانه‌ای می‌باشد که باعث ضخامت بیشتر مژه می‌شود. به دلیل نظم موهای روی برس از گلوله شدن ریمل جلوگیری می‌کند و مواد را به خوبی در تمام مژه‌ها پخش می‌کند.
 • برس منحنی شکل:
  این برس بهترین انتخاب برای فر کردن مژه‌هایتان است. اگر مژه‌هایتان صاف و بی‌حالتند از این برس استفاده کنید تا به زیبایی مژه‌هایتان را یک دست و مرتب به بالا فر دهد.
 • برس باریک:
  این ریمل برای پوشاندن همه‌ مژه‌ها حتی مژه‌های کوچک و باریک در گوشه چشم مناسب است.

ریمل رنگی-خانومی

مناسب‌ترین ریمل برای شما:

اگر ریمل مناسب خود را انتخاب کنید می‌تواند برای شما معجزه کند. اگر مژه‌های شما کم‌پشت است، ریمل حجم‌دهنده بخرید که می‌تواند مژه‌ها را به رشته‌های ضخیم و حجیم تبدیل کند. اگر مژه‌های شما کوتاه است، ریمل بلندکننده بخرید که می‌تواند عمق و طول مژه‌هایتان را افزایش و مژه‌های عروسکی را که آرزو داشتید به شما هدیه بدهد. اگر ریملی مناسب برای مژه‌های خود پیدا نکردید، ناامید نشوید و به گشتن ادامه دهید. با پیشرفت فن‌آوری و رقابت شدید بین شرکت‌های آرایشی و بهداشتی، آن‌ها به طور مداوم محصول خود را اصلاح می‌کنند تا زمانی که شما به ریمل دلخواهتان برسید.

برس‌های ساده برای استفاده بسیار مناسبند و دسترسی آسانی به مژه‌های کوتاه و پلک داخلی دارند. برس‌های خمیده برای کسانی که به دنبال فرخوردگی بیشتر برای مژه‌های خود هستند، ریمل شانه به منظور جدا کردن مژه‌ها طراحی شده است که باعث افزایش طول و حجم مژه‌ها می‌شود. برس بزرگ مقدار بیشتری ریمل را روی مژه‌ها می‌کشد و باعث ضخیم و حجیم‌تر شدن مژه‌ها می‌شود. برای ایجاد حالت‌های مختلف به مژه‌، موهای برس دارای تعداد، شکل و اندازه‌های مختلف هستند. بهترین حالت برس‌هایی هستند که موهای زبر و سیخ دارند که باعث می‌شوند مژه‌ها بلند و حجیم به نظر بیایند. ریمل‌های قابل شستشو برای استفاده مبتدیان مناسب‌ترین گزینه هستند. ریمل‌های قابل ‌شست و شو روی مژه‌ها انعطاف پذیرترند، این بدان معناست که برای سلامت مژه‌هایتان بهترند.

هر نوع ریمل تاثیر متفاوتی می‌گذارد: بلند کننده، حجم دهنده، جدا کننده مژه، فر کننده و هر چیزی که فکرش را بکنید. هر ریمل با توجه به تاثیری که می‌گذارد، فرمول منحصر به فرد خود را دارد. بعضی از ریمل‌ها سنگین هستند، به هر مژه می‌چسبند و باعث می‌شوند مژه‌ها حجیم‌ و پرپشت‌تر به نظر بیایند. بعضی دیگر از ریمل‌ها سبک هستند، دور هر مژه می‌پیچند و باعث می‌شوند مژه‌ها بلندتر به نظر بیایند. برای کسانی که پشت پلکشان زود چرب می‌شود یا تعرق زیادی دارند و حتی اگر غدد اشکی چشمانشان فعال است، ریمل تیوپی بسیار پیشنهاد می‌شود. ریمل تیوپی، روی مژه خشک می‌شود و به سادگی نمی‌توان آن را پاک کرد. ریمل تیوپی برای مژه‌های کوتاه، نازک و کم‌پشت نیز مناسبند.

