کاندوم چیست و چرا باید از کاندوم استفاده کنیم؟

 کاندوم چیست و چرا باید از کاندوم استفاده کنیم؟

کاندوم چیست و چرا باید از کاندوم استفاده کنیم؟

کاندوم اسم کیسه‌های نازک و کششی‌ای است که در حین رابطه جنسی روی آلت تناسلی قرار می‌گیرند. کاندوم هم از بارداری و هم از ابتلا بیماری‌های مقاربتی محافظت می‌کند. استفاده از آن‌ها آسان و به‌دست آوردن آن‌ها آسان است.

کاندوم چیست و چه کاربردی دارد-خانومی

کاندوم چیست و چگونه کار می‌کند؟

کاندوم کیسه کوچک و نازکی است که از لاتکس (لاستیک)، پلاستیک (پلی اورتان، نیتریل یا پلی ایزوپرن) یا پوست بره ساخته شده و در حین رابطه جنسی آلت تناسلی شما را پوشانده و منی (اسپرم) را جمع می‌کند. کاندوم از ورود اسپرم به واژن جلوگیری می‌کند، بنابراین اسپرم نمی‌تواند با تخمک ملاقات کند و باعث بارداری شود.

کاندوم همچنین با پوشاندن آلت تناسلی مرد مانع از ابتلا به بیماری‌های مقاربتی می‌شود که از تماس با مایع منی و مایعات واژن جلوگیری می‌کند و تماس پوست با پوست که می‌تواند عفونت های منتقله از راه جنسی را گسترش دهد، محدود می‌کند.

کاندوم‌های پوست بره در برابر بیماری‌های مقاربتی محافظت نمی‌کنند. فقط کاندوم‌های لاتکسی و پلاستیکی این کار را انجام می‌دهند.

آیا کاندوم به محافظت در برابر بیماری‌های مقاربتی کمک می‌کند؟

بله! استفاده از کاندوم در هر بار رابطه جنسی دهانی، مقعدی یا واژنی بهترین راه برای کاهش احتمال ابتلا به عفونت‌های مقاربتی یا شیوع آن است. کاندوم با جلوگیری از تماس با مایعات بدن (مانند مایع منی و مایعات واژن) که می‌تواند عفونت‌ها را حمل کند، شما و شرکای جنسی شما را در برابر بیماری‌های مقاربتی محافظت می‌کند. و از آن‌جا که کاندوم آلت تناسلی شما را می‌پوشاند، به شما در برابر برخی از بیماری‌های مقاربتی مانند تبخال تناسلی و زگیل‌ تناسلی که از طریق تماس پوست به پوست پخش می‌شوند، محافظت می‌کند(اما با این موارد تا حدودی کارآیی ندارند زیرا تمام پوست شما را پوشش نمی دهد). هرچند برخی از تیپ‌های ویروس HPV، حتی با وجود کاندوم نیز امکان انتقال دارند.

نکته‌ای پیشرفته برای حرفه‌ای‌ها: اگر کاندوم را از کنار آن برش دهید، می‌توانید آن را باز کرده و روی دهانه واژن قرار دهید تا رابطه جنسی دهانی در آنجا امن باشد. کاندوم برای همه مفید است!

کاندوم تنها نوع جلوگیری از بارداری است که به محافظت در برابر بیماری‌های مقاربتی نیز کمک می‌کند. بنابراین حتی اگر از روش دیگری برای جلوگیری از بارداری استفاده می‌کنید (مانند قرص‌های ضد بارداری)، استفاده از کاندوم برای جلوگیری از شیوع عفونت‌های مقاربتی نیز بهتر است.

به خاطر داشته باشید که کاندوم‌های ساخته شده از پوست بره یا غشای دیگر حیوانات در برابر بیماری‌های مقاربتی محافظت نمی‌کنند – آن‌ها فقط از بارداری جلوگیری می‌کنند. فقط کاندوم‌های مصنوعی (لاتکسی یا پلاستیکی) از شیوع STD جلوگیری می‌کنند.

