خاویار؛ خواص، فواید و کاربردها

 خاویار؛ خواص، فواید و کاربردها

در طول سال‌ها ، خاویار به عنوان با ارزش ترین ماده آرایشی به خاطر خواص بی شمارش مانند سفت شدن، جلوگیری از پیری پوست و خواص آن برای مو و ناخن استفاده شده است. این ماده که سرشار از ویتامین‌ها ، پروتئین‌ها ، امگا ۳ ، اسیدهای نوکلئیک و فسفولیپیدها است، مقدار آنتی اکسیدان‌های پوست را افزایش می دهد و عملکرد طبیعی آن را بهبود می‌بخشد ، در نتیجه باعث سفت شدن و جوان سازی صورت می شود.

خواص خاویار

خاویار تخم ماهی از خانواده ماهیان خاویاری است. این ماده یک غذای خوشمزه در نظر گرفته می‌شود که اغلب به عنوان پیش غذا و یا به صورت خام با قیمت بالایی مصرف می‌شود. از نظر تاریخی، با ارزش‌ترین نوع خاویار از دریای خزر و سیاه بدست می‌آمد اما به دلیل صید بی رویه، اکنون خاویار در سراسر جهان تولید می‌شود.

خواص عصاره خاویار برای پوست

خاویار یک هسته انرژی خالص است. این ماده حاوی همان مواد حیاتی برای پوست است اما با محتوای بالاتر و به راحتی نیز توسط پوست جذب می‌شود و در نتیجه نفوذ پذیری آسان‌تر و سریع‌تری دارد . با استفاده از عصاره خاویار بر روی پوست می‌توان تأثیر آن بر عملکرد پوست را مشاهده کرد.

 • محافظت از پوست:
  عصاره خاویار سیاه حاوی روی است که نه تنها سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کند بلکه برای پوست بسیار مفید است. روی به محافظت از پوست در برابر اکسیداسیون و آسیب رادیکال‌های آزاد کمک می‌کند. همچنین از فیبروپلاست‌ها پشتیبانی می‌کند که ماده اصلی ایجاد ماتریکس خارج سلولی است که الاستین، کلاژن و سایر الیاف ساختاری را تشکیل می‌دهند و این باعث جوان سازی پوست می‌شود. روی به دلیل خواصش در ایمنی بدن ، یک درمانگر عالی برای پوست است.
 • آبرسانی به پوست:
  خاویار حاوی مقدار زیادی آب است که برای مصرف در تمام طول سال مناسب است زیرا فصول از طرق مختلف بر روی پوست تأثیر می‌گذارند یعنی احتمالاً در زمستان پوست خشک‌تر می‌گردد اما در تابستان پوست می‌تواند کم آبی را تحمل کند. آبرسانی به پوست در تمام طول سال ممکن است نقش بسزایی در بافت و ظاهر کلی پوست داشته باشد.
 • تغذیه پوست:
  یک وعده خاویار معادل مقدار توصیه شده روزانه ویتامین b۱۲ توسط یک بزرگسال است که ماده مغذی شناخته شده ای برای داشتن پوستی سالم است. ویتامین b۱۲ همچنین توانایی متابولیسم پروتئین را دارد که به از بین بردن حفره‌های موجود روی پوست کمک می‌کند. b۱۲ همچنین به کاهش وجود رنگدانه کمک می‌کند.
 • درخشش پوست:
  خاویار حاوی مقدار غلیظی از اسید چرب ضروری یعنی امگا۳ است که برای تنظیم تولید کلسترول و در نتیجه درخشش معمولی پوست برای زنان باردار لازم است . امگا۳ همچنین خاصیت ضد التهابی دارد که می‌تواند به هرگونه قرمزی یا بیماری پوستی ، به ویژه هوازدگی مربوط به فصل زمستان کمک کند.
  خاویار حاوی بسیاری از ویتامین‌ها ، مواد معدنی و اسیدهای چرب است که این دلیلی مناسب برای استفاده از آن در مواد آرایشی بهداشتی است. مطالعات ثابت می‌کند که محصولات غنی شده از خاویار برای پوست یا مو بسیار مفید هستند. این مواد دارای آنتی اکسیدان‌های قوی هستند که از التهابات جلوگیری می‌کنند، فشار خون را کاهش می‌دهند ، بافت‌های آسیب دیده پوست را اصلاح می‌کنند و تولید کلاژن و کراتین را تحریک می کنند .علاوه بر همه اینها ، خاویار از پیری جلوگیری می‌کند.

