ماساژ و فواید آن

 ماساژ و فواید آن

ماساژ دادن را می‌توان یک زنگ تفریح برای عضلات گرفته بدن دانست. ماساژ دادن دارای قدمتی به اندازه ۲۷۰۰ سال پیش از میلاد مسیح است. با توجه به قدمتی که ماساژ در طب درمانی دارد، می‌توان دریافت که ماساژ یک راه موثر برای درمان معجزه آسای گرفتگی‌ها و دردهای عضلانی می‌باشد. غیر از دردهای عضلانی، اعصابی که نواحی بدن دچار اختلال شده‌اند، با ماساژ درمان خواهند شد. زمانی که اختلال اعصاب نواحی پایینی بدن رفع شد، موانع خواب مفید شبانه شما کم رنگ می‌شوند و به هنگام استراحت شبانگاهی، احساس خوبی خواهید داشت. پس ماساژ دادن برای بهبود عضلات بیرونی و اندام‌های داخلی بدن، همانند یک داروی درمانی موضعی مفید و موثر است.

ماساژ-خانومی

آیا ماساژ دادن همان فشردن عضلات است؟

خیلی از افراد فکر می‌کنند که ماساژ دادن همان فشردن نواحی متعدد بدن است که باعث می‌شود که گرفتگی‌های عضلانی کاهش پیدا کند. در صورتی که با پیشرفت علم و تکنولوژی، ماساژ دادن هم به روش‌های گوناگونی انجام می‌شود و تاثیرات مثبت آن بر روی سیستم عصبی هم دیده می‌شود. سلامت سیستم عصبی مرکزی و حتی سیستم گردش خون با ماساژ دادن موثر و مفید، تقویت و تثبیت می‌شود. با توجه به این موضوع، ماساژ دادن به معنای ایجاد تحریک در خطوط اصلی انرژی بدن فرد می‌باشد که در افراد متعدد، جایگاه این خطوط متفاوت است. به همین خاطر است که پس از ماساژ دادن، شاهد حرکت روان انرژی در سراسر بدن خود هستید و احساس سبکی دارید. به طور کلی، ماساژ دادن به چندین دسته تقسیم می‌شود و هر کدام نسبت به یکدیگر، مزایایی دارند که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم.

ماساژ-خانومی

انواع ماساژ

با توجه به اینکه اندام‌های متعددی، بدن انسان را تشکیل می‌دهند؛ ماساژ دادن این اندام‌ها تنها در یک روش کلی انجام نمی‌شود. تکنیک‌های خاصی در ماساژ دادن وجود دارد و به همین خاطر، ماساژ دادن شامل چندین زیرمجموعه‌ دیگر خواهد بود. ماساژ سوئدی و ماسالای، ماساژ تای، یومیهو تراپی، دیپ تیشو، آیروودا، ماساژ سنگ داغ، ماساژ صندلی، ماساژ ورزشی، رفلکسولوژی و ماساژ کودک از جمله انواع ماساژ بدن هستند. در برخی از آن‌ها همانند ماساژ سوئدی و ماسلای از روغن خاص این کار استفاده می‌شود. در برخی دیگر از آن‌ها همانند ماساژ سنگ داغ، تنها از سنگ‌هایی استفاده می‌شود که دمای بالایی دارند. برای مثال در ماساژ آیورودا، ماساژ دادن صورت هدف است تا زیبایی پوست برآورده شود. غیر از این موارد، ماساژ دادن را می‌توان برای رها کردن انرژی‌های منفی بسیاری که در حالت نشسته در فرد ایجاد می‌شود، در نظر داشت. در ماساژ صندلی، این نیاز شما برطرف خواهد شد.

ماساژ سوئدی

ماساژ سوئدی از غرب دنیا نشئت گرفته و برخی از بخش‌های آن در ماساژ ورزشی هم دیده می‌شود. در ماساژ سوئدی به کانال‌های انرژی بدن توجه نمی‌شود. چون هدف از ماساژ سوئدی، بهبود فعالیت گیرنده‌ها و اندام‌های داخلی بدن است. برای مثال، تنش‌هایی که در بدن فرد جا خوش کرده‌اند، با ماساژ سوئدی برطرف می‌شوند و به معنای واقعی، سم‌های مضر از بدن خارج می‌شود. به طور خلاصه، ماساژ سوئدی برای ایجاد آرامش عمومی در بدن انجام می‌شود و نمی‌توان نقطه‌ خاصی از بدن را عضو هدف ماساژ سوئدی دانست.