کاندوم مسافرتی چیست-خانومی

کاندوم‌ها چقدر موثر هستند؟

کاندوم در جلوگیری از بارداری و بیماری‌های مقاربتی عالی است. اگر دستورالعمل‌ها را دنبال کنید و از آن‌ها استفاده کنید هر بار که رابطه جنسی از طریق واژن، مقعد یا دهان انجام می‌دهید، احتمال بارداری یا انتقال بیماری مقاربتی وجود ندارد.

کاندوم‌ها در برابر بارداری چقدر موثر هستند؟

اگر در هر بار رابطه جنسی کاملاً از کاندوم استفاده کنید، این کالا ۹۸٪ در جلوگیری از بارداری موثر است. اما افراد کامل نیستند، بنابراین در زندگی واقعی کاندوم حدود ۸۵٪ موثر است – این بدان معناست که حدود ۱۵ نفر از ۱۰۰ نفری که از کاندوم به عنوان تنها روش کنترل بارداری استفاده می‌کنند، هر ساله باردار می‌شوند.

هرچه در استفاده صحیح از کاندوم در هر بار رابطه جنسی بهتر باشید، نتیجه بهتری خواهید داشت. اما یک احتمال کم برای باردار شدن وجود دارد حتی اگر همیشه از آن‌ها به روش صحیح استفاده کنید.

چگونه می‌توانم کاندوم‌ها را موثرتر کنم؟

بهترین راه برای عملکرد بهتر کاندوم‌ها، استفاده صحیح از آن‌ها در هر بار رابطه جنسی واژنی، دهانی و مقعدی است. این بدان معنی است که از ابتدا تا انتها تمام مدت آن را بپوشید. قبل از هرگونه تماس دستگاه تناسلی پوست به پوست، اطمینان حاصل کنید که کاندوم به روش صحیح روی آلت تناسلی شما غلتیده است. در مورد نحوه استفاده صحیح از کاندوم در ادامه بیشتر توضیح می‌دهیم.

استفاده از کاندوم + شکل‌های دیگر کنترل بارداری (مانند قرص، آی یو دی یا شات) یک روش عالی برای جلوگیری از بارداری اضافی و محافظت در برابر بیماری‌های مقاربتی است. خروج به موقع از واژن (بیرون کشیدن) در حالی که کاندوم پوشیده‌اید نیز می‌تواند باعث شود اسپرم وارد واژن نشود و خطر بارداری را کاهش دهد.

شما نباید از کاندوم پوشیده شده بر روی آلت تناسلی مرد همراه با کاندوم داخلی استفاده کنید. کاندوم‌ها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که خود به خود مورد استفاده قرار می‌گیرند و افزایش دو برابری لزوماً از شما محافظت بیشتری نمی‌کند. یک کاندوم که به درستی استفاده شده تمام محافظتی است که شما نیاز دارید. همچنین اطمینان حاصل کنید که کاندوم‌های شما منقضی نشده باشند – تاریخ را روی بسته بندی یا جعبه بررسی کنید.

اگر می خواهید کاندوم شما کار کند، باید به درستی از آن استفاده کنید. خوشبختانه، این کار واقعا آسان است.

کاندوم-خانومی

چگونه می‌توانم از کاندوم استفاده کنم؟

هنگامی که آلت تناسلی مرد نعوظ پیدا کرده است کاندوم را بر روی آن بچرخانید، اما یادتان باشد که این کار را قبل از آن‌که با دهان ناحیه تناسلی همسرتان را لمس کنید انجام دهید و آن را در تمام مدت رابطه جنسی بپوشید. این به شما کمک می‌کند تا در برابر بیماری‌های مقاربتی که از طریق لمس پوست به پوست منتقل می‌شود، محافظت شوید. همچنین این کار از تماس با مذی (مایع پیش منی) جلوگیری می‌کند، که می‌تواند درونش میکروب STD داشته باشد و به ندرت ممکن است حاوی اسپرم باشد که بتواند باعث بارداری شود.

