۱۰ خاصیت آب هویج که در بهبود سلامتی، پوست و بینایی شما موثر است

 ۱۰ خاصیت آب هویج که در بهبود سلامتی، پوست و بینایی شما موثر است

هویج‌ها، سبزیجات ریشه‌ای غنی از مواد مغذی و دارای فواید بی شماری برای سلامتی هستند. این ریشه های ترد، شیرین و خوش طعم، سرشار از آنتی اکسیدان، فیبر، بتاکاروتن، ویتامین ها و مواد معدنی هستند. هویج در رنگدانه های نارنجی، قرمز و زرد موجود است.

البته خوردن هویج تنها راه لذت بردن ازاین همه فواید این مواد مغذی نیست. آب میوه گیری سبزیجات می‌تواند به همان اندازه مؤثر باشد. شواهد علمی متعددی حاکی از آن است که مصرف منظم آب هویج می‌تواند برای سلامت پوست و بینایی بسیار مفید باشد. همچنین مصرف آن ممکن است به کاهش وزن و کاهش خطر سرطان کمک کند. در نوشتار زیر، ما به طور مفصل مزایا و خواص آب هویج را بررسی خواهیم کرد.

آنچه در اینجا قرار است بخوانیم عبارت است از:

چه چیزی باعث می‌شود آب هویج، سالم به حساب بیاید؟

خواص آب هویج برای سلامتی چیست؟

 طرز تهیه آب هویج چگونه است؟

 عوارض جانبی آب هویج چیست؟

چه چیزی باعث می‌شود آب هویج، سالم به حساب بیاید؟

آب هویج-خانومی

آنچه در ابتدا اهمیت دارد این است که مصرف آب هویج، میزان آنتی اکسیدان بدن شما را افزایش می دهد. مصرف خوراکی آب هویج با کاهش شدت اکسیداتیو و التهاب نیز ارتباط دارد. در یک پژوهش، مردانی که به طور منظم آب هویج مصرف می‌کردند کمترین بروز بیماری قلبی را داشتند.

آب هویج همچنین یکی از محبوب ترین نوشیدنی های غیر الکلی در بسیاری از کشورها است. وقتی با آب میوه و سبزیجات دیگر مخلوط شود، بسیار خوب عمل می کند. آب هویج از نظر تغذیه‌ای هم اهمیت بالایی دارد. یکی از مواد مغذی مهم آن بتاکاروتن است، منبع ویتامین A که مزایای زیادی برای سلامتی دارد.

آب هویج همچنین منبع غنی از پتاسیم، ویتامین C و فولات است. مواد مغذی کلیدی دیگری نیز وجود دارد که در این آب میوه نهفته است. اما قبل از اینکه درمورد آن‌ها بحث کنیم، بیایید نگاهی بیندازیم به آنچه علم درباره آب هویج می گوید.

فواید آب هویج برای سلامتی چیست؟

بتاکاروتن موجود در آب هویج یک آنتی اکسیدان بسیار قوی است. این ماده مغذی ممکن است به کاهش خطر سرطان کمک کرده و از عوارض قلبی نیز جلوگیری می‌کند. فیبر موجود در این آب میوه می‌تواند سطح گلوکز خون را کاهش دهد و همچنین به کاهش وزن نیز کمک کند. سایر مواد مغذی مهمی که در این نوشیدنی موجود است،  ممکن است باعث افزایش ایمنی و سلامت پوست شود.

