قرص و کپسول امگا ۳؛ خواص، عوارض و دستور مصرف

 قرص و کپسول امگا ۳؛ خواص، عوارض و دستور مصرف

قرص و کپسول امگا 3؛ خواص، عوارض و دستور مصرف

اسم اسید چرب و اشباع نشده امگا ۳ که می‌آید، به طور ناخودآگاه به یاد ماهی می‌افتم که سرشار از امگا ۳ است چرا که حتی قرص‌هایی با عنوان قرص ماهی در بازار وجود دارد که مردم، آن را با نام قرص امگا ۳ هم می‌شناسند. همانطور که اسیدهای چرب ضروری برای بدن حیاتی و ارزشمند هستند، امگا ۳ هم برای انجام فرآیندهای بیولوژیک در بدن، لