خواص روغن زیتون بر آفتاب سوختگی

 خواص روغن زیتون بر آفتاب سوختگی

از روغن زیتون برای دهه‌ها به عنوان ماده محافظ پوست در برابر آفتاب سوختگی و برای بهبود ضایعات پوستی استفاده شده است. خواص ترمیم‌کننده ترکیبات شیمیایی موجود در روغن زیتون یک موضوع جالب تحقیق است. برای بررسی خواص درمانی روغن زیتون بر روی ضایعات سوختگی پوست آزمایشی انجام شده که در یک گروه موش صحرایی با روغن زیتون و یک گروه دیگر بدون روغن زیتون درمان شده‌اند. نتایج نشان داد که موش‌های تحت درمان با روغن زیتون زمان بهبودی کمتری نسبت به درمان بدون روغن زیتون داشتند. محققین وجود اسیدهای کم چرب را در روغن زیتون مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند. و به این نتیجه رسیدنن که این ترکیبات مسئول بهبودی روغن زیتون در ضایعات پوستی هستند.

یکی از آسیب‌هایی که هنگام آفتاب گرفتن پوست شما را تهدید می‌کند، آفتاب سوختگی است. در صورت آفتاب گرفتن بیش از حد و بدون محافظت مناسب مثل ضد آفتاب و لباس، پوست شما ممکن است بسوزد. . آفتاب سوختگی شاید در ظاهر یک سوختگی سطحی به نظر برسد، اما در زیر این سوختگی فعل و انفعالاتی رخ می‌دهد که پوست را مورد تهدید سرطان قرار می‌دهد. برای کمک به بهبود و تسکین پوست سوخته، باید به محض مشاهده آفتاب سوختگی، آن را درمان کنید.

وقتی صحبت از تسکین پوست سوخته می‌شود، بهترین راه حل، درمان طبیعی است. ممکن است به دلیل آسیب‌دیدگی شدی پوست، بخواهید از افزودنی‌ها یا مواد شیمیایی موجود در کرم‌ها یا لوسیون‌ها دوری کنید. درکنار راه‌های درمانی که در ادامه با آن آشنا می‌شوید اولویت درمانی با روغن زیتون است. روغن زیتون حاوی ترکیبات پلی فنول است که به عنوان آنتی اکسیدان برای جلوگیری و ترمیم آسیب‌های ناشی از آفتاب در پوست کمک می‌کند. تنها روغن را روی ناحیه آفتاب سوخته قرار دهید و تا کم کم پوستتان را التیام ببخشد.

اسیدهای چرب درون روغن زیتون برای پوست بسیار مغذی است. به طور کلی این روغن به عنوان یک مرطوب‌کننده عالی برای پوست خشک عمل می‌کند. به علاوه، ویتامین E موجود در روغن زیتون به بدن کمک می‌کند تا با رادیکال‌های آزاد که اغلب مسئول پیری پوست هستند مبارزه کند.

مقداری روغن زیتون با کیفیت عالی را در مایکروفر گرم کنید. روی دست بریزید و روغن زیتون گرم را روی ناحیه آسیب دیده بمالید و آن را به آرامی ماساژ دهید تا روغن به عمق پوست نفوذ کند. این کار را سه بار در روز انجام دهید تا وضعیت شما بهبود یابد.

روغن زیتون-خانومی

ماسک روغن زیتون

ماسک روغن زیتون هم برای پیشگیری و هم برای درمان آفتاب سوختگی روش طبیعی و موثری است. می‌توانید قبل از دراز کشیدن جلوی نور خورشید مقداری ماسک روغن زیتون به روی بدن خود بمالید. درصورتی که پوست شما دچار آفتاب سوختگی شود نیز مقداری روغن زیتون پوستتان را تسکین می‌دهد. این ماسک به راحتی با مخلوط روغن زیتون، ماست، عسل درست می‌شود

علاوه بر روغن زیتون روش‌های طبیعی دیگری نیز وجود دارد که آفتاب سوختگی را درمان می‌کند. به علاوه می‌توانید روغن زیتون را درکنار خیار یا ژل آلوئه ورا و سرکه به پوست سوخته بزنید تا تاثیر آن به طور چشمگیری افزایش یابد.

آلوئه ورا-خانومی

ژل آلوئه ورا

ژل آلوئه ورا یکی از بهترین داروهای طبیعی برای انواع سوختگی‌ها است و مطمئنا به شما در تسکین درد آفتاب سوختگی کمک خواهد کرد. اگر گیاه آلوئه ورا ندارید، اکنون زمان تهیه آن است. این ژل نه تنها برای سوختگی مناسب است، بلکه برای تسکین خارش ناشی از گزش حشرات نیز مفید است. شما به سادگی باید برگ‌ها را از وسط شکاف دهید تا بتوانید ژل را بردارید. می‌توان برگ را از سمت ژل روی آفتاب سوختگی قرار دهید یا ژل را به مناطق سوخته بمالید.

ماسک خیار-خانومی

خیار

خیار حاوی مقدار زیادی آب است که به مرطوب نگه داشتن پوست کمک می‌کند. به علاوه، اثر خنک‌کننده آن به کاهش تحریک و خارش پوست کمک می‌کند. ویتامین C موجود در خیار همچنین باعث کاهش آفتاب سوختگی و ترمیم پوست می‌شود. یک خیار رنده کرده و خمیر را روی پوست آسیب دیده بمالید. بگذارید ۱۵ تا ۲۰ دقیقه روی آن بماند و سپس آن را با آب گرم بشویید. این کار را دو بار در روز و به مدت یک یا دو هفته انجام دهید تا رطوبت کافی پوست حفظ شود.

سرکه-خانومی

سرکه

اما اگر سرکه سفید یا سیب را در یک بطری اسپری بریزید و روی آفتاب سوختگی بزنید، می‌تواند به جلوگیری از تاول‌های ناخوشایند و پوست آن کمک کند. بوی بیش از حد سرکه برایتان ناخوشایند است؟ محلول یک به یک سرکه و آب را باهم مخلوط کرده و روی پوست آفتاب سوخته قبل از خواب اسپری کنید.

ارسال این مطلب به:

mohammad.javani89@gmail.com

0 Reviews

مطالب مرتبط