 •  مصرف آب هویج با افزایش بینایی همراه است.
  مصرف ویتامین A، به مقدار مشخص، برای بینایی خوب و ضروری است و هویج این ماده مغذی را به وفور ارائه می‌دهد. اگر فرد به مدت طولانی از ویتامین A محروم شود، قسمت‌های خارجی گیرنده‌های نور چشم، رو به زوال می‌روند. آب هویج که حاوی لوتئین است، یک آنتی اکسیدان قوی محسوب می‌شود. مطالعات نشان می‌دهند که مصرف آن در کاهش خطر دژنراسیون ماکولا نیز مؤثر است.
  کاروتنوئیدهای موجود در آب هویج همچنین از سلول‌های گانگلیونی شبکیه چشم محافظت کرده و از این طریق از چندین بیماری دیگر مربوط به چشم جلوگیری به عمل می‌آید. اما شما باید از مصرف بیش از حد آب هویج نیز بپرهیزد. بر اساس برخی از منابع مصرف زیاد هویج ممکن است بر بینایی تأثیر بگذارد. در یک مطالعه اینگونه نشان داده شد که بینایی ضعیف در شب در بین زنان با مصرف بیش از حد ویتامین A و بتاکاروتن ارتباط داشته است. از این رو، مصرف خود را به خوردن آب یک یا دو هویج در روز محدود کنید.
 • آب هویج باعث ارتقای سلامت پوست می‌شود.
  هویج سرشار از کاروتنوئید است. تحقیقات نشان می‌دهد که میوه‌ها و سبزیجات سرشار از این ترکیبات می‌توانند فواید محافظت از نور را به همراه داشته باشند. همچنین به نظر می‌رسد که آن‌ها به رنگ طبیعی پوست انسان نیز کمک می‌کنند. بتاکاروتن موجود در آب هویج نیز دارای خواص درمانی است. این ماده رادیکال های آزاد را از بین می برد و از بافت های پوست محافظت می کند. این ترکیب همچنین دارای خواص محافظت از نور هم هست.
 •  آب هویج در کاهش وزن مؤثر است.
  فیبر موجود در آب هویج ممکن است به کاهش وزن کمک کند. تحقیقات نشان می‌دهند که برای کاهش وزن اضافی (به ویژه در ناحیه شکم) خوب است که مصرف کافی فیبر داشته باشید.
  همچنین از آنجاییکه آب هویج کالری کمی دارد، یک رژیم راحت و مناسب برای کاهش وزن به حساب می‌آید.
 •  آب هویج در کاهش خطر سرطان مؤثر است.
  طبق مطالعه ای که در Oncotarget منتشر شده است، مصرف زیاد هویج باعث کاهش ریسک سرطان مجاری ادراری می‌شود. با این وجود، به دلیل اینکه تعداد محدودی مطالعات و پژوهش در این زمینه انجام شده است، برای تأیید مجدد این یافته‌ها به مطالعات بیشتری احتیاج داریم.
  همچنین عصاره های هویج باعث تحریک آپوپتوز و توقف چرخه سلولی در رده های سلولی سرطان خون می‌شود. یافته ها نشان می‌دهد هویج (و احتمالاً آب آن) ممکن است منبع عالی مواد شیمیایی فعال برای کمک به درمان سرطان خون باشد.
 •  آب هویج باعث ارتقا سلامتی قلب می‌شود.
  مصرف آب میوه و سبزیجات به طور کلی می تواند خطر بیماری قلبی را کاهش دهد. نوشیدن روزانه ۱۶ اونس مایع آب هویج همچنین تخریب اکسیداتیو لیپیدها را کاهش دهد (همچنین به آن‌ها پراکسیداسیون لیپیدها نیز می‌گویند)، در نتیجه خطر بیماری های قلبی عروقی را کاهش می دهد. به طور کلی آب هویج و هر نوع آب میوه دیگر حاوی پلی فنول و نیترات هست. این‌ها سایر ترکیبات فعال زیستی موجود در آب میوه هستند که به تنظیم سطح فشار خون کمک می کنند.
  در مطالعه دیگری، بتاکاروتن جدا شده و آب هویج بنفش هردو در انعکاس اختلال عملکرد اندوتلیال (عملکرد نامناسب سلول‌های رگهای خونی) مؤثر هستند. این اثر همچنین با آنتوسیانین های موجود در آب میوه نیز مرتبط است. آب هویج ممکن است سطح کلسترول را نیز کاهش دهد. این امر با کاهش هضم و جذب چربی‌ها به دست می‌آید.
 •  آب هویج ممکن است به درمان دیابت کمک کند.
  آب هویج تخمیر شده با یک باکتری خاص برای تسکین علائم دیابت نوع ۲ در موش صحرایی مؤثر بود. با این حال، هنوز نمی‌دانیم که آب هویج تخمیر نشده در این زمینه چقدر مؤثر خواهد بود. همچنین، برای درک بیشتر پتانسیل ضد دیابت آب هویج برای انسان، مطالعات بیشتری لازم است.