نکات:

 • کاندوم مدت زیادی دوام دارد، اما همیشه باید تاریخ انقضا روی بسته بندی یا جعبه را چک کنید. کاندوم‌ها را با احتیاط باز کنید تا به آن‌ها آسیب نرسانید – از دندان یا قیچی برای باز کردنش استفاده نکنید.
 • مطمئن شوید که کاندوم به روش درست آماده غلتیدن است: لبه باید در قسمت بیرونی باشد تا مانند کلاه کوچکی به نظر برسد و بدنه کاندوم باید به راحتی بغلتد. قبل از قرار دادن آن می‌توانید کمی آن را باز کنید تا مطمئن شوید از سمت درست آن دارید استفاده می‌کنید. اگر به طور تصادفی کاندوم را از طرف دیگر پوشیده‌اید، آن را دور بریزید و از کاندوم دیگری استفاده کنید.
 • نوک کاندوم را فشار دهید و آن را روی سر آلت تناسلی خود قرار دهید. در قسمت بالا کمی فضای برای جمع آوری منی (اسپرم) بگذارید. اگر ختنه نشدید، راحت‌تر است که قبل از قرار دادن کاندوم بر روی نوک آلت تناسلی خود و غلتاندن آن به پایین، پوست ختنه‌گاه خود را به عقب بکشید.
 • کاندوم را تا انتها به سمت پایه آلت تناسلی خود باز کنید.
 • قبل از این‌که آن باز کنید، می‌توانید چند قطره روان کننده بر پایه آب یا سیلیکونی درون نوک کاندوم قرار دهید. همچنین می‌توانید بعد از این‌که کاندوم روی آلت تناسلی شما قرار گرفت، مقدار بیشتری روان‌کننده به خارج از کاندوم اضافه کنید. (روان‌کننده‌های سیلیکونی یا بر پایه آب می‌توانند باعث شوند هنگام سکس احساس بهتری داشته باشد و به جلوگیری از پاره شدن کاندوم کمک می‌کنند.)
 • رابطه جنسیتان را برقرار کنید!
 • بعد از انزال (خروج منی)، لبه کاندوم را نگه دارید و آلت تناسلی خود را از بدن شریکتان بیرون بیاورید. این کار را قبل از این‌که آلت تناسلی شما نرم شود انجام دهید، بنابراین کاندوم خیلی شل نمی‌شود و اجازه نمی‌دهد اسپرم خارج شود.
 • با احتیاط کاندوم را از شریکتان خارج کنید تا به طور تصادفی منی روی آن نریزید. بالای کاندوم را گره زده، و در سطل زباله بیاندازید.
 • به یاد داشته باشید که نمی‌توانید از یک کاندوم استفاده مجدد کنید. هر بار که رابطه جنسی از طریق واژن، دهان یا مقعد انجام می‌دهید، باید کاندوم جدیدی بپوشید. اگر از نوعی رابطه جنسی به نوع دیگر تغییر دهید (مانند مقعد به واژن)، نیز باید از کاندوم جدید نیز استفاده کنید.
 • اگر هنگام استفاده از کاندوم نعوظ خود را از دست می‌دهید (آلت تناسلی شما نرم می‌شود) نگران نباشید – این مسئله‌ای بسیار رایج است. اگر این اتفاق افتاد باید کاندوم را عوض کنید. فقط کاندوم را بردارید، و هنگامی که آلت تناسلی مرد دوباره سخت شد، روی آن یک کاندوم جدید بپیچید.

طرز استفاده از کاندوم-خانومی

چند نکته برای استفاده از کاندوم

مراقبت خوب از کاندوم و استفاده صحیح از آن‌ها در هر بار رابطه جنسی مهم است.

کاندوم‌های خود را در مکانی خشک و خنک و به دور از هرگونه جسم تیز و تابش مستقیم آفتاب نگهداری کنید. آن‌ها را برای مدت زمان طولانی (بیش از ۱ ماه) در جیب، ماشین یا حمام خود نگه ندارید، زیرا گرما و رطوبت بیش از حد می‌تواند به مرور زمان به کاندوم آسیب برساند.