فواید ماساژ سوئدی

ریکلسیشن، افزایش گردش خون، کاهش افسردگی و استرس و تسکین درد از فواید ماساژ سوئدی است.

تسکین درد، ریلکسیشن و افزایش گردش خون از تاثیرات مستقیم ماساژ سوئدی بر روی پوست می‌باشد. رفع افسردگی و استرس را می‌توان از جمله تاثیرات غیرمستقیم ماساژ سوئدی دانست.

 1. آرامش بخشیدن به گیرنده‌های عصبی پوست
 2. افزایش سرعت گردش خون به واسطه‌ی برطرف کردن موانع گردش خون سریع
 3. تقویت ساختار ماهیچه‌ای قلب
 4. افزایش سرعت سیستم گوارشی بدن در دفع سموم و پسماندهای معده
 5. تسکین دردهای موضعی ناشی از آرتروز و ورزش‌های قدرتی
 6. کاهش کلسترول انباشته شده در رگ‌ها و عروق خونی
 7. بهبود سیستم لنفاوی با خروج اسید لاکتیک از ماهیچه‌های بدن
 8. کاهش تنش عضلات و رفع حالت سفت و محکم عضلات پر تنش
 9. کاهش ریسک ابتلا به حمله قلبی و سکته مغزی
 10. کنترل هورمون‌های ترشح کننده اضطراب و استرس درون فرد

ماساژ تای

ماساژ تای مخفف ماساژ تایلندی است و مسلم است که این نوع ماساژ از کشور تایلند نشئت گرفته شده است. در این نوع ماساژ تایلندی نیازی نیست تا لباس‎های خود را دربیاورید. چون ماساژ تای جزو آن دست از ماساژهایی است که بدون نیاز به تماس مستقیم بر روی پوست انجام می‌شود و کافی است که بر روی زمین بنشینید. سپس فرد متخصص با استفاده از تکنیک‌های کششی، لرزشی و فشاری، انعطاف پذیری عضلات شما را افزایش می‌دهد. بدین صورت که شما در هر مرحله از اجرای ماساژ تای، این احساس را خواهید داشت تا در حالت کششی عمیق یوگا قرار دارید و نقاطی از بدن شما که در فشار هستند، عاری از بارهای منفی خواهند شد. البته این را هم بگوییم که در اوج مراحل ماساژ تای، احساس درد عمیقی خواهید داشت که نشان دهنده خروجی فشارهایی است که بر روی نقاط متعدد بدن شما حکمفرمانی می‌کنند.

درمانگر در ماساژ تای برخلاف ماساژ سوئدی، به کانال‌های انرژی بدن توجه دارد و ماساژ خود را بر همان اساس انجام می‌دهد.

فواید ماساژ تای

تقویت بافت‌های عضلانی از فواید ماساژ تای است. به طوری که پس از تقویت بافت‌های عضلانی خود، احساس آرامش درونی خواهید داشت. به واسطه ایجاد احساس درونی که در ماساژ تای، از اصطکاک بین مفاصل موجود در ساختار بدن کاسته می‌شود.

 1. افزایش سطوح انرژی فیزیکی در بدن
 2. افزایش انرژی و تحریک ذهنی فرد
 3. تحریک سیستم گردش خون
 4. تحریک سیستم لنفاوی
 5. کاهش استرس مزمن در فرد
 6. ارتقا سلامتی قلب و سلول‌های ماهیچه‌ای
 7. کاهش استرس زیاد بزاق
 8. بهبود روحیه مثبت افراد
 9. تسکین احساس کمردرد در فرد
 10. کاهش سردردهای با منشا عصبی

یومیهو تراپی

یومیهو تراپی برخلاف ماساژ سوئدی، متعلق به سرزمین‌های شرقی است. یومیهو تراپی با توجه به نگاه سیستماتیکی که به بدن انسان وجود دارد، انجام می‌شود که در نهایت، عوامل مخربی را که موجب عدم هماهنگی در سیستم بدن انسان می‌شود، از بین می‌برد. انحرافی که در لگن و جود دارد و شب ادراری کودکان با یومیهو تراپی تصحیح و برطرف خواهند شد. یومیهو تراپی به قدری با ارزش است که می‌توانید بیماری‌های حسی و حرکتی، بیماری‌های قلبی و عروقی و بیماری‌هایی را که متعلق به سیستم عصبی هستند، با یومیهو تراپی درمان کنید. غیر از این موارد، یومیهو تراپی در جنبه زیبایی صورت هم موثر می‌باشد.

