یوگا صورت چیست؟

 یوگا صورت چیست؟

مگان مارکل به واسطه وصلت با خانواده سلطنتی همیشه زیر ذره‌بین رسانه‌ها قرار دارد. مگان مارکل در سابق مدل و بازیگر آمریکایی بود، اما آنچه باعث شده که او در صدر اخبار پاپاراتزی قرار بگیرد، ازدواج با پرنس هری بوده است. اما ما قرار نیست در مورد حواشی که مارکل دارد صحبت کنیم، هدف ما صحبت از پوست بدون چین و چروک او است. مگان مارکل ادعا می‌کند که پوست بدون چروک خود را مدیون یوگای صورت است و تاکنون تزریق بوتاکس انجام نداده است. البته با توجه به سخت‌گیری‌های خانواده سلطنتی ادعای عدم تزریق بوتاکس بعید نیست. 

مارکل در سال ۲۰۱۴ در مصاحبه با وبسایت  Birchbox گفت: «من تمرینات یوگای نیکولا جاس را دنبال می‌کنم. نیکولا شما را مجبور می‌کند که صورت خود را از داخل و بیرون حکاکی کنید، مثل یک مجسمه‌ساز. شاید خنده‌دار و کمی احمقانه باشد، اما قسم می‌خورم که این روش جواب می‌دهد. روزهایی که این کار را انجام می‌دهم استخوان‌های گونه و فک من برجسته‌تر می‌شوند.»

در سال‌های گذشته یوگای صورت با ظهور کلاس‌ها و آموزش‌های بی‌شمار در یوتیوب شناخته شده است. مدت‌ها است که از تاثیرات مثبت یوگا در سلامت ذهن و بدن صحبت کرده‌اند و ما همه با فواید یوگا آشنا هستیم. ۵۷ عضله در صورت و گردن وجود دارد، به نظر شما با حذف چهره از برنامه روزانه یوگا ترفند زیبایی را از دست می‌دهیم؟

در یک مطالعه در سال ۲۰۱۸ روی مردان و زنان میانسال نشان می‌دهد که یوگا صورت در بهبود اثرات افزایش سن در چهره نقش موثری دارد اما اثرات طولانی‌مدت یوگا صورت به صورت علمی اثبات نشده است. البته یوگا صورت همچنان طرفدار دارد و افراد به نفع تاثیرگذاری آن قسم می‌خورند. یک متخصص زیبایی در مورد اثرات یوگای صورت می‌گوید: «اگر به دنبال  بوتاکس صورت هستید، یوگا صورت یک گزینه طبیعی و عالی است.»

در ادامه مطلب مفصل در مورد یوگا صورت صحبت خواهیم کرد و بهترین ورزش‌های صورت که برای ارتقای سلامت پوست مفید هستند را آموزش می‌دهیم، پس برای یک بوتاکس طبیعی تا انتهای مطلب در کنار ما باشید. این نکته را نیز باید یادآوری کنیم که برای نگارش این مطلب از منابع انگلیسی معتبر انگلیسی کمک گرفتیم. ۲ کارشناس خبره در مورد یوگا صورت نکات جالبی را بیان کرده‌اند و ما نیز در ادامه با شما در میان گذاشته‌ایم.

یکی از کارشناسان ملیسا مورفی ۱۵ سال مربی یوگا بدن و صورت است و دیگری کیمبرلی کیلان ۱۵ سال متخصص زیبایی برند بابور (Babor) بوده و هم‌اکنون نیز در سالن اسپا مشغول به کار است. 

یوگا صورت، از نامش پیداست که همۀ تحریکات، کشش‌ها و آرامش یوگا را برای صورت دارد. کیلان می‌گوید: «حرکات صورت مانند تمرین‌های مقاومتی عضلات است و هنگامی که آنها را انجام می‌دهید تغییر در پوست را مشاهده می‌کنید.» گزارش اولین یوگا یا ورزش صورت به سال ۱۷۱۰ برمی‌گردد، این گزارش توسط ژان سوال یکی از دستیاران شخصی نینون دی لنکلوس ثبت شده است. امروزه افراد مشهوری مانند مگان مارکل و گوئینت پالترو از طرفداران یوگا صورت و اثرات شبیه به بوتاکس آن هستند.

یوگا صورت

فواید یوگای صورت چیست؟

تنها مزیت یوگای صورت، ضد پیری و جایگزینی با بوتاکس نیست؛ ورزش‌های صورت پوستی شاداب‌تر و جوان‌تر ایجاد می‌کنند. با گذشت زمان و افزایش سن، لایه‌های چربی در زیر پوست شروع به نازک شدن می‌کنند و اتصالات بین لایه‌های چربی نیز سست می‌شود. نازکی لایه‌های چربی صورت و سستی اتصالات بین آنها و غلبه‌ی نیروی جاذبه‌ی زمین پوست صورت را به سمت پایین می‌کشد، گونه‌ها توخالی به نظر می‌رسند و قسمت‌های مختلف پوست مستعد افتادگی هستند.