همیشه تاریخ انقضا را بررسی کرده و اطمینان حاصل کنید که قبل از باز کردن کاندوم، سوراخ‌هایی در بسته بندی وجود نداشته باشد – هنگام فشار دادن لفاف باید بتوانید کمی حباب هوا را احساس کنید. اگر کاندوم پاره، خشک، سفت یا چسبناک است، آن را دور بریزید.

از آن‌جا که شما مجبور هستید هر بار که رابطه جنسی برقرار می‌کنید از کاندوم جدید استفاده کنید، بهتر است همیشه چندین عدد کاندوم داشته باشید. قبل از این‌که شروع به رابطه جنسی کنید، اطمینان حاصل نمایید که کاندومتان در نزدیکیتان قرار دارد.

اکثر کاندوم‌ها از قبل روانکاری شده‌اند، اما افزودن مایع اضافی بر پایه آب یا سیلیکون باعث می‌شود کاندوم احساس بهتری داشته باشد و از پاره شدن آن جلوگیری می‌کند.

هنگام استفاده از کاندوم‌های لاتکسی از روان‌کننده‌های روغنی مانند ژل‌های نفتی (وازلین)، لوسیون، روغن کودک، کره یا روغن‌های پخت و پز استفاده نکنید. روغن به کاندوم‌های لاتکسی آسیب می‌رساند و ممکن است باعث شکسته شدن آن‌ها شود.

استفاده از کاندوم می‌تواند بسیار سرگرم کننده و جذاب باشد. تمام آ‌‌‎ن‌چه لازم است کمی خلاقیت و نگرش مثبت است! برای بسیاری از افراد، کاندوم بخشی طبیعی از فرایند پیش از رابطه جنسی است. قرار دادن شریک زندگی روی کاندوم، مالیدن روغن، تحریک یکدیگر و گفتن چیزهای سکسی در هنگام پوشاندن کاندوم باعث گرم‌تر شدن لحظه و ایمن نگه داشتن اوضاع می‌شود. به‌علاوه دانستن این‌که از یک‌دیگر در برابر بارداری و یا بیماری‌های مقاربتی محافظت می‌کنید، به همه امکان تا می‌دهد آرام باشند و احساس خوبی داشته باشند.

تمرین بهترین دوست شماست، بنابراین بهتر است قبل از استفاده از کاندوم برای رابطه جنسی، به پوشیدن کاندوم عادت کنید. شما می‌توانید کاندوم را روی آلت تناسلی خود، یا یک موز، خیار یا بطری باریک قرار دهید – اصولا هر چیزی که شکل آلت تناسلی مردانه را دارد. حرفه‌ای شدن در استفاده از کاندوم قبل از رابطه جنسی، استفاده از آن‌ها را موقع برقراری رابطه جنسی بسیار راحت‌تر و آسان‌تر می‌کند.

در آخر بهتر است از روش‌های دیگری نیز برای جلوگیری از بارداری مانند قرص، حلقه، گلوله، ایمپلنت یا IUD به همراه کاندوم استفاده کنید تا در صورت اشتباه در استفاده یا پاره شدن کاندوم، خیالتان راحت باشد و نگران بارداری ناخواسته و عواقب آن نباشید.

کاندوم-خانومی

مزایای کاندوم چیست؟

تهیه کاندوم آسان و کاربرد آن آسان است. آن‌ها به جلوگیری از بارداری و هم از ابتلا STD کمک می‌کنند. کاندوم حتی می‌تواند رابطه جنسی را بهتر و جذاب‌تر کند.