تکنیک‌های یومیهو تراپی همانند تکنیک‌های ماساژ تای از روی لباس انجام می‌شوند. چون درمانگران یومیهو تراپی معتقد هستند که تماس پوست دست درمانگر به سطح بدن فرد متقاضی باعث می‌شود که تاثیرات ماساژ یومیهو تراپی به طور عمیق نباشد. درمانگر با به کار گیری تکنیک‌های کایروپرکتیک، گرفتگی‌های عضلانی را برطرف می‌کند. نقاط متعددی از بدن که رد یومیهو تراپی مورد هدف قرار می‌گیرند، همانند نقاطی خواهند بود که در طب سوزنی مورد هدف هستند.

فواید یومیهو تراپی

به طور کلی، نقطه تمرکز بدن در یومیهو تراپی، لگن فرد است. چون نخستین فردی که یومیهو تراپی را ابداع کرد، معتقد بود که لگن انسان همان مرکز ثقل در بدن است که تعادل عمومی بدن را فراهم می‌کند. به همین خاطر، اکثر فواید و نتایجی که برای یومیهو تراپی بیان می‌کنیم، مختص به همین اندام در بدن است.

 1. تعدیل انرژی‌های مثبت و منفی در بدن
 2. افزایش جریان انرژی (مثبت) حیاتی در بدن
 3. ایجاد تقارن و هماهنگی در اندام‌های بدن
 4. ایجاد تعادل در میزان ترشحات هورمون‌ها
 5. کم رنگ کردن انرژی‌های منفی بعد از زایمان
 6. بهبود مشکلات متعدد سیستم گوارشی
 7. رفع مشکلات سیستم تنفسی همانند آسم و تنگی نفس
 8. رفع اختلال شب ادراری
 9. کاهش سرگیجه‌ها و سردردهای رایج روز
 10. افزایش قوای بدنی و تقویت انرژی‌های مثبت درون بدن

ماساژ دیپ تیشو

بیشتر تکنیک‌هایی که در ماساژ دیپ تیشو به کار گرفته می‌شود، از تکنیک‌های ماساژ سوئدی برگرفته شده است. به طوری که بسیاری از افراد، ماساژ سوئدی را با دیپ شو، یکی می‌دانند و اذعان دارند که ماساژ دیپ شو، نام دیگر ماساژ سوئدی می‌باشد.

همانطور که از نام این نوع ماساژ درمانی پیدا است، تاثیرات ماساژ دیپ تیشو بر روی پوست عمیق است و برای همه افراد مناسب نیست. تاثیرات عمیق ماساژ دیپ تیشو را می‌توان از آنجایی متوجه شد که اسپاسم‌های عضلانی عمیق با این ماساژ برطرف می‌شوند و نیازی نیست تا از داروهای جانبی برای رفع اسپاسم‌های عضلانی دقیق استفاده کنید. در حقیقت، آنچه که باعث شده تا ماساژ دیپ تیشو با ماساژ سوئدی تفاوت داشته باشد، همین میزان فشار زیادی است که در ماساژ دیپ تیشو وجود دارد.

پیش از اینکه برای ماساژ دیپ تیشو اقدام کنید، می‌بایست بدانید که دردهای موضعی که پس از این ماساژ در عضلات بوجود می‌آیند، بسیار زیاد است. به گونه‌ای که این دردهای عضلانی تا بیشتر از دو روز هم می‌توانند ادامه دار باشند. پس خودتان را آماده کنید که دردهای ناشی از ماساژ دیپ تیشو می‌تواند بیشتر از حد انتظار شما باشد. در صورتی که در حین پیاده سازی تکنیک‌های دیپ تیشو احساس درد زیادی دارید، می‌توانید به درمانگر بگویید که فشار ماساژ را کمتر کند. چون هیچ چیزی بیشتر از سلامتی شما ارزش ندارد.

