خواص درمانی و کاربردهای سیر برای مو

 خواص درمانی و کاربردهای سیر برای مو

خیلی از ماها عاشق طعم سیر در خوراکی‌هایی که تهیه می‌کنیم هستیم. ولی آیا می‌دانستید خواص سیر درواقع علاجی برای بسیاری از مشکلات و دشواری‌هایی است که ما با موهایمان تجربه می‌کنیم؟ برای سال‌ها، ریزش مو چیزی در حد یک طاعون بود که به جان اعتماد به نفس آدم‌های کوچک و بزرگ می‌افتاد. چه مردهایی که با افزایش سن دچار طاسی می‌شوند چه بانوانی که به دلیل بارداری بخشی از موهای خود را از دست می‌دهند.

روش‌هایی که در بازار برای افزایش رشد مو وجود دارند یکی از یکی دلهره‌آورتر و یا مصنوعی‌تر و بی‌خاصیت‌تر می‌باشد. در این مواقع بهترین کار بازگشت به آغوش مادر طبیعت است. مسلما خوردن تعدادی سیر در روز یا ساخت محلولی خانگی از آن خیلی راحت‌تر و منطقی‌تر از مالیدن انواع مایع‌های لزج شیمیایی به کف سر یا انجام جراحی‌های مخاطره‌آمیزی است که موهای بخت‌برگشته را به سر مشتری بازگرداند.

سیر-خانومی

آیا واقعا سیر برای رشد مو خوب است؟

اگر بخواهیم کوتاه پاسخ دهیم، بله. ریزمغذی‌هایی که در سیر وجود دارند یک تقویت‌کننده‌ی فوق‌العاده برای فولیکول‌هایی هستند که روی کف سر وجود دارند. مواد مغذی درون سیر شرایط را به طور کامل برای رشد و بالندگی موها مهیا می‌کنند. سیر خام در خودش ویتامین‌ها و مواد معدنی‌ای دارد که در کنار سلنیوم و منگنز آن همگی برای رشد مو اسایسی و ضروری هستند. ویتامین‌های درون سیر شامل ویتامین ب۶ و ث می‌باشد.

در سال‌های اخیر تحقیقی انجام شد که نشان داد کراتینوسیتی که در پوست سر ما وجود دارد توسط سیر تقویت می‌شود و این حتی خاصیت ضد پیرشوندگی نیز دارد. کراتینوسیت درواقع همان بخشی از سلول‌های پوستی است که برای تولید کراتین کاربرد دارد. در صورتی که با مسائل مربوط به تقویت موها آشنا باشید احتمالا از اهمیت کراتین در سلامت آن باخبر هستید. این ماده علاوه بر باطراوت نگاه داشتن مو از آن در برابر اشعه‌های مضر UV که از خورشید ساطع می‌شوند نیز محافظت می‌کند.

تحقیقی در سال ۲۰۰۷ ثابت کرد که کسانی که از طاسی نقطه‌ای یا به عبارتی کچلی جزئی رنج می‌برند می‌توانند رشد دوباره‌ی موهایشان را با استفاده از ژل‌های سیر به طور مداوم تضمین کنند. با چنین مدارک مستند قدرتمندی در مورد اثرات سیر روی رشد مو کمتر کسی می‌تواند به التیام‌بخشی فو‌ق‌العاده‌ی این گیاه در مورد مو شک کند. سیر حتی با باکتری‌ها و جرم‌هایی که عامل اصلی نابسامنی و خرابی پوست و موی سر هستند هم مبارزه می‌کند.

جرم‌ها و باکتری‌ها دو دشمن اصلی پوست و مو هستند که حتی می‌توانند از رشد مو جلوگیری کنند. خواص آنتی‌باکتریال سیر هردوی این‌ها را نابود می‌کند که کیفیت پوست سر را تا حد قابل توجهی بالا می‌برد. اما این تنها یکی از خواص سیر است. خاصیت دیگر سیر کمک به افزایش جریان خون است. جریان درست خون یکی از عوامل اصلی رشد سالم موها است. سیر به دلیل این که حاوی ماده‌ای به نام سلنیوم می‌باشد تغذیه‌ی مو توسط خون را به حداکثر خود می‌رساند.

سیر سرشار از ویتامین C است که نه تنها رشد مو را تقویت می‌کند بلکه باعث ترشح بیشتر کلاژن از منافذ طبیعی پوست می‌شود که در درازمدت باعث کمک به کیفیت مو و پوست سر می‌شود. از همه‌ی این‌ها گذشته سیر حتی عاملی برای التیام پوست سر آسیب دیده است و از پوسته‌پوسته شدن آن جلوگیری می‌کند که به معنی خداحافظی با پوسته‌ها و شوره‌های مزاحم روی سر می‌باشد.

سیر-خانومی

باز کردن حفره‌های فولیکول های روی سر

یکی از کاربردهای دیگر سیر باز کردن حفره‌های فولیکول های روی سر می‌باشد که با پاکسازی و قدرتمند کردن آنان ریزش مو را کاهش می‌دهد. همچنین سولفوری که در سیر وجود دارد نیز برای نیرو بخشیدن به ساقه‌های مو کار معجزه‌بخشی انجام می‌دهد، به این دلیل که ساقه‌ی مو چیزی را بیشتر از سولفور طلب نمی‌کند. این به این معنی است که نه‌تنها سیر موهای از دست رفته را باز می‌گرداند بلکه موهایی که وجود دارند را نیز تقویت می‌کند.

برای استفاده از سیر روی موها روش‌های مختلفی وجود دارد. مثلا می‌توانید کمی روغن نارگیل گرم را با سیر له‌شده ترکیب کنید. برای سی دقیقه روی پوست سر قرار دهید و سپس بشوئید. اگر سیر به تنهایی روی پوست قرار گیرد به دلیل قدرت بی حد و حصرش ممکن است به پوست سر آسیب بزند. به همین دلیل است که غالبا آن را با چیزی دیگر ترکیب می‌کنند. از طرفی خود روغن نارگیل نیز یکی از رفیق‌های شفیق موهایی است که می‌خواهند زیباتر و درخشان‌تر باشند. این محلول را سه‌بار در هفته به موی خود بمالید تا اثرات بی‌نظیر و خیره‌کننده‌ی آن را ببینید.

مواد دیگری که می‌توان با سیر ترکیب کرد روغن رزماری است که در صورت استفاده از آن باید از روغن سیر و روغن کرچک و روغن نارگیل نیز استفاده کنید تا ترکیبی سحرانگیز بسازید. تمام این روغن‌ها را در ظرفی بریزید، تکان دهید، پانزده دقیقه روی سر بمالید و بعد از نیم‌ساعت بشوئید. اگر بخواهید می‌توانید از شامپو هم استفاده کنید تا روغن‌ها بهتر شسته شوند. همچنین می‌توانید از ترکیب سیر و عسل یا روغن سیر به تنهایی نیز به همین روش‌ها استفاده کنید. در همه‌ی موارد باید این عمل را دو الی سه بار در هفته انجام دهید.

ارسال این مطلب به:

mohammad.javani89@gmail.com

0 Reviews

مطالب مرتبط