ویژگی­های پوست مختلط و مراقبتهای لازم

 ویژگی­های پوست مختلط و مراقبتهای لازم

پوست اولین سد دفاعی ما در برابر تهدیدها است، همچنین گیرنده‌­های حسی ما که نقش مهمی در داشتن احساسات دارند، در پوست هستند. پوست به تنظیم دمای بدن، تعادل مایعات بدن و تامین ویتامین­ها مانند دی نیز کمک میکند.

مراقبت از پوست به عهده ماست و باید مطمئن باشیم که پوست سالمی داریم تا درگیر بیماری­ها نشویم.

پوست افراد با یکدیگر متفاوت است و انواعی دارد که هر کدام نیاز ویژه­ای دارند. برای اینکه پوستی سالم و زیبا داشته باشید باید با نوع پوست خود، ویژگی‌های آن آشنا باشید. پوست از بخشهای مختلفی تشکیل شده است. یکی از این بخش­ها غدد چربی هستند که وظیفه ترشح چربی را بر عهده دارند. این چربی برای پوست لازم است و از آن مراقبت می‌کند، کمبود این ماده سبب خشک، پوسته‌پوسته و چروک شدن پوست میشود. افزایش بیش‌ازحد ترشح این ماده سبب چرب شدن پوست و به دنبال آن جوش صورت و آکنه (لکه­ های قهوه‌ای‌رنگ روی پوست) می‌شود.

پوست چهار نوع دارد از جمله: خشک، معمولی، چرب و مختلط.

انواع پوست

اول از همه به توضیح انواع پوست می‌پردازیم تا بتوانید نوع پوست خود را تشخیص دهید.

پوست خشک

میزان چربی پوست بسیار کم است. پوسته‌پوسته شدن، قرمزی، التهاب، احساس کشیده شدن و آسیب‌پذیری از علائم پوست خشک هستند. وضعیت پوست‌های خشک در زمستان بدتر می‌شود و مراقبت بیشتری نسبت به دیگر انواع پوست لازم دارد.

پوست معمولی

میزان ترشح چربی در این نوع پوست متعادل است. مشکلات پوستی کمتری برای این نوع پوست پیش می­آید اما این به این معنی نیست که احتیاج به مراقبت ندارند.

پوست چرب

در پوستهای چرب ترشح چربی بیش از نیاز پوست است و سبب جوش و آکنه می‌شود.

پوست مختلط

پوست مختلط به این معناست که چربی به طور یکنواخت بر روی پوست پخش نشده و در یک یا دو ناحیه خاص متمرکز است؛ ناحیه تی در صورت این افراد چرب و دیگر نقاط معمولی و یا خشک است. ناحیه تی به پیشانی، بینی و چانه گفته می‌شود که تقریبا شبیه حرف تی هستند. مراقبت از این پوست دقت بیشتری می‌خواهد زیرا در این صورت شما دو نوع پوست دارید و باید نحوه مراقبت از دو نوع پوست را یاد بگیرید.

اینکه شما چه نوع پوستی دارد، به ژنتیک شما وابسته است؛ اما قطعاً تغذیه، سبک زندگی، آب و هوایی که در آن زندگی می‌کنید و اینکه چگونه از پوست خود مراقبت می‌کنید نیز تأثیرگذار است.

در بازار و تبلیغات محصولات گرانی وجود دارند که به شما کمک می‌کنند اما ما در این مقاله راهکارهای ساده‌تری برای کمک به شما ارائه می‌دهیم.

انتخاب محصول مناسب برای پوست مختلط

برای افرادی که پوست مختلط دارند، انتخاب محصول مناسب دشوار است؛ با این حال نکته ­ای که با هر نوع پوستی باید رعایت کنید، زدن ضد آفتاب است. آفتاب (مخصوصا آفتاب ۱۰ صبح تا ۳ بعد از ظهر) با خشک کردن پوست آسیب زیادی به آن میزند. حتما اگر قرار است در معرض آفتاب باشید از ضدآفتاب، عینک و کلاه استفاده کنید.

برای مراقبت از هر نوع پوستی باید نحوه صحیح شستشوی صحیح آن را بدانید. برای پوست‌های مختلط میتوانید با توجه به قسمت چرب پوستتان شستشو را انجام دهید و برای قسمت خشکتر نیز از مرطوب کننده قویتری استفاده کنید و یا از مرطوب کننده بیشتری استفاده کنید.

از محصولات مخصوص پوست چرب استفاده کنید و برای دیگر نقاط مانند توصیه بالا عمل کنید.

در پوستهای مختلط ناحیه چرب صورت آنها، اگر که به درستی از آن مراقبت نکنند، ممکن است دچار جوش و یا آکنه شود؛ اگر از محصولات ضدجوش استفاده میکنید حتما آن را فقط در همان ناحیه چرب استفاده کنید.

قسمت سخت ماجرا اینجاست که برای استفاده از محصولات مراقبتی و یا ماسکهای طبیعی دچار مشکل میشوید. ماسک‌ها و محصولات مخصوص پوست چرب را نباید برای گونه خود که خشک است استفاده کنید. شما باید هم از محصولات مخصوص پوست خشک و هم محصولات مخصوص پوست چرب استفاده کنید البته باید هر یک از این محصولات و ماسک‌های طبیعی را در ناحیه مخصوص به خودشان استفاده کنید؛ در غیر این صورت تعادل هر دو ناحیه را به هم می‌ریزید.

دقت کنید که هرگز نگذارید گونه­ ها و قسمتهای خشک صورتتان خشکتر شوند و همیشه با خود مرطوب کننده داشته باشید و از آن به طور مرتب استفاده کنید.

در کل سعی کنید سبک زندگی خود را عوض کرده و تغذیه سالمی داشت باشید. به کبد خود توجه کنید زیرا کبد نقش مهمی در سلامت پوست دارد. ورزش کنید و از استرس دوری کنید زیرا استرس سبب فعالیت بیشتر غدد چربی می‌شود.

ارسال این مطلب به:

mohammad.javani89@gmail.com

0 Reviews

مطالب مرتبط