فواید ماساژ دیپ تیشو

 1. بهبود کمردرد همیشگی مانند سیاتیک دیسک کمر و تنگی کانال نخاعی
 2. برطرف کردن اساسی مشکلات پوستی
 3. بهبود بیماری مانند سندروم تونل کارپ
 4. بهبود جای زخم و جوش خوردگی پوست و استخوان
 5. تحریک اندام‌های حرکتی بدن
 6. رفع سلولیت در اندام‌های تحتانی بدن
 7. تسکین درد در اندام‌های بالایی بدن همانند گردن
 8. بهبود شانه درد
 9. رفع گره‌های عصبی و عضلانی در عروق لنفاوی
 10. رفع اسپاسم عضلانی عمیق

ماساژ-خانومی

آیورودا یا ماساژ صورت

آیورودا در مقایسه با سایر انواع ماساژهای بدن، تنها از یک لحاظ قابل بررسی است. این نوع ماساژ تنها دارای جنبه زیبایی است که به واسطه رفع کردن دردهای موضعی چهره انجام می‌شود. برای مثال، تکنیک‌های آیورودا باعث می‌شود که گردش خون در چهره‌ی فرد تقویت شود. بعد از تقویت گردش خون، غدد سبوم تحریک می‌شوند و میزان ترشحات چربی پوست کنترل خواهد شد. علاوه براین، ماساژ آیورودا باعث می‌شود که تمامی سلول‌های پوست تغذیه شوند و به همین خاطر، تعداد لایه‌های مرده پوست شما کاهش پیدا خواهد کرد.

درمانگر آیورودا ابتدا سعی می‌کند که نقاط مارما را در بدن پیدا کند. سپس این نقاط را تحریک می‌کند تا پوست شما همان انرژی حیاتی را دوباره بدست آورد و سلول‌های تولید کننده کلاژن شروع به کار کنند. به همین ترتیب، به واسطه به کار گیری نقاط مارما، تیرگی دور پوست چشم شما برطرف خواهد شد.

فواید آیورودا

فواید ماساژ آیورودا تا حد زیادی بخاطر روغنی است که در حین انجام تکنیک‌های متعدد آن، استفاده می‌شود. به همین خاطر است که پس از ماساژ آیورودا، احساس می‌کنید که یک لایه به لایه‌های متعدد پوست شما افزوده شده است.

 1. کاهش استرس از لایه‌های متعدد پوست
 2. پیشگیری از برجسته شدن خطوط ناهنجار دور پیشانی
 3. کاهش تیرگی پوست دور چشم
 4. حفظ جوانی و شادابی پوست
 5. رفع زردی پوست صورت
 6. افزایش خاصیت انعطاف پذیری پوست
 7. افزایش عمر مفید سلول‌های جوان پوست
 8. خارج کردن سموم دفعی از لایه‌های عمقی پوست
 9. افزایش اعتماد به نفس
 10. برطرف کردن موانع جریان خون

ماساژ-خانومی

ماساژ سنگ داغ

در ماساژ سنگ داغ، دو ابزار خاص به طور دائم استفاده می‌شود. سنگ داغ و روغن از وسایل رایجی هستند که به طور مستقیم بر روی بدن قرار می‌گیرند و مسیرهای انرژی بدن باز خواهد شد. با توجه به حرارت زیادی که در ماساژ سنگ داغ مورد استفاده قرار می‌گیرد، افراد دیابتی و خانم‌های باردار نمی‌توانند از این نوع ماساژ درمانی استفاده کنند. حتی اگر به فشار خون مبتلا هستید و یا نارسایی قلبی دارید، نباید به سراغ ماساژ سنگ داغ بروید. چون سنگ‌های داغ بر روی نواحی خاصی از بدن قرار می‌گیرند که حساسیت زیادی دارند و در نهایت، تنش‌های عمیق عضلانی در مدت کوتاهی برطرف خواهد شد.

فواید ماساژ سنگ داغ

 1. رفع اضطراب
 2. رفع کم خوابی طولانی مدت
 3. کاهش نشانه‌های کمردرد
 4. کمرنگ کردن نشانه‌های افسردگی

ماساژ-خانومی

ماساژ صندلی

شاید نام ماساژ صندلی را کمتر شنیده باشید. اما با توجه به فواید که ماساژ صندلی دارد، این نوع ماساژ در سال‌های گذشته توانسته است که طرفداران زیادی را به سمت خود جذب کند. در سال‌های اخیر، ماساژ صندلی با استفاده زا صندلی‌های چوبی و ثابت انجام می‌شدند. اما امروزه شاهد صندلی‌های چرمی هستیم که با استفاده از نیروی الکتریکی، اندام‌های بدن را تحت تاثیرات مثبت خود قرار می‌دهند.

تکنیک‌هایی که در ماساژ صندلی به کار گرفته می‌شوند، برای تقویت عملکرد و ایستایی نواحی فوقانی و میانی بدن مفید و تاثیرگذار هستند. این فایده از ماساژ صندلی توانسته است که نظرات بسیاری از افراد را برای استفاده از آن جلب کند.

