پسوریازیس و سلامتی گوش

 پسوریازیس و سلامتی گوش

پسوریازیس یک بیماری پوستی مزمن و نسبتاً شایع است. این بیماری هم در کودکان و هم در بزرگسالان دیده می‌شود، اما بیشتر در اوایل بزرگسالی تشخیص داده می‌شود. پسوریازیس یک بیماری خود ایمنی است که باعث سرعت در چرخه تشکیل پوست می‌شود. در این مشکل سلولهای مرده پوست به سرعت تجمع یافته و لکه ها یا پوسته های ناهموار، خشک و قرمز ایجاد می‌کنند.

درد یا خارش روی پوست گوش شما ممکن است نشانه ای از پسوریازیس باشد . این مشکل می‌تواند شنوایی را دشوار کند.

پسوریازیس گوش-خانومی

علائم پسوریازیس گوش

اگر یک درد مداوم یا خارش روی پوست اطراف گوش خود دارید، ممکن است به پسوریازیس مبتلا شده باشید. پسوریازیس معمولا در مجرای خارجی گوش ایجاد می‌شود اما صرف نظر از اینکه کدام قسمت از گوش را درگیر می‌کند این مشکل، شنوایی را دشوار می‌کند.

علائم پسوریازیس گوش ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • درد گوش
 • وزوز گوش
 • خارش گوش
 • مناطق تحریک شده کوچک و بزرگ روی پوست گوش
 • پوست خشک و ترک خورده
 • کاهش شنوایی و احساس انسداد

شیوع پسوریازیس در گوش یک مشکل معمول است.

درمان پسوریازیس گوش

پس از مشاوره اولیه با پزشک، ممکن است برای درمان به متخصص پوست ارجاع شوید. روش های مختلفی برای درمان پسوریازیس در گوش وجود دارد. برخی از گزینه های درمانی بهتر از سایر گزینه ها هستند. با پزشک خود در مورد درمان صحبت کنید.

درمان های خانگی

اگرچه درمان قطعی برای پسوریازیس وجود ندارد، اما درمان های خانگی می‌توانند به شما در مدیریت پسوریازیس گوش کمک کنند. محققان دریافته اند که استفاده از روغن جوجوبا می‌تواند برای درمان پوست مبتلا به پسوریازیس مفید باشد.  روغن زیتون به دلیل خاصیت مرطوب کنندگی، آنتی اکسیدانی و غنی بودن از ویتامین گزینه درمانی دیگری است. با این حال، هیچ تحقیق گسترده ای در مورد اثر بخشی این موارد برای این بیماری انجام نشده است.

شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد داروهای گیاهی، هنگامی که با روش های درمانی سنتی ترکیب می‌شوند، در درمان پسوریازیس موثرتر از داروهای سنتی هستند.

درمان توسط پزشک

پزشکان می‌توانند از ابزاری کوچک برای از بین بردن پوست اضافی که مانع شنوایی شما می‌شود استفاده کنند. هرگز در خانه چیزی داخل گوش خود نکنید. این کار باعث می‌شود به گوش خود آسیب برسانید .

داروهای موضعی

انواع مختلفی از داروهای غیراستروئیدی وجود دارد که می‌تواند برای درمان پسوریازیس استفاده شود. اغلب موارد از کلسیپوتریول یا ترکیبی از بتامتازون و کلسی پوترین برای درمان پسوریازیس گوش استفاده می‌شود. این داروها با کند کردن رشد پوست و صاف کردن ضایعات به درمان کمک می‌کنند. آنها همچنین باعث تسکین درد و خارش می‌شوند. توجه به این نکته مهم است که اگرچه داروها می‌توانند علائم پسوریازیس را تسکین دهند، اما عوارض جانبی مانند سردرد دارند.

استروئیدها

ممکن است پزشک داروی استروئیدی مایع را برای چکاندن در مجرای گوش تجویز کند. این دارو بسته به موقعیت ناحیه آسیب دیده، می‌تواند بر روی پوست خارجی نیز اعمال شود. یک استروئید اغلب در ترکیب با سایر داروها برای افزایش اثربخشی استفاده می‌شود.

پسوریازیس گوش-خانومی

پسوریازیس گوش در کودکان و نوزادان

اگرچه این بیماری خیلی شایع نیست اما احتمال ایجاد این مشکل در کودکان وجود دارد. خوشبختانه، این بیماری پوستی به طور کلی در کودکان شدت کمتری دارد. اکثر کودکان مبتلا به پسوریازیس به راحتی درمان می‌شوند. در صورت مشاهده علائم ذکر شده در اطراف گوش و پوست سر کودک خود، به پزشک مراجعه کنید.

نکاتی در خصوص پسوریازیس

پسوریازیس یک بیماری مزمن است اما خبر خوب این است که با درمان های ذکر شده در بالا می‌تواند تسکین پیدا کند.

با گذشت زمان، ممکن است متوجه شوید که پوست شما به عوامل مختلفی واکنش منفی نشان می‌دهد. این موارد ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • مصرف الکل
 • آفتاب سوختگی
 • قرار گرفتن در هوای سرد یا خشک

*در مورد اینکه چه عواملی باعث ایجاد این مشکل یا تشدید آن می‌شود با پزشک خود صحبت کنید. بدون درمان این بیماری ممکن است شما درگیر ناشنوایی و سایر مشکلات شوید.

عوامل زیر باعث بدتر شدن پسوریازیس گوش می‌شوند

 • استرس
 • ایجاد بریدگی و خراش
 • مصرف برخی داروها
 • برخی از بیماری ها

پسوریازیس گوش-خانومی

زندگی با پسوریازیس گوش

بیماری پسوریازیس ممکن است از نظر عاطفی و جسمی برای فرد مشکلاتی ایجاد کند اما با کمک پزشک می‌توان آن را مدیریت کرد. فرد درگیر این مشکل باید به صورت منظم معاینه گوش انجام دهد تا در صورت بروز مشکلی جدید سریع مطلع شود.

سوال متداول

تفاوت بین اگزما و پسوریازیس چیست؟

پسوریازیس یک بیماری پوستی است که در آن سلول های خارجی پوست سریعتر از حد طبیعی تولید شده و روی پوست جمع می‌شوند این مشکل باعث پوسته پوسته شدن و تحریک پوست می‌شود. اگزما یک التهاب پوستی رایج است. تقریبا ۱۰ تا ۲۰ درصد افراد درگیر این مشکل شده اند. در این مشکل بثورات مزمن و خارش داری روی پوست ظاهر می‌شوند. به طور کلی در صورت مشاهده هر یک از عوامل گفته شده به پزشک مراجعه کنید و خودتان سعی در حل مشکل نکنید.

ارسال این مطلب به:

mohammad.javani89@gmail.com

0 Reviews

مطالب مرتبط