ماساژ پا

 ماساژ پا

مهم بودن سلامت اندام‌های فوقانی بدن ممکن است ما را از اهمیت وجود سلامتی در بخش‌های پایینی بدن، غافل کند. اما در صورتی که سلامتی و زیبایی اندام‌های تحتانی هم بخشی از زیبایی اندام‌های ما محسوب می‌شود. اگر اندام‌های تحتانی در سلامت کامل نباشند، سیستم گوارش شما عملکرد خوبی خواهد داشت و در پی آن، کل سلامت شما زیر سوال خواهد رفت. رفلسکولوژی همان علمی است که به شما کمک می‌کند تا سلامتی از دست رفته یا سلامت ناکامل بدن خودتان را بدست آورید. معنای واژه رفلکسولوژی هم به این معنا است که بخشی از سلامتی کل بدن شما در پاهای‌تان مشاهده خواهد شد. با توجه به این موضوع، رفلکسولوژی را می‌توان همان علم بازتاب شناسی نامید. علمی که باعث می‌شود تا بازتابی از سلامت کل بدن‌مان را در کف پاهای خود مشاهده کنیم و پس از تشخیص آن، به رفع بیماری‌هایی که در کل بدن‌مان دیده می‌شود، بپردازیم.

ماساژ پا-خانومی

ماساژ پا و رفلکسولوژی

رفلکسولوژی را می‌توان همان ماساژ پا نامید. اما در حین انجام رفلکسولوژی، دست فرد هم ماساژ داده می‌شود. در رفلکسولوژی، فشار خون کنترل می‌شود و از این لحاظ می‌توان رفلکسولوژی را همانند یک داروی درمانی برای تنظیم فشار خون دانست. کاهش استرس، تقویت اعصاب و غدد لنفاوی را هم می‌توان از فواید ماساژ پا دانست. علاوه براین، تحریک نقاط رفلکس را هم باید در فواید ماساژ پا قرار بدهیم. بنابراین می‌توان دریابیم که ماساژ پا، اعمالی بیشتر از فشردن پوست پا است.

ماساژ پا-خانومی

آموزش ماساژ پا

در آموزش ماساژ پا از نوک پنجه پا شروع می‌کنیم و به سمت قوزک پا پیش خواهیم رفت. بعد از قوزک پا به سمت کف پا می‌رویم و با دو دست خود، فشار وارد می‌کنیم. در ادامه به شرح مراحل ماساژ پا می‌پردازیم.

  1. ماساژ روی پا

شست دست درمانگر باید با فشار بر روی نوک پنجه تا قوزک تماس بدهید. این کار را یکبار انجام بدهید و از قوزک به سمت کف پا بروید. اکنون پای فرد را همانند یک فنجان در یکی از دو دست خود قرار بدهید.

  1. ماساژ قوس کف پا

دوباره با استفاده از انگشتان شست خود، روی قوس کف پا یا همان گوشت زیر پنجه پا استفاده کنید. تماس شست پا به این قسمت، باید به صورت دایره‌های کوچک و بزرگ باشد. یکبار شست خود را در جهت عقربه‌های ساعت و بار دیگر در خلاف عقربه‌های ساعت بگردانید.

  1. ماساژ پاشنه پا

هدف از ماساژ پاشنه پا این است که فضای بین تاندون و آشیل پا، ماساژ داده شود. این کار را یکبار به صورت دایره‌ای بر روی این دو نقطه انجام بدهید. سپس پاشنه پا را به صورت دایره‌ای ماساژ بدهید. این کار را چندین بار انجام دهید تا سمومی که در پاشنه پا جمع شده است، از این ناحیه خارج شود.

  1. ماساژ و کشیدن انگشتان پا

انگشتان پا هم جزو ساختار این عضو حرکتی هستند. به همین خاطر، به هنگام ماساژ دادن باید انگشتان پا هم عضو هدف باشند. به صورتی که انگشت اشاره خود را در زیر انگشت پا قرار بدهید و با شست خود، انگشت پا را به سمت بالا و پایین بکشید. این تکنیک را برای همه انگشتان پای فرد انجام دهید تا در نهایت، هر ۵ انگشت کف پا حالت ریلکس داشته باشند.

توجه داشته باشید که چون هدف ما از ماساژ و کشیدن انگشتان پا، ریلکس کردن آن‌ها است؛ باید فشاری که با انگشت شست خود وارد می‌کنید، کم باشد. در صورتی که خلاف این قانون پیش بروید، حالت ریلکس از انگشتان پای شما دور خواهد شد.

  1. بالا و پایین کردن انگشتان پا

در این مرحله برای داشتن تمرکز بیشتر، باید پا را در یک دست قرار بدهید و سپس همانند قبل، انگشت اشاره خودتان را زیر انگشت پا قرار دهید و با به کار گیری انگشت شست و به آرامی، انگشت پا را بالا و پایین کنید. این تکنیک شما باید به صورت چندین بار باشد تا همان تاثیرات بخصوص دیده شود.

  1. تمرکز بر روی یک کف پا برای ماساژ

تا اینجا داشتیم بر روی یک کف پا برای ماساژ دادن تمرکز می‌کرده‌ایم، حال برای پای دیگر، باید آن را در آب قرار بدهیم. سپس آن را بر روی بالش قرار بدهیم و پس از اتمام حرکات ماساژ بر روی یکی، ترفندهای ماساژ را روی پای دیگر خود اجرا کنید.

ماساژ پا-خانومی

فواید ماساژ پا

بهبود سطح انرژی از دست رفته

گاهی اوقات، ساعت‌های طولانی راه می‌رویم و به پاهای خود توجه نداریم. بی شک در آن زمان، مقدار زیادی انرژی از پاهای‌مان خارج شده است و از آن آگاهی نداریم. دلیل افت انرژی از دست رفته در پاها، افزایش سوخت و ساز است و به همین خاطر، مواد غذایی برای انجام واکنش‌های بین سلولی در پاها باقی نمی‌ماند. این روند تا زمانی ادامه دارد که پاهای شما ریلکس نباشند. با ماساژ پا، پاهای شما از حالت تنش دار به حالت ریلکس در خواهند آمد.

بهبود گردش خون

بهبود گردش خون را می‌توان دلیل قانع کننده‌ای برای بهبود سطح انرژی دانست. چون تمامی بخش‌های پا با فشار، لمس می‌شوند، موانع گردش خون در پا رفع می‌شوند.

ماساژ پا-خانومی

ارسال این مطلب به:

fazyhossinezade

0 Reviews

مطالب مرتبط