فواید خاویار برای مو

خاویار می تواند ماده ای بسیار قدرتمند برای درمان مو با وجود لوکس بودن آن باشد. چه چیزی به خاویار این قدرت عالی را می‌دهد؟ این تخم ماهی پر از مواد غنی است.

روی، در خاویار نیز یافت می‌شود. روی مسئول بهبود سیستم ایمنی بدن و رشد سلولی است. این روند به تقویت فولیکول‌های مو نیز کمک می‌کند. بنابراین احتمال شکستن یا ریزش آن‌ها کمتر است. وجود اسیدهای چرب اشباع نشده چندگانه یعنی امگا۳ و امگا ۶ درون خاویار نیز دو پروتئین کلاژن و کراتین تولید می‌کند که برای داشتن موهایی براق حیاتی هستند.

اگر همه این اجزا را کنار هم قرار داد، خاویار می‌تواند موارد مختلفی مانند نرمی ، افزایش کشش مو  و بهبود سلامت پوست سر را نیز انجام دهد. خاویار چنان قدرتمند است که توانایی رطوبت رسانی و آبرسانی به موها و همچنین اثرات کم آبی ، اشعه ماورا UV بنفش و سایر خطرات محیطی مو را از بین می‌برد.

ویتامین A ماده مهم دیگری است که در خاویار یافت می‌شود. این ویتامین مسئول تولید سموم سالم است که از خشک شدن یا از بین رفتن مو و یا هر دو جلوگیری می‌کند. ویتامین D نیز در خاویار وجود دارد و نقش آن جلوگیری از ریزش مو است.

اگرچه خوردن خاویار یک تجربه سرگرم کننده و خوشمزه است ، اما بهترین راه استفاده از مواد مغذی آن برای موهای نیست. خاویار سرشار از کالری و نمک است و هدف در اینجا افزودن چربی و مواد مضر به بدن نیست ، بلکه بهبود موهاست. محصولاتی وجود دارد که با مواد خاویار پر شده است و به رشد مو کمک می‌کند.

به طور کلی؛

خاویار رشد مو را بهبود می‌بخشد.

با تقویت فیبر باعث افزایش

علاوه بر این ، با مقایسه موهای شما قوی تر می شود.

این موهای شما را پرورش می دهد و آنها را تمیز ، مرتب و صاف نگه می دارد.

خواص خاویار برای سلامتی بدن

مواد مغذی موجود در خاویار چیست؟ ویتلین ماده ای است که در تخم‌های ماهیان خاویاری وجود دارد که غنی از فسفولیپیدها و فسفوپروتئین‌ها هستند‌. خاصیت این ترکیبات شیمیایی در برای داشتن ساختار موی قوی شناخته شده است. این آخرین ویتامین موجود در خاویار نیست. ویتامین E ویتامین دیگری است که در خاویار وجود دارد و خواص آن باعث می‌شود که حضور برای تقویت سیستم ایمنی بدن مفید ضروری باشد.

جدای از ویتامین‌‌ها، خاویار دارای  مواد معدنی نیز است: سدیم ، پتاسیم ، کلسیم و منیزیم که به بهبود رشد مو کمک می‌کنند. همچنین خاویار دارای ۱۴-۲۰ درصد مایعات که موهای را مرطوب نگه می‌دارد.

ارسال این مطلب به:

mohammad.javani89@gmail.com

0 Reviews

مطالب مرتبط