  فیبر موجود در آب هویج نیز می تواند کمک کند (اطمینان حاصل کنید که هنگام آب گیری، آن را تخلیه نمی کنید) و احساس سیری در شما ایجاد کند و شما را از پرخوری دلسرد کند. بنابراین، آب میوه ممکن است به افراد دیابتی کمک کند تا از افزایش وزن آن‌ها جلوگیری کند. هویج (و احتمالاً آب آن) حاوی کربوهیدرات‌های پیچیده‌ای است که می تواند واکش‌های گلوکز خون را کاهش دهد. فیبری که در آن‌ها موجود است می تواند به این امر کمک کند.
 •  آب هویج ممکن است سلامت مغز را بهبود بخشد.
  بتاکاروتن موجود در آب هویج همچنین باعث بهبود توانایی‌های شناختی می شود و خطر طولانی مدت مشکلات حافظه که مربوط به افزایش سن است را کاهش می دهد. یکی از دلایل آن، توانایی در مبارزه با شدت اکسیداتیو که می تواند به سلول های مغزی آسیب برساند، است.
  در یک مطالعه، کارگران در معرض سرب، وقتی با بتاکاروتن تحت درمان قرار گرفتند، سطح استرس اکسیداتیو کمتری پیدا کردند. تمرکز اکسیداتیو در مغز همچنین می تواند باعث آسیب سلولی شود. بتاکاروتن موجود در آب هویج می تواند از این آسیب نیز جلوگیری کند.
  پتاسیم موجود در آب هویج همچنین می تواند خطر سکته مغزی را کاهش دهد. یک فنجان آب هویج حاوی ۶۸۹ میلی گرم پتاسیم است که بیش از ۱۷٪ نیاز روزانه شما به این ماده مغذی را تأمین می کند.
 • آب هویج ممکن است سلامت گوارش را ارتقا دهد.
  فیبر موجود در آب هویج (و به طور کلی آب میوه و سبزیجات) می تواند نظم دستگاه گوارش و سلامت آن را را تقویت کند. آب هویج می تواند گزینه خوبی برای افراد (و کودکان) مبتلا به یبوست باشد. از طرفی پتاسیم موجود در آب هویج نیز ممکن است به درمان اسهال کمک کند. پوره هویج نیز می تواند در این زمینه مؤثر باشد. اسهال بیماری است که در آن بدن مقدار زیادی مایعات را از طریق مدفوع از دست می دهد؛ بنابراین مصرف پتاسیم می‌تواند خیلی مفید واقع شود.
  آب هویج همچنین حاوی ترکیبات قلیایی است که ممکن است به درمان ریفلاکس اسید نیز کمک کند. این می تواند یکی از آن دسته از غذاهایی باشد که هیچ علائمی ایجاد نمی کند. اسیدهای قلیایی می توانند اسید اضافی معده را که باعث این علائم می شود خنثی کنند. با این حال، تا به امروز تحقیقات کمتری در این زمینه انجام شده است. از این رو، قبل از مصرف آب هویج برای این منظور، حتماً با پزشک خود مشورت کنید.
  در مطالعاتی که روی موش آزمایشگاهی انجام شده است،  این نتیجه حاصل شده است که آب هویج همچنین با افزایش سطح چربی‌های مناسب کبدی، باعث بهبود سلامت کبد شده است. اما تحقیقات در این زمینه هنوز مقدماتی است زیرا هیچ اطلاعاتی در مورد میزان تأثیر آب میوه در کاهش سطح تری گلیسیرید وجود ندارد.
 •  آب هویج باعث تقویت سیستم ایمنی می‌شود.
  طبق بعضی از مطالعاتی که انجام شده است، افزایش غلظت کاروتنوئید پلاسما می تواند سیستم ایمنی بدن را تقویت کند. مطالعه انجام شده بر روی مردان سالم بر این نکته متمرکز است که چگونه آب هویج می‌تواند غلظت کاروتنوئید پلاسما را افزایش دهد، در نتیجه سطح ایمنی بدن را افزایش می دهد. مکمل رژیم های کم کاروتنوئید با آب هویج می‌تواند تفاوت‌های عظیمی ایجاد کند.
  آب هویج به لطف خواص تقویت کننده سیستم ایمنی بدن، می‌تواند با عفونت ها نیز مقابله کند. این خواص را می توان به بتاکاروتنی که در آن وجود دارد نسبت داد که در بدن به ویتامین A تبدیل می شود.
 • آب هویج در دوران بارداری نیز می‌تواند پرفایده باشد.
  آب هویج سرشار از مواد مغذی مختلفی است که برای بارداری سالم لازم هستند. البته ناگفته نماند که هیچ تحقیق مستقیمی برای استناد به فواید آب هویج در دوران بارداری وجود ندارد. از این رو، توصیه می کنیم با پزشک خود در این زمینه حتماً مشورت کنید.