محققان دانشگاه نورث وسترن آمریکا در سال ۲۰۱۸ برای میزان تاثیرگذاری یوگای صورت در جوانی پوست، روی ۲۷ خانم بین ۴۰ تا ۶۷ سال مطالعه‌ای را انجام دادند. در این مطالعه خانم‌ها ۸ هفته هر روز به مدت ۳۰ دقیقه صورت خود را ورزش دادند. بعد از گذشت ۸ هفته ابتدایی، این بار ۳ تا ۴ روز در هفته تمرینات را ادامه دادند؛ این تمرین به مدت ۱۲ هفته انجام شد. در پایان این مطالعه یعنی در پایان هفتۀ بیستم محققان متوجه بهبودی در گونه‌ها شدند و با مقایسه عکس‌های ابتدا و انتهای مطالعه، تخمین زدند که خانم‌ها با انجام یوگای صورت حداقل ۳ سال جوان‌تر به نظر می‌رسند.

ملیسا مورفی که پیش‌تر بیوگرافی او را گفتیم، وقتی با یوگای صورت آشنا شد که دندانپزشک به او گفته بود دندان قروچه می‌کند. عجیب بود علی‌رغم معلم یوگا بودن بسیار نگران و متشنج باشد. او می‌گوید: «در نمایشگاه یوگا ۲۰۰۹ لندن در یک جلسه امتحانی یوگای صورت دنیل کالینز شرکت کردم و بعد در سال ۲۰۱۴ کلاس یوگای خودم را راه‌اندازی کردم.»

مورفی نیز معتقد است که یوگای صورت تاثیر مستقیم در سلامت بدن دارد و توضیح می‌دهد: «بیشتر اندام‌های حسی ما قرار دارند، چشم، گوش، بینی، دهان و پوست. آنها با کل بدن مرتبط هستند و این ارتباط جدایی ناپذیر است. در مقابل آینه بایستید و به چهره و گردن خود نگاه کنید. فک پایین را به آرامی به جلو قرار دهید تا دندان‌ها پیدا شوند، حالا دندان‌ها را کمی به سمت بالا فشار دهید. حتی با این فشار کم می‌توانید عضلات گردن را به حالت کشیده مشاهده کنید؟ تنش در صورت به کل بدن منتقل می‌شود و بیشتر اوقات، ما در این زمینه کاری نمی‌کنیم. تنه و اندام‌ها را ورزش می‌دهیم البته ورزش یوگا، آنها را آرام می‌کنیم و تنش را از آنها می‌گیریم. اما متأسفانه از صورت و سر غافل هستیم، با وجود اینکه منطقه‌ای جذاب و شگفت‌انگیز برای حرکت و آرامش هستند.»

همچنین مورفی اعتقاد دارد که یوگای صورت را فقط با هدف جلوگیری از پیری انجام نمی‌دهد و امیدوار است که شانس عمر طولانی مدت داشته باشد. مورفی نکته جالبی بیان می‌کند که داشتن برخی شواهد از سال‌ها لبخند و گاهی اخم اجتناب ناپذیر و اتفاقاً نکته مثبتی در چهره است. با انجام یوگای صورت ظاهر پوست بهبود می‌یابد و چهره درخشان و جوان‌تر خواهد شد.

با تمرینات یوگای صورت تمام لایه‌های پوست شامل: هیپودرم (لایه پایین)، درم (لایه میانی)، اپیدرم (لایه فوقانی) تحریک می‌شوند. یوگا صورت تولید کلاژن و الاستین را تحریک می‌کنند و می‌توانند به عضلات صورت و گردن محکم به نظر برسند. همچنین ابروها و پلک‌ها بلندتر، خطوط صورت نرم‌تر و پوست گردن و خط فک سفت‌تر به نظر خواهند رسید.

در یوگای صورت مانند یوگای بدن تمرکز روی تندرستی و البته آرام‌سازی روح و بدن است. یوگای صورت برای افرادی که دندان قروچه می‌کنند یا دچار سردردهای تنشی می‌شوند، موثر خواهد بود. جنبۀ دیگر انجام ماساژ و یوگای صورت سموم را از بین می‌برد و می‌تواند باعث کاهش تیرگی در نتیجه افزایش گردش خون و جریان لنفاوی شود.

کلاس یوگای صورت چگونه است؟

مورفی در مورد کلاس یوگا می‌گوید: «کلاس‌های من ماهی یک‌بار برگزار می‌شود و شامل ترکیبی از تمرینات و فعالیت‌ها برای کمک به آرامش صورت و آرامش ذهن و بدن است. در تمرینات ترکیبی از تمرینات صورت، تنفسی، صدا، طب فشاری و تکنیک‌های ساده ماساژ همراه با مدیتیشن کوتاه وجود دارد.»

اضافه می‌کند: «درحالی که قالب در هر کلاس مشابه و شامل مقدمه، گرم کردن ایستاده، تمرینات نشسته صورت و تمریناتی که با مراقبه به پایان می‌رسد، است؛ اما هر جلسه با جلسۀ دیگر متفاوت خواهد بود. ممکن است در یک جلسه تاکید روی ماساژ صورت و در جلسۀ دیگر روی تمرینات دیگر تاکید شود.»