فواید ماساژ صندلی

 1. کاهش سردردهای روزانه
 2. تقویت آرامش درونی
 3. افزایش قوای جنسی در مردان و زنان
 4. افزایش ساعت‌های خواب مفید
 5. کاهش دردهای مزمن در ناحیه کمر
 6. بهبود سلامت دستگاه قلب و عروق

ماساژ ورزشی

ماساژ ورزشی را می‌توان ماساژ مختص به ورزشکاران معرفی کرد. چون هدف از ماساژ ورزشی، بهبود عملکرد اندام‌های بدن قبل و بعد از شروع کردن ورزش می‌باشد. به همین خاطر می‌توان دریافت که ماساژ ورزشی برای تسکین دردهای پوستی ناشی از کشیدگی پوست مفید است. علاوه براین، تعادلی که در سیستم اسکلتی بدن بعد از ماساژ ورزشی بوجود می‌آید، یکی از دلایل بسیار مهم استفاده از آن است. دقت داشته باشید که بهره بردن از ماساژ ورزشی در صورتی ممکن است که شما به طور مداوم و مستمر از آن استفاده کنید.

حتی اگر آسیب دیدگی‌های جدی در اندام‌های بدن خود مشاهده می‌کنید، نباید ماساژ ورزشی را از برنامه‌های خود حذف کنید.

فواید ماساژ ورزشی

 1. بهبود عملکرد روزانه ورزشکار در حین تمرینات
 2. افزایش محدوده حرکتی اندام‌های بدن
 3. کاهش اضطراب در لایه‌های عمیق پوست
 4. کاهش گرفتگی‌های عمیق پوست

 

رفلکسولوژی

در ماساژ رفلکسولوژی، اندام‌هایی نظیر دست و پا مورد هدف قرار می‌گیرند تا بتوانند کارکرد و عملکرد بهتری در حین حرکت دادن داشته باشند. نام دیگر رفلکسولوژی، انعکاس درمانی است که با نگاه تخصصی بر روی تمامی اجزای تشکیل دهنده دست و پا صورت می‌گیرد. به طوری که عملکرد تمامی غدد، استخوان‌ها و ماهیچه‌های تشکیل دهنده دست و پا بهبود پیدا می‌کنند.

سوالات متداول

آیا در طول اجرای تکنیک‌های ماساژ احساس درد یا درد داریم؟

به طور معمول، در حین اجرای تکنیک‌های آیورودا احساس درد در ناحیه صورت خود ندارید. اما در بعضی از انواع ماساژ همانند ماساژ دیپ تیشو و ماساژ سنگ داغ، احساس درد زیادی دارید. نگران نباشید، این دردها نشانه برطرف شدن اختلالات در اندام‌های بدن شما هستند.

آیا برای انجام ماساژ باید تمامی پوشش‌های خود را از بدن دور کنیم؟

برای ماساژ درمانی لزوما نباید پوشش را از خودتان دور کنید. به طور معمول، برای ماساژهای غربی نیاز است تا پوشش نواحی خاصی از بدن را نداشته باشید.

آیا باید در حین انجام ماساژ صحبت کنیم یا سکوت را در پیش بگیریم؟

جایی نوشته نشده است که شما در حین انجام ماساژ ساکت باشید یا نه. اما بهتر است که سکوت را در پیش بگیرید تا تاثیرات مثبت ماساژ درمانی را در اندام‌های خودتان احساس کنید.

آیا برای استفاده از ماساژ درمانی در محدوده سنی خاصی باید باشیم؟

برای بهره بردن از ماساژ درمانی با سنگ داغ و ماساژ دیپ تیشو باید در یک محدوده سنی خاصی باشید. در غیر اینصورت، برای سایر انواع ماساژ درمانی نیازی نیست که حتما سن زیادی داشته باشید.

آیا خانم‌های باردار هم می‌توانند از ماساژ سنگ داغ استفاده کنند؟

ماساژ سنگ داغ برای خیلی از افراد ممنوع است و نباید انجام دهند. چون تکنیک‌های ماساژ درمانی با سنگ داغ به صورتی انجام می‌شود که نواحی حساس بدن بهبود پیدا کنند. به همین خاطر، خانم‌های باردار نباید از این نوع ماساژ استفاده کنند.

 

 

ارسال این مطلب به:

fazyhossinezade

0 Reviews

مطالب مرتبط