رژیم غذایی ژنرال موتورز

 رژیم غذایی ژنرال موتورز

طرح اصلی رژیم غذایی GM توسط ژنرال موتورز، با کمک سازمان غذا و دارو و وزارت کشاورزی ایالات متحده، در سال ۱۹۸۵ برای کارمندان خود تهیه شد. هدف این بود که کارمندان سالم‌تر شوند و در این فرآیند، بهره‌وری نیروی کار بهبود یابد. نتایج اولیه چشمگیر بود. این کارمندان فقط در عرض یک هفته دچار کاهش وزن قابل توجهی شدند و کارایی، انرژی و اطمینانشان بهبود پیدا کرد.

در حالی که برنامه رژیم غذایی GM برای کاهش وزن موفقیت آمیز به نظر می‌رسد و به راحتی قابل انجام است، اکثر متخصصان تغذیه توصیه نمی‌کنند آن را دنبال کنید. اگرچه منجر به کاهش فوری وزن می‌شود، رژیم غذایی عوارض جانبی مختلفی نیز دارد که در ادامه مقاله به آن‌ها خواهیم پرداخت.

رژیم ژنرال موتورز چه نتایجی به همراه دارد؟

فقط در عرض یک هفته تا ۶.۸ کیلوگرم وزن کم می‌کنید.

از شر سموم و آلودگی‌های بدن خلاص می‌شوید.

این رژیم هضم خود را بهبود می‌دهد.

توانایی بدن برای چربی‌سوزی افزایش می‌یابد.

توصیه‌هایی که در کنار رژیم GM می‌توانید انجام دهید

توصیه می‌شود در این دوره ۸ تا ۱۲ لیوان آب بنوشید تا در طول رژیم آب کافی بدن فراهم شود.

رژیم توصیه می‌کند در طی سه روز اول ورزش نکنید.

رژیم غذایی-خانومی

شرح برنامه غذایی خاص هر روز

رژیم غذایی GM به هفت روز تقسیم می‌شود و هر روز یک برنامه غذایی مخصوص برای خود دارد.

 • روز اول:
  به غیر از موز هر میوه دیگری می‌توانید بخورید. سقف مقدار میوه مشخص نشده است. بهترین میوه‌ای که می‌تواند در لاغری بهتان کمک کند خربزه است.
 • روز دوم:
  فقط سبزیجات را به صورت خام یا پخته مصرف کنید. در رژیم غذایی مقدار حداکثر سبزیجات مشخص نشده است. سیب زمینی را فقط به صبحانه محدود کنید.
 • روز سوم:
  از هر نوع میوه و سبزیجات به جز موز و سیب زمینی استفاده کنید. رژیم غذایی حداکثر مقدار را مشخص نکرده است.
 • روز چهارم:
  فقط موز و شیر مصرف کنید. می‌توانید تا ۶ عدد موز بزرگ یا ۸ عدد موز کوچک بخورید و ۳ لیوان شیر ترجیحاً بدون چربی بنوشید.
 • روز پنجم:
  دو وعده ۲۸۴ گرم گوشت گاو، مرغ یا ماهی بخورید. علاوه بر گوشت، ۶ عدد گوجه فرنگی بخورید.
  گیاهخواران ممکن است گوشت را با برنج قهوه‌ای یا پنیر دلمه جایگزین کنند.
  مصرف آب خود را دو لیوان افزایش دهید تا اسید اوریک اضافی از بدن خارج شود.
 • روز ششم:
  فقط ۲۸۴ گرم گوشت گاو، مرغ یا ماهی بخورید. وعده‌های غذایی امروز ممکن است شامل مقدار نامحدودی سبزیجات باشد، اما سیب‌زمینی در بین آن جایی ندارد. گیاهخواران ممکن است گوشت را با برنج قهوه‌ای یا پنیر دلمه جایگزین کنند.
  مصرف آب خود را دو لیوان افزایش دهید تا اسید اوریک اضافی از بدن خارج شود.
 • روز هفتم:
  فقط برنج قهوه‌ای، میوه، آبمیوه و سبزیجات بخورید. برای هیچ یک از این مواد غذایی حداکثر مقدار مشخص نشده است.

رژیم غذایی-خانومی

مزایای رژیم غذایی GM

اگرچه هیچ مطالعه‌ای روی رژیم غذایی GM صورت نگرفته است، اما برخی تحقیقات در مورد جنبه‌های خاص آن انجام شده است. اول از همه، این طرح افزایش مصرف میوه و سبزیجات را تشویق می‌کند، که نشان داده شده است به کاهش وزن کمک می‌کند.

این به این دلیل است که میوه‌ها و سبزیجات کالری کمی دارند و می‌توانند کمبود کالری بیشتری برای افزایش کاهش وزن ایجاد کنند. علاوه بر این، رژیم غذایی برخی از غذاها و نوشیدنی‌ها را که باعث افزایش وزن می شوند، محدود می‌کند به عنوان مثال، نشان داده شده است که نوشیدنی‌های قندی در افزایش وزن نقش دارند.

مضرات رژیم   GM

پیروی از رژیم غذایی GM معایب زیادی دارد، از جمله موارد زیر:

در حالی که این رژیم ادعا می‌کند شامل «غذاهای کم کالری» است که کالری بیشتری از میزان کالری موجود می‌سوزاند، اما هیچ مدرکی دال بر این موضوع وجود ندارد.

رژیم GM فاقد مواد مغذی مهم است.

رژیم غذایی متعادل نیست و ممکن است در بعضی از روزها، به دلیل مقادیر کم از عناصر مغذی، احساس گرسنگی و ضعف کنید. به عنوان مثال در بیشتر روزهای رژیم، مقادیر نسبتاً کمی پروتئین تأمین می شود. درحالی که مطالعات نشان می‌دهد پروتئین می‌تواند اشتها را کاهش داده و میزان کاهش وزن را بالا ببرد.

در یک مطالعه شش ماهه روی ۶۵ شرکت کننده، افرادی که رژیم پر پروتئین داشتند ۸.۴ پوند (۳.۸ کیلوگرم) بیشتر از رژیم‌های پرکربوهیدرات از دست دادند.

علاوه بر این موارد، رژیم غذایی بسیاری از مواد مغذی ضروری دیگر را ندارد. به عنوان مثال سه روز اول چربی، ویتامین B12، آهن، کلسیم بسیار کم است.

کاهش وزن در رژیم غذایی GM ممکن است موقتی باشد.

هر زمان که کالری دریافتی خود را کاهش می‌دهید، بدن به دنبال منابع سوخت دیگر است. این باعث می‌شود بدن شما گلیکوژن، مولکول ذخیره انرژی را که در کبد و عضلات وجود دارد، تجزیه کند

گلیکوژن مقدار زیادی آب را در خود نگه می دارد، بنابراین با کم شدن ذخایر گلیکوژن، این کاهش آب می‌تواند باعث کاهش سریع وزن شما شود.

متأسفانه، این نوع کاهش وزن فقط موقتی است. پس از شروع رژیم غذایی عادی، احتمالاً به زودی آن را بازیابی خواهید کرد.

برای دستیابی به کاهش وزن طولانی مدت و پایدار، یک رژیم غذایی متعادل و سالم را با فعالیت بدنی منظم دنبال کنید. تحقیقات بارها نشان داده اند که این گزینه موثرترین گزینه است.

رژیم غذایی-خانومی

ارسال این مطلب به:

mohammad.javani89@gmail.com

0 Reviews

مطالب مرتبط