مورفی معتقد است: «یوگا مملو از تمریناتی است که برای نواحی فراموش شده بدن انجام می‌شود و کلاس‌های بوگای صورت نیز همین کار را انجام می‌دهند. به عنوان مثال، زبان به صورت به پشت گردن متصل است، بنابراین هنگامی که زبان را شل می‌کنیم، گردن نیز شل می‌شود؛ حیرت‌آور است که این عضله را چگونه می‌تواند نگه دارد!

یوگا صورت

تجربه حضور در کلاس یوگای صورت مورفی:

برای شروع، با تمرینات مورفی صورت را ماساژ دادیم. کمی با کلاس یوگای بدن متفاوت است اما همان احساس آرامشی که منتظر آن هستید را به دست خواهید آورد. شاید تمرینات به نظر ساده به نظر برسند اما راهنمایی در مراحل مختلف را لازم خواهید داشت. مورفی یادآوری می‌کند که مهارت واقعی در انجام تمرینات همراه با کمی کنترل و هماهنگی باعث کارکرد درست و صحیح عضلات خواهد شد.

بعد از یک ساعت کلاس احساس کردن که ماساژ سر هندی را برای صورت انجام داده‌ام. متوجه نمی‌شدم که بعضی از نقاط چقدر پرتنش هستند تا آنها را به روشی که معمولا حرکت نمی‌دادم، منتقل نکردم. به نظر من سازگاری برای رسیدند به هدف مهم است، پس تعهد به کلاس را باید جدی گرفت، اگر در کلاس به حال خود باشید یا حرکات را فراموش می‌کنید و یا تمرینات را از دست می‌دهید. مراقبه پایان کلاس فوق‌العاده و البته شیرین بود.

فضای مثبت و جنبه‌های رفاهی کلاس را به اندازه تمرینات یوگای صورت دوست داشتم و از آن لذت بردم. کلاس‌های یوگای  مورفی حس پذیرش خود را تقویت می‌کند، مراقبه‌ها و تاییدها بخش عمدۀ این کار هستند. در کتاب‌های صورت نیز بیان می‌کنند که زیبایی یک حالت ذهنی است، پذیرش خود، زیبایی و آرامش درونی به ما می‌بخشد و مهم نیست که چه سن و سالی داشته باشیم.

تمرینات محبوب یوگای صورت

جعبه به شکل قلب (The Heart-Shaped Box)

ابتدا با انگشت سبابه شروع به فشار دادن بالای پیشانی کنید، سپس با استفاده از انگشت وسط ابرو را به سمت چشم، پایین و بیرون فشار دهید. این حرکت را ۵۰ بار تکرار کنید. این حرکت به از بین بردن خطوط اخم بین ۲ ابرو کمک می‌کند.

اسنال (The Snarl)

انگشت شست را در کناره‌های بینی و دهان قرار دهید. عضلات ابرو را با انگشت‌های اشاره ۲ دست به آرامی فشار داده و سپس با استفاده از عضلات لب بالا و اطراف بینی، لب بالایی را ۱۰۰ بار بلند کنید و ۵۰ ثانیه در این حالت نگه دارید.

بوسیدن سقف (Kissing the Ceiling)

به بالا نگاه کنید و لب‌های خود را رو به آسمان بکشید تا واقعاً کشش زیر چانه احساس شود. بین ۵ تا ۱۵ ثانیه در این حالت بمانید و چندین بار تکرار و آن را رها کنید. این حرکت به رفع شل شدن غبغب کمک می‌کند.

قبل و بعد از یوگای صورت

مشاهده نتایج یوگای صورت چقدر طول می‌کشد؟

کیلان می‌گوید: «مانند هر تمرین جدید، دیدن نتایج به زمان نیاز دارد اما قطعاً اتفاق خواهد افتاد. ۳ تا ۵ جلسه برای رسیدن به نتیجه، ایده‌آل است؛ اما اگر می‌خواهید نتیجه را سریع‌تر مشاهده کنید، یک چالش ۳۰ روزه برای خود تعیین کنید. بعد از ۲ هفته شروع به تنظیم صدا می‌کنید و در پایان ۳۰ روز تفاوت را احساس و مشاهده خواهید کرد.»

گرفتن نتیجۀ نهایی

اگر به دنبال اثرات ضد پیری بدون استفاده از فیلر یا درمان‌های گرانقیمت هستید، یوگای صورت ارزش امتحان کردن دارد. کیلان در این مورد بیان می‌کند: «حرکت طبیعی‌ترین راه برای افزایش جریان خون در پوست است. با انجام این حرکات و تکنیک‌های ماساژ به مرور پوست برجسته‌تر و سفت‌تر می‌شود، همچنین پوست سالم و درخشان‌تر خواهد شد.

ارسال این مطلب به:

زهرا فیروزی

0 Reviews

مطالب مرتبط