درمان زگیل با سیر

 درمان زگیل با سیر

هرچقدر که از خواص سیر بگوئیم کم گفته‌ایم. این گیاه که نماد سفیدی و پاکی و مقابله با میکروب‌ها و پلیدی‌های جهان است چنان خواصی دارد که هرگاه برگی از دفتر آن را ورق می‌زنیم بیشتر و بیشتر حیرت می‌کنیم. البته شاید برای مخاطب امروزی بسیاری از این خواص تازه و بدیع جلوه کنند اما در غالب فرهنگ و رسوم و سنن قدیمی هرجایی از جهان که به آن پا بگذارید با رد پای خود سیر را پیدا می‌کنید یا افسانه‌هایی از وجود آن در سرزمین‌های دوردست. برای مثال همین روشی که در این مطلب برای شما توضیح می‌دیم از گذشته‌های دور توسط افرادی که خود را آمیش می‌خواندند استفاده می‌شده است.

البته قبل از ادامه‌ی مطلب حتما باید هشدار دهیم که فقط در صورتی از روش سیر استفاده کنید که مطمئن هستید زگیلتان معمولی است. بسیاری از زگیل‌هایی که در بدن به وجود می‌آید از همان نوع عام و رایج زگیل است که خطر چندانی ندارند. اما زگیل‌هایی که اطراف آلت تناسلی مردانه یا زنانه  رخ می‌دهند و  یا همان زگیل تناسلی یا اطراف مقعد را درگیر می‌کند می‌تواند خطرناک‌تر باشد. برای مثال ممکن است نوعی HPV یا بیماری جنسی باشد یا حتی انواعی از آن‌ها به شانس بالایی از مبتلا بودن به سرطان نیز نسبت داده می‌شوند. به همین دلیل اگر فکر می‌کنید مبتلا به انواع خطرناک زگیل هستید به پزشک معالج مراجعه کنید.

روش‌های اصلی برای تشخیص زگیل معمولی از زگیل سرطانی ظاهر و بافت آن است. برای مثال زگیل نباید دردناک باشد یا خون‌ریزی داشته باشد. اگر زگیل مانع شود که فرد از خودکار استفاده کنید یا درد آن شخص را از انجام امور دیگر روزمره باز دارد به احتمال زیاد تنها یک زگیل معمولی نیست، در نتیجه نمی‌تواند با سیر درمان شود. همچنین زگیل نباید بزرگ‌تر شود، تغییرات سطحی داشته باشد یا رنگش عوض شود. اگر زگیلی شروع به تغییر کردن روی پوست کند احتمال دارد که درواقع سرطان پوست باشد. از طرفی اگر ناگهان زگیل در بخش‌های مختلفی از بدن پخش شود یا بخش بزرگی از یک بخش را در بر بگیرد احتمالا به دلیل ضعیف بودن یا اختلالی در سیستم ایمنی بدن است.

سیر-خانومی

درمان زگیل در بیماران دیابتی

کسانی که دیابت دارند ممکن است زگیل دردناکی داشته باشند اما درد را در آن حس نکنند. در صورتی که به جای استفاده از سیر از پزشک بخواهید زگیل را درمان کند و زگیل نیز بدخیم نباشد از یکی یا چندتا از این پنج روش استفاده می‌کند:

روش اصلی استفاده از سالیسیلیک‌اسید است که زگیل را لایه به لایه حذف می‌کند.

روش دوم سرمادرمانی است که زگیل را با نیتروژن مایع سرد می‌کنند. در این روش زیر و اطراف زگیل ورم می‌کند و جدا شدن آن را آسان می‌کند. این روش گاها با روش اول استفاده می‌شود. این روش می‌تواند باعث تغییر رنگ پوست شود. تری‌کلرواستیک که روش سوم است دردناک است و تنها زمانی استفاده می‌شود که روش‌های دیگر کاربرد نداشته باشند.

دو روش نهایی که چندان توصیه نمی‌شوند به این دلیل که هم سختی بالایی برای انجام دارند هم ممکن است باعث به جا ماندن جای زخم شوند، جراحی و یا استفاده از لیزر هستند. پزشکان از این روش‌ها تنها در زمان‌هایی استفاده می‌کنند که هیچ روش دیگری وجود نداشته باشد. به‌طور کلی استفاده از روش‌های گیاهی مانند سیر یا روش‌های دیگری مانند پیاز یا چسب نواری و شستشو و مرطوب نگه داشتن زگیل از روش‌هایی هستند که در نهایت سازگاری بیشتری با ارگانیسم‌های طبیعی بدن دارند.

اول از همه بهتر است که از سیر تازه استفاده کنید. ابتدا آن را روی بخشی از پوست بکشید تا مطمئن شوید به آن حساسیت ندارید. در برخی از افراد قرار دادن سیر تازه روی پوستشان باعث ایجاد خارش یا تحریک می‌شود. این مسئله خطرناک نیست اما می‌تواند آزاردهنده باشد. اما سیر ارزش امتحان برای درمان زگیل را دارد چرا که در دو آزمایش مجزا مشخص شد که سیر تاثیر صددرصدی روی درمان زگیل در تمام سنین دارد.

پس از اطمینان از عدم حساسیت ابتدا دستتان را و سپس محل زگیل را با آب گرم و صابون بشوئید. آن‌ها را با حوله‌ی پنبه‌ای خشک کنید. این حوله خود باید بعدا شسته شود تا از انتقال بیماری جلوگیری شود. سیری که با کناره‌ی چاقو له کرده‌اید را روی زگیل قرار دهید و با بانداژ دور آن را بپیچید. برخی افراد کمی روغن سرو بادبزنی نیز روی آن می‌ریزند. مراقب باشید که سیر روی زخم باز نریزد چرا که می‌تواند آن را بسوزاند. سه الی چهار هفته هرروز این کار را تکرار کنید و دستتان را بشوئید و با سوهان نرم پوست اضافه را به آرامی بسابید تا در نهایت از زگیل مزاحم خلاص شود.

در صورتی که نمی‌خواهید از سیر استفاده کنید می‌توانید ریحان له شده که هر ۲۴ ساعت تعویض می‌شود و روی پوست به نرمی سوهان کشیده می‌شود، پوست موز که شب روی پوست بدن می‌ماند و ویتامین A که ضدویروس است تولید می‌کند، شیره‌ی گیاه قاصدک، سرکه‌ای که با یک پنبه‌ی نرم روی زگیل کشیده می‌شود و دو ساعت الی دو روز باقی می‌ماند یا پیاز که همانند سیر استفاده می‌شود را به کار ببرید.

ارسال این مطلب به:

mohammad.javani89@gmail.com

0 Reviews

مطالب مرتبط