 • کاندوم در برابر بیماری‌های مقاربتی موثر است:
  کاندوم (زنانه و مردانه) تنها روش‌ جلوگیری از بارداری است که به جلوگیری از شیوع عفونت‌های مقاربتی مانند HIV، کلامیدیا و سوزاک نیز کمک می‌کند. حتی اگر از نوع دیگری از روش‌های جلوگیری از بارداری استفاده کرده‌اید، بهتر است از کاندوم برای محافظت از بیماری‌های مقاربتی نیز در هر بار رابطه جنسی استفاده کنید.
 • کاندوم هزینه زیادی ندارد و استفاده از آن راحت است:
  تهیه کاندوم از فروشگاه‌های مختلف، مراکز بهداشت و … بسیار آسان است. برای خرید کاندوم نیازی به نسخه یا شناسه ندارید و این محصولات ارزان و حتی گاهی رایگان هستند. کاندوم یک روش ساده، محرمانه و قابل حمل برای محافظت از بارداری و بیماری‌های مقاربتی است.
 • کاندوم می‌تواند به خودی خود جذاب باشد:
  محافظت مهم است، اما لذت نیز مهم است. خوشبختانه کاندوم هر دو را ارائه می‌دهد! کاندوم‌ها دارای سبک‌ها، اشکال و بافت‌های مختلفی هستند که باعث افزایش لذت جنسی برای هر دو طرف می‌شوند. قرار دادن کاندوم بر روی آلت تناسلی توسط همسرتان می‌تواند بخشی از سکس باشد، مخصوصاً اگر در این موقع از انواع روان‌کننده‌ها نیز استفاده کنید. کاندوم حتی می‌تواند انزال را به تأخیر بیندازد و در نتیجه مدت زمان رابطه جنسی را بیشتر کند.
  شما می‌توانید از کاندوم برای رابطه دهانی، مقعدی و واژنی استفاده کنید، بنابراین بدون توجه به نوع رابطه جنسیتان، این محصولات فوق‌العاده از شما در برابر بیماری‌های مقاربتی محافظت می‌کنند. و این واقعاً سکسی‌ترین مورد ممکن در مورد کاندوم‌ها است: کاندوم به شما اجازه می‌دهد بدون نگرانی در مورد بارداری یا بیماری‌های مقاربتی، بر لذت بردن شریک زندگی خود تمرکز کنید. رابطه جنسی ایمن بهتر است زیرا از فشار روحی برای از بین بردن روحیه جلوگیری می‌کند.
 • کاندوم باعث می‌شود تا روش‌های دیگر جلوگیری از بارداری حتی بهتر عمل کنند:
  افزودن کاندوم به موقعی که دارید از قرص ضد بارداری استفاده می‌کنید، می‌تواند از بارداری محافظت بیشتری برایتان ارائه کند. هیچ روشی ۱۰۰٪ موثر نیست، بنابراین در صورت اشتباه در روش دیگر یا عدم موفقیت در استفاده از کاندوم، به عنوان پشتیبان به شما کمک می‌کند تا از بارداری جلوگیری کنید. بهتر است از کاندوم برای محافظت از خود در برابر بیماری‌های مقاربتی نیز استفاده کنید.
  کاندوم می‌تواند تقریباً به تمام روش‌های دیگر جلوگیری از بارداری مانند قرص، گلوله، حلقه، آی یو دی و ایمپلنت محافظت بیشتری ارائه کند. با این حال، از کاندوم داخلی و کاندوم مردانه با هم استفاده نکنید و نیازی به پوشیدن هم‌زمان بیش از یک کاندوم نیست. یک دانه بس است.
 • کاندوم هیچ عارضه‌ای ندارد:
  اکثر افراد می‌توانند از کاندوم بدون هیچ مشکلی استفاده کنند – چرا که این محصول هیچ عارضه جانبی‌ای ندارد. به ندرت، کاندوم‌های لاتکسی (لاستیکی) می‌توانند باعث تحریک افراد مبتلا به حساسیت یا حساسیت به لاتکس شوند. و بعضی اوقات ممکن است روان‌کننده مورد استفاده در بعضی از انواع کاندوم تحریک کننده باشد.
  اگر به لاتکس حساسیت دارید، سعی کنید مارک‌های تجاری خود را عوض کنید یا از کاندوم‌های پلاستیکی استفاده کنید. کاندوم‌ها و کاندوم‌های داخلی ساخته شده از پلاستیک‌های نرم مانند پلی اورتان، پلی ایزوپرن و نیتریل فاقد لاتکس هستند. شما می‌توانید کاندوم‌های غیر لاتکسی را در اکثر مکان‌های مشابه فروش کاندوم‌های استاندارد تهیه کنید.
ارسال این مطلب به:

mohammad.javani89@gmail.com

0 Reviews

مطالب مرتبط