آرایش پاک کن چشم-خانومی

طریقه صحیح پاک کردن ریمل از مژه‌ها

اگر می‌خواهید مژه‌هایتان آسیب نبیند باید هنگام پاک کردن ریمل از روی مژه‌هایتان خیلی محتاط عمل کنید. با به زور پاک‌کردن ریمل و استفاده نکردن از ماده تمیزکننده ممکن است مژه‌هایتان کنده شود و رشد آن‌ها را سخت‌تر یا حتی به طور کامل قطع کند.

ابتدا با مایع پاک‌کننده آرایش صورت خود را غیر از مژه‌هایتان پاک کنید. بعد به آرامی روغن پاک‌کننده را روی مژه‌هایتان بکشید تا ریمل از روی آن‌ها برداشته شود. سپس از پد آرایشی برای پاک‌کردن تمام آن استفاده کنید. در آخر صورت خود را با آب گرم و یک پاک‌کننده خوب بشویید. اگر روغن پاک‌کننده در اختیار ندارید، پد مرطوب کننده نیز به کارتان می‌آید. فقط برای چند ثانیه روی مژه‌هایتان نگه دارید تا زمان داشته باشد مواد را جذب کند و بعد می‌توانید مژه‌هایتان را پاک کنید. در کل مهم نیست از چه محصول پاک کننده‌ای استفاده می‌کنید، مهم پاک کردن آن است که باید به آرامی انجام شود. برای پاک کردن ریمل ضد آب باید از پاک کننده‌های آرایشی یا روغن تمیز کننده یا هر محصول پاک کننده‌ دیگری که بتواند مژه‌های شما را به راحتی پاک کند استفاده کنید.

ریمل بلند کننده-خانومی

طریقه صحیح کشیدن ریمل روی مژه‌ها

 • فرکردن مژه‌ها:
  قبل از استفاده از ریمل مژه، از فرمژه برای بلندکردن و طویل‌شدن مژه‌ها استفاده کنید. این کار باعث می‌شود ریمل شما بهتر به مژه‌هایتان بچسبد.
 • از پرایمر مژه استفاده کنید:
  درست همانطور که قبل از استفاده از شروع آرایش صورت از پرایمر روی پوست خود استفاده می‌کنید، استفاده از پرایمر مژه نیز قدرت ماندن ریمل روی مژه را بهتر می‌کند. همچنین به ضخیم شدن و تفکیک مژه‌ها کمک می‌کند و آن‌ها را کاملا برای ریمل آماده می‌کند. یک یا دو لایه پرایمر را روی مژه‌های بالا و پایین بکشید و قبل از این‌که به سراغ ریمل بروید حداقل ۳۰ ثانیه صبر کنید.
 • نحوه بیرون کشیدن مواد ریمل:
   مهم نیست که از کدام محصول استفاده می‌کنید، زمانی که برس را از تیوب خارج می‌کنید، آن را روی لبه تیوب بکشید تا مواد اضافه‌اش برداشته شود. این به شما کمک می‌کند از داشتن مژه‌های شلخته و سنگین جلوگیری کنید. برس را مدام داخل و خارج تیوب نکنید. این کار باعث خشک شدن ریمل می‌شود.
 • ریمل زدن مژه‌های بالایی:
  هنگام زدن ریمل به بالا نگاه کنید، برس را روی پایین‌ترین قسمت مژه‌ها تنظیم کنید و کمی روی ریشه مژه‌ها بکشید. وقتی که پایین مژه به خوبی از ریمل پوشیده شد، به سمت نوک مژه‌ها حرکت کنید. اطمینان حاصل کنید که هنگام کشیدن، تمام قسمت‌های مژه را می‌پوشانید. برس را به آرامی حرکت دهید تا از جمع شدن مژه‌ها جلوگیری شود.
 • ریمل زدن مژه‌های پایینی:
  وقتی نوبت به مژه‌های پایینی می‌رسد، باید مراقب باشید که زیاد روی آن‌ها نکشید. از آنجایی که مژه‌های زیرین شما ظریف‌تر از مژه‌های فوقانی هستند، اگر ریمل به درستی روی آن نشیند خود را نشان می‌دهد. برای جلوگیری از این اتفاق، از نوک برس استفاده کنید و ریمل را درست روی ریشه‌ مژه‌ها بمالید.
ارسال این مطلب به:

mohammad.javani89@gmail.com

0 Reviews

مطالب مرتبط