زگیل تناسلی؛ انواع، علائم و درمان

 زگیل تناسلی؛ انواع، علائم و درمان

یکی از بیماری‌های مقاربتی که شیوع بسیاری هم دارد، زگیل تناسلی است. این بیماری که نامش ویروس پاپیلومای انسانی یا HPV است، بیش از ۱۵۰ نوع از آن وجود دارد. این زگیل‌ها، نوعی تومور غیر سرطانی هستند که روی بافت مرطوب ناحیه تناسلی، به شکل برجستگی‌های کوچک به رنگ پوست یا با ظاهری شبیه به گل‌کلم ظاهر می‌شوند. حتی ممکن است این زگیل‌ها آنقدر کوچک باشند که دیده نشوند.

برخی از انواع این ویروس‌ها، می‌توانند حتی باعث سرطان‌های مختلف مانند سرطان دهانه رحم، سرطان دهانه واژن، سرطان واژن، سرطان آلت مردان، سرطان ناحیه، دهانه، سرطان حنجره، سرطان مقعده و غیره شوند.

چیزی که باعث ابتلای فرد به این ویروس می‌شود، تماس پوستی او با پوست ناحیه تناسلی فرد آلوده می‌باشد، به طوری که زگیل تناسلی از فرد آلوده به او منتقل می‌شود و او را مبتلا به زگیل تناسلی می‌کند. به همین خاطر هنگام برقراری رابطه جنسی دهانی، واژینال یا مقعدی با این افراد باید محتاط بود. حتی اگر این رابطه جنسی هم کامل برقرار نشود، باز هم باید احتیاط‌های لازم را انجام داد. چرا که تنها یک تماس پوستی ساده با ناحیه تناسلی فرد آلوده کافی است تا این ویروس به بدن شما منتقل شود و شما را نیز آلوده کند. زگیل تناسلی به قدری شایع شده است که اکثراً در افرادی که دارای روابط جنسی هستند یک نوع از آن دیده می‌شود و همین امر سبب می‌شود شما بیش از هر چیزی در این مورد هوشیار باشید و در صورتی که از ابتلای شریکتان مطمئن نیستید، حتماً احتیاط‌های لازم را انجام دهید. به خصوص اگر خودتان یا شریکتان حداقل یکی از خصوصیت‌های رفتاری زیر را داشته باشید، باید احتمال مبتلا بودن به این بیماری را در نظر بگیرید و درباره مطمئن شدن از آن و سپس درمان آن اقدام کنید:

 1. در صورتی که در جوانی فعالیت جنسی بالایی داشته باشید.
 2. در صورتی که به سایر عفونت‌های جنسی مبتلا شده باشید.
 3. در صورتی که شریک‌های جنسی متعددی داشته باشید.
 4. در صورتی که درباره سابقه جنسی شریک جنسی حال حاضر خودتان یا گذشته‌تان بی اطلاع بوده باشید.
 5. در صورتی که رابطه جنسی بدون محافظت برقرار کرده باشید.

زگیل تناسلی-خانومی

انواع زگیل تناسلی

تشخیص نوع زگیل تناسلی‌ای که دارید، به شما خیلی کمک می‌کند که بتوانید برای درمان بهتر اقدام کنید. بعضی از انواع زگیل تناسلی بدون دخالت و بروز هیچ مشکلی درمان می‌شوند. برخی دیگر، ممکن است منجر به سرطان شوند. به همین خاطر خیلی مهم است تحت نظر دکتر باشید که این سلول‌های سرطانی پیشرفت نکنند و خیلی زود شناسایی و درمان شوند.