آب هویج-خانومی

طرز تهیه آب هویج چگونه است؟

تهیه آب هویج بسیار ساده و سریع است. برای این کار فقط به یک یا دو هویج متوسط احتیاج دارید.

 هویج ها را بشویید و خرد کنید و به مخلوط کن اضافه نمایید.

  مقداری آب فیلتر شده اضافه کنید.

 در صورت تمایل می توانید چند سبزی خرد شده دیگر نیز اضافه کنید.

 با سرعت متوسط مخلوط کنید تا همه مواد پودر شوند.

می توانید آب را از طریق فیلترهای صافی در ظرف جدید صاف کنید.

 آب هویج شما آماده است؛ می توانید تفاله (فیبر) را در یخچال نگهداری کنید و از آن در سایر آماده سازی های خود استفاده نمایید.

به طور متناوب، می توانید اجازه دهید تفاله در نوشیدنی شما باقی بماند و همراه با آن بنوشید. همچنین می‌توانید از هویج به تنهایی و بدون افزودن سایر سبزیجات استفاده کنید. روش های دیگری وجود دارد که می توانید آب هویج را در رژیم غذایی خود بگنجانید:

می توانید بعضی از مواد موجود در سوپ های سبزیجات خامه ای را با آب هویج جایگزین کنید.

مایعات موجود در مواد پخته شده خود را با آب هویج جایگزین کنید.

 می توانید از آب هویج به جای آب مرغ یا آب ساده به عنوان ماده غذایی استفاده کنید. اگر در حال پختن غلات هستید، اضافه کردن آب هویج تأثیر خوبی خواهد داشت.

 آب هویج همچنین یک سس سالاد بدون چربی و ملایم ایجاد می کند.

 می توانید آب میوه را به اسموتی ها یا آب میوه های دیگر اضافه کنید تا میزان سلامتی آن‌ها افزایش یابد.

ممکن است حال برای شما این سؤال پیش بیاید که چه مقدار آب هویج باید مصرف کنید. آب هویج به طور استثنایی سرشار از ویتامین A است؛ حد بالای ویتامین A 10،۰۰۰ IU است. مصرف بیش از حد ویتامین A، معمولاً به صورت مکمل که بیش از دوز توصیه شده باشد،  می‌تواند به شدت مضر باشد. البته در این زمینه هم هنوز مطالعات تکمیل نشده است. با این حال، با پزشک خود مشورت کنید. دانستن دوز آب هویج از آن جهت مهم است که مصرف زیاد آن ممکن است عوارض جانبی خاصی ایجاد کند.

