خواص روغن جوجوبا برای دور چشم

 خواص روغن جوجوبا برای دور چشم

تا مدتی پیش افراد چندانی از روغن جوجوبا و خواص آن مطلع نبودند. هنوز عده‌ای به طور کامل نمی‌دانند که این روغ چه خواص معجزه‌آسا و خیره‌کننده‌ی دارد وگرنه مطمئنا با هجوم به بازارها انبارهای این گیاه پرارزش را خالی می‌کردند. این گیاه که مغز آن چیزی شبیه به خرما یا دانه‌ی قهوه‌ی است در آمریکای شمالی کشت می‌شود و تقریبا در تمام فصول سال سبز است. جوجوبا هدیه‌ای ناشناخته است که شاید عده‌ی زیادی درباره‌ی آن ندانند اما کسانی که می‌دانند چنان آن را به تار و پود زندگی خود آغشته می‌کنند که تبدیل به جزئی جدایی‌ناپذیر از زندگی روزمره می‌شود.

جوجوبا-خانومی

خواص روغن جوجوبا

بخشی از خواص این روغن بر غالب دوستداران آن روشن است. مثلا این که این روغن خاصیت آنتی‌باکتریال دارد بر کمتر کسی که در جستجوی حقیقت طب در گیاهان دارویی باشد پوشیده است. اما در این مطلب به خواص به‌خصوص آن برای چروک‌های دور چشم را را مورد بررسی قرار می‌دهیم و گریزی هم به خواص دیگر این روغن بی‌نظیر برای علاقه‌مندان آن می‌زنیم. اول از همه همین که می‌دانیم این روغن در سم‌زدایی پوست و تعدیل ترشح چربی طبیعی پوست از فولیکو‌ل‌های غدد تعریق نقش دارد گواه مناسبی برای صلاحیت هرچه بیشتر این روغن برای مالیده شدن دور چشم است. اما این همه‌ی ماجرا نیست.

جوجوبا-خانومی

رفع خشک شدن زیر پلک‌ها

یکی از عوامل اصلی پیری و ظاهر شدن چروک‌ها در صورت جدا از نگاه کردن بی‌رویه به مانیتورها و خشکی چشم، خشک شدن زیر پلک‌ها می‌باشد. روغن جوجوبا با خاصیت مرطوب‌کنندگی فوق‌العاده که دارد بدون هیچگونه ناسازگاری یا استفاده از داروهای شیمیایی رطوبت و تازگی و طراوت و جوانی را به چشم‌های شما باز می‌گرداند. این روغن می‌تواند زیبایی را به نگاه افرادی که گرفته و افسرده به نظر می‌رسند برگرداند و آ‌ن‌ها را در زندگی روزمره و اجتماعی چندین گام جلو بیاندازد. حال این که این روغن یکی از عوامل اصلی جلوگیری از آکنه و بسیاری دیگر از عفونت‌های پوستی می‌شود مسئله‌ای است که خود مجالی دیگر برای باز شدن می‌طلبد.

اما یکی از اصلی‌ترین دلایلی که این روغن جلوی پیری و چروک شدن پوست را می‌گیرد افزایش مقدار ترشح طبیعی کلاژن در پوست است. شاید بدانید که کلاژن یکی از اصلی‌ترین دلایلی است که افراد جوان، جوان و سرحال به نظر می‌رسند. کلاژن پروتئینی است که در پوست و در برخی از مفاصل ترشح می‌شود. این پروتئین توسط مواد ضدسمومی که در روغن جوبابا وجود دارد ترشح می‌شود و در نتیجه چروک‌های زیر چشم به شدت کم می‌شوند و پوست جوان و تازه به نظر می‌رسد.

این روغن علاوه بر خواص جالب توجهی که تا اینجا یک به یک به آن‌ها اشاره کردیم در موارد بسیار دیگری نیز برای پوست و سلامت کلی بدن مفید است. مثلا اگر اطراف چشمتان آکنه نیز داشته باشید این روغن به شیوه‌ای کاملا طبیعی با جلوگیری از پر شدن حفره‌هایی که موجب به وجود آمدن آکنه می‌شوند آن‌ها را نیز در کنار جوان‌سازی پوست برطرف می‌کند. از طرفی بسیاری از وقت‌ها ممکن است زخم یا جراحتی در اطراف چشم رخ دهد. این مسئله در ورزشکاران یا کسانی که به بدلکاری و کارهای خطرناک دیگر اشتغال دارند گاها رخ می‌دهد.

جوجوبا-خانومی

ترمیم جراحت های اطراف چشم

روغن جوجوبا یکی از عوامل تعیین‌کننده در ترمیم زخم‌ها و از این نوع جراحت‌هاست. این جراحت‌ها هنگامی که با چروک‌های اطراف چشم ترکیب شوند ظاهر ناخوشایندی ایجاد می‌کنند که تنها با استفاده از روغن جوجوبا می‌شود هردوی آن‌ها را همزمان درمان کرد. البته بهتر است که از این روغن در مراحل اولیه‌ی زخم شدن استفاده کرد. چرا که روغن جوجوبا دو طرف جداشده‌ی پوست را ترغیب می‌کند که به هم بچسبند و هنگامی که از قبل چسبیده باشند تاثیر این روغن کمتر خود را نشان می‌دهد. این خاصیت می‌تواند ناشی از منابع سرشار ویتامین E باشد و همچنین درمان آکنه توسط آن را نیز توضیح دهد.

نحوه‌ی دیگری که این روغن از پیری جلوگیری می‌کند خواص شفابخش و ضدالتهاب آن است. درواقع عامل اصلی پیری که خشک شدن پوست است با این روغن از میان می‌رود و تنها لطافت و شادابی باقی می‌ماند. این خاصیت در التیام بخشیدن به اگزما و پسوریازیس یا همان صدفک هم موثر است. همچنین پوسته‌پوسته شدن یا خارش نیز که از علائم دیگر التهاب هستند توسط این روغن بهبود می‌یابند.

جوجوبا-خانومی

سموم زیر چشم

یکی از دلایل اصلی ایجاد چروک دور چشم تنش‌های سمی است. یه عبارتی سمومی که روی پوست به وجود می‌آیند می‌توانند موجبات چروکیده شدن پوست را نیز فراهم سازند. خصوصا اطراف چشم که در حالت عادی نیز تمایل فراوانی برای خارج شدن از حالت عادی دارد. گیاهان و روغن‌هایی که خاصیت سم‌زدایی دارند با انعطاف‌پذیر کردن پوست از چین و چروک‌هایی که روی آن به وجود می‌آیند جلوگیری یا آن‌ها را ترمیم می‌کنند. جالب است بدانید که روغن جوجوبا یکی از رایج‌ترین مواد اولیه‌ی کرم‌ ضد آفتاب است. این مسئله به دلیل خاصیت ترکیب شدن ویتامین E با دیگر سم‌زداها است. درواقع همه‌ی خاصیت‌های جوجوبا که تا اینجا به آن‌ها اشاره کردیم مانند ترمیم‌کنندگی و ضدالتهاب بودن می‌تواند برای مقابله با آفتاب نیز پاسخگو باشد.

ارسال این مطلب به:

mohammad.javani89@gmail.com

0 Reviews

مطالب مرتبط