دندان­ درد؛ انواع، دلایل و درمان

 دندان­ درد؛ انواع، دلایل و درمان

دندان­ درد یکی از آزاردهنده­ ترین دردهایی است که هر کس می­تواند تجربه کند. احساس درد دندان را تقریباً همه­ تجربه کرده­اند. در رده­بندی دردهای فیزیکی، دندان­درد جزء آزاردهنده ­ترین و ناخوشایند ترین دردها قرار می­گیرند. چراکه دندان­درد، بخشی زیادی از سر  و صورت را درگیر خود می­کند و صورت نیز بی­شمار عصب ریز و درشت دارد و به دردهای محرک­دار بسیار حساس است.

معمولاً رایج ­ترین دلیل احساس درد در دندان­ها، مشکلات و آسیب ­های مربوط به خود دندان است. البته گاهی دندان­درد شما را سورپرایز می­کند. یعنی دلیل دندان­درد شما ممکن است اصلاً به مشکلات دندان ربطی نداشته باشد و ناشی از آسیب­های سینوزیتی، میگرن، گرفتگی عضلات صورت یا مشکلات استخوان آرواره و فک باشد. در هر صورت شناسایی دلیل دندان­درد به شما کمک فراوانی در آرام کردن یا درمان منشاء این دردهای آزاردهنده دارد.

دندان درد-خانومی

چند نوع دندان درد داریم؟

اگر گاهی هنگام خوردن غذاها به ویژه غذای شیرین یا نوشیدن نوشیدنی­های گرم و سرد برای لحظاتی کوتاه احساس درد یا نوعی تیر کشیدن کم­شدت در دندان خود می­کنید، به احتمالا بسیار بالا دندان شما به طور سطحی دچار پوسیدگی شده­است. البته آسیب­ های مربوط به لثه می­تواند هنگام غذا خوردن شما را با مشکل مواجه کند و اجازه ندهد لذت کافی را از وعده غذایی خود ببرید. در هر صورت این مدل درد، نیازمند اقدام شدید دندان­پزشکی نیست ولی احتیاج به مراقبت و توجه ویژه دارد. برای کاهش این دردها، پیشنهاد می­شود  از مسواک­های نرم و مخصوص لثه‌های حساس استفاده کنید. خمیر دندان و دهان­شویه لثه ­های حساس نیز پیشنهاد می­ شود. اگر دقیق نمی ­دانید که کدام مسواک و خمیر دندان مناسب است، حتماً با پزشک خود مشورت کنید تا جلوی آسیب­های بیشتر به دندان­هایتان گرفته شود.

نوع رایجی از دندان­درد، تیر کشیدن تیز و شدید دندان هنگام جویدن غذا گزارش شده است. شدت این نوع دندان­درد، به مراتب بیشتر از حالت قبلی است و طبعاً نشان­ دهنده مشکلی وخیم ­تر نسبت به وضعیت قبلی است. دردی که به  احساس می­کنید احتمالاً خبر از یک پوسیدگی عمیق می­دهد. اگر این درد را در دندانی احساس کردید که قبلاً پر شده است، به احتمال زیاد مواد پرشدگی آسیب دیده است و نیاز به ترمیم دارد.

یک احتمال دیگر برای این درد، رسیدن پوسیدگی به عصب دندان یا ترک خوردن دندان است. این نوع درد نیاز به درمان دندان­پزشکی دارد و هر چه سریع­تر اقدام به درمان کنید، در واقع از آسیب بیشتر و هزینه­های کلان­تر درمان پیش­گیری کرده­اید. اگر بلافاصله پس از احساس این مدل درد، امکان مراجعه به دندان­پزشک را ندارید، بهتر است با طرف دیگر دهانتان غذا بجوید و به سمت آسیب­دیده فشار وارد نکنید و دهانتان را با دهان­شویه تمیز نگه­دارید. سعی کنید در اسرع وقت به دندان­پزشک مراجعه کنید.

دندان درد-خانومی

درد بعد از خوردن غذا یا نوشیدن نوشیدنی سرد یا گرم

تا اینجای مقاله دردهایی که معرفی شد، لحظه ­ای بودند و حداکثر سه الی پنج ثانیه طول می‌کشیدند. اما نوع دیگری از دندان­ درد نیز وجود دارد که احساس درد بعد از خوردن غذا یا نوشیدن نوشیدنی سرد یا گرم، تا چهل ثانیه یا بیشتر طول می­کشد. توجه به این درد بسیار جدی است و اصلاً نباید درمان آن را پشت گوش بی­اندازید. چراکه این درد طولانی نشان­دهنده آسیب جدی به عصب دندان یا شکستگی خطرناک دندان است. اگر این درد طولانی را احساس کردید، معطل نکنید و فوراً به دندان­پزشک خود مراجعه نمایید.

برخی اوقات همزمان با احساس دندان­ درد، صورت شما ورم می­کند و گلودرد و گوش ­درد نیز به کلکسیون دردهایتان اضافه می­شود. اگر دندان عقل ندارید، احتمالاً قرار است که به زودی داشته باشید. در نتیجه درمان خاصی برای این درد وجود ندارد؛ فقط سعی کنید حساسیت لثه­ ها و گلویتان را با مواد خوراکی ادویه ­دار و تند زیاد نکنید و غذاهای نرم میل کنید تا این دوران به خوبی و خوشی بگذرد. البته این مدل دندان ­درد می­تواند دلایل دیگری مثل سینوزیت داشته باشد. درد مربوط به سینوزیت معمولاً در فک بالایی احساس می­شود و درد آن پخش و نامتراکم است. با درمان یا مراقبت­های مربوط به سینوزیت می­توانید این مدل درد را کاهش دهید یا به کلی از بین ببرید.

دندان درد-خانومی

درد بعد از ترمیم دندان

گاهی پیش می ­آید که مراجعان به دلیل دندان­ درد ناشی از پوسیدگی به دندان­پزشک مراجعه می‌کنند و دندان­پزشک نیز بعد از تراشیدن پوسیدگی، دندان را با مواد مخصوص پر می­کند. اما بعد از طی این فرایند، هنوز شکایت از درد دندان در برخی موارد وجود دارد. آگاه باشید که احساس دندان­د رد بعد از پر کردن تا یک ماه طبیعی است و فقط باید با آن مدارا کنید و نوشیدنی ­های بسیار سرد یا بسیار گرم ننوشید.

بعضی از دندان­ درد­ها منشاء لثه­ای دارند و به دلیل زخم و خراش لثه و سپس عفونت آن زخم ایجاد می­شوند. در این وضعیت لثه ورم می­کند و ممکن است آبسه کند. درون آبسه مواد عفئنی جمع می­شود. در این حالت باید به دندان­پزشک مراجعه کنید تا مراقبت­های مربوط به لثه به شما گفته شود یا اگر مشکلات عمیق­تری وجود داشت، حل شود. داروهای مسکن، آموکسی سیلین و سایر داروهای چرک خشک­ کن در این دوران برای شما تجویز خواهد شد.

ارسال این مطلب به:

mohammad.javani89@gmail.com

0 Reviews

مطالب مرتبط