آب هویج-خانومی

 عوارض جانبی آب هویج چیست؟

اگرچه این مسمومیت اغلب در اثر مصرف بیش از حد مکمل ها ایجاد می‌شود، اما آب هویج نیز می تواند مقصر باشد. یک مثال برای این نمونه فردی است که هفته ای ۶ تا ۷ پوند هویج مصرف می‌کرد. بعدتر فرد یبوست و هیپرکاروتنمی (زردی بی ضرر پوست) را گزارش کرد که نشان دهنده مسمویت ویتامین  Aبود.

 نتیجه‌گیری و جمع بندی

آب هویج کالری کمی دارد و برخی از مزایای مهم سلامتی را برای شما فراهم می‌کند. مصرف آن ممکن است باعث بهبود سلامت بینایی، کاهش خطر سرطان، تقویت سیستم ایمنی بدن و تنظیم فشار خون و سطح کلسترول شود. با این حال، آب هویج در مقایسه با هویج خام ممکن است حاوی قند بیشتر و فیبر کمتری باشد. از این رو، می توانید آب آن را مصرف کنید، اما اطمینان حاصل کنید که زیاده روی نمی کنید. همچنین، از مسمومیت ویتامین A آگاه باشید. اگر قبلاً از مکمل های ویتامین A استفاده کرده اید، لطفاً با پزشک خود صحبت کنید. ممکن است به شما توصیه شود دوز مصرفی را کاهش دهید. در غیر این صورت، آب هویج یک روش قدرتمند برای تقویت سلامتی شما با مواد مغذی مناسب است. هر روز آن را بنوشید و در طولانی مدت از مزایای آن بهره مند شوید.

سوالات متداول

۱-    آیا می توانیم آب هویج را با معده خالی بنوشیم؟

بله! می توانید آب هویج را با معده خالی یا صبح ناشتا بنوشید.

۲-    آیا نوشیدن روزانه آب هویج بی خطر است؟

بله، بی خطر است. اما نسبت به دوز دارو احتیاط کنید. فقط ۲ تا ۳ هویج در روز باید بخورید. همچنین، اگر از مکمل های ویتامین A استفاده می کنید، لطفاً با پزشک خود مشورت کنید که آیا می توانید آب هویج نیز مصرف کنید یا نه.

۳-    هویج یا آب هویج؟ کدام بهتر است؟

هر دو برای سلامتی مفید هستند. خوردن هویج خام فیبر بیشتری ایجاد می‌کند. در حالی که خوردن آب آن باعث کاهش فیبر می‌شود. در روز ۱ یا دو هویج خام را مصرف کنید، اما برای آب گرفتن می‌توانید ۳ تا ۴ هویج را مصرف کنید.

۴-    آیا آب هویج باعث بهبود چهره می شود؟

بله، آب هویج ممکن است باعث بهبود چهره شود. این آب حاوی ویتامین A است که با رنگدانه، چین و چروک، آکنه و رنگ پوست ناهموار مقابله می‌کند.

۵-    آیا آب هویج برای کبد مفید است؟

بله، آب هویج برای سلامت کبد مفید است. هویج سرشار از بتاکاروتن، ویتامین A و گیاه فلاونوئیدها است که می تواند عملکرد کبد را تحریک کند.

۶-    آیا هویج سرشار از قند است؟

بله، هویج سرشار از قند است اما نه بیشتر از خیلی از سبزیجات دیگر. یک فنجان هویج خرد شده حاوی ۶ گرم قند با ۵۲ کالری است.

۷-    آیا هویج برای دیابت مفید است؟

بله! هویج برای دیابت مفید است. این سبزی بدون نشاسته، برای افراد دیابتی بی خطر است.

 

 

ارسال این مطلب به:

zahrafirouzi

0 Reviews

مطالب مرتبط