زگیل تناسلی کم خطر

آلوده شدن توسط زگیل تناسلی کم‌خطر، باعث به وجود آمدن هیچ علائمی نمی‌شود و بعد از این‌که بدن نسبت به ویروس ایمن می‌شود، ناپدید می‌شود. این نوع زگیل، به هیچ وجه باعث سرطان نمی‌شود، ولی باعث ظاهر شدن زگیل در ناحیه تناسلی می‌شود. جدا از ظاهر شدن زگیل روی فرج یا آلت مردانه، ممکن است زگیل‌ تناسلی زنان، روی دهانه رحم یا رحم و در مردان روی بیضه‌هایشان ظاهر شوند، همچنین هم در زنان و هم در مردان، ممکن است روی یا اطراف مقعدشان هم زگیل ایجاد شود. همچنین به علت داشتن رابطه جنسی دهانی، زگیل‌ها ممکن است در دهان و گلوی فرد نیز ظاهر شوند. دو تا از انواع زگیل تناسلی، تایپ ۶ و تایپ ۱۱ هستند که عامل به وجود آمدن ۹۰ درصد این زگیل‌ها هستند که معمولاً تنها حدود ۱ درصد افرادی که از نظر جنسی فعالند، نشانه‌های قابل رویت دارند. این نوع زگیل باید خیلی سریع مورد درمان قرار بگیرد تا از پخش شدن آن در ناحیه تناسلی و انتقال آن به شریک جنسی فرد جلوگیری شود.

برخی از انواع زگیل تناسبی می‌توانند باعث دیسپلازی ملایم شوند که منجر به رشد و تقسیم سلولی خارج از حالت عادی روی ناحیه دهانه رحم می‌شود. البته این تغییرات منجر به سرطان نمی‌شوند.

زگیل تناسلی پر خطر

آلوده شدن به زگیل تناسلی پر خطر می‌تواند منجر به رشد و تقسیم سلولی غیر معمول در ناحیه دهانه رحم شود که در این نوع، چنین اتفاقی منجر به سرطان می‌شود. حداقل ۱۲ نوع زگیل تناسلی پر خطر وجود دارد، ولی فقط دو نوع آن به نام‌های HPV 6 و HPV 18، باعث اکثریت سرطان‌های مرتبط با زگیل تناسلی شامل دهانه رحم، رحم، آلت تناسلی مردانه و مقعد می‌شود. انواع زگیل‌های تناسلی پر خطر می‌توانند منجر به سرطان گلو، زبان و لوزه هم بشوند که به سرطان دهان حنجره هم معروف است. آلودگی‌های زگیل تناسلی مربوط به دهان و گلو ممکن است توسط ارتباط جنسی دهانی با فردی که آلودی پر خطر فعال دارد به وجود بیایند.

علائم زگیل تناسلی

پیش از این گفتیم که زگیل تناسلی به چه شکل و در چه قسمت‌هایی از بدن نمود پیدا می‌کند. با این حال همیشه هم این عفونت نشانه مشخص و قابل دیدنی ندارد و یا ممکن است چندین هفته یا ماه طول بکشد تا علائمش بروز پیدا کنند. با این حال در صورتی که با چنین نشانه‌هایی برخورد داشتید، شاید باید احتمال مبتلا شدن به زگیل تناسلی را در نظر بگیرید:

 • احساس خارش و ناراحتی در ناحیه تناسلی
 • ایجاد توده کوچک به رنگ پوست در ناحیه تناسلی
 • ایجاد زگیل‌های نزدیک به هم به شکل گل کلم
 • خونریزی هنگام ایجاد رابطه جنسی

زگیل تناسلی-خانومی

طریقه درمان

زگیل تناسلی از نوع کم خطر معمولاً با گذر زمان از بین می‌رود، ولی در صورتی که زگیل تناسلیتان پرخطر شناسایی شود، برای درمان باید یکی از روش‌های زیر را پیش گرفت:

درمان دارویی: داروها برای از بین بردن زگیل به طور معمول روی ضایعه استفاده می‌شوند و معمولاً قبل از نتیجه دادن، زمان زیادی باید از آن‌ها استفاده کرد. برخی از دارهایی که برای درمان زگیل تناسلی می‌شود مثال زد عبارتند از: سالیسیلیک اسید، پودوفیلین و تری کلرواستیک اسید.

درمان جراحی: اگر درمان دارویی جواب نداد، چندین روش جراحی است که می‌توانید برای از بین بردن زگیل‌ها پیش بگیرید:

 • منجمد کردن با نیتروژن مایع (کرایوتراپی)
 • سوزاندن با جریان الکتریکی (الکتروکاتری)
 • برش زگیل
 • لیزر درمانی
ارسال این مطلب به:

mohammad.javani89@gmail.com

0 Reviews

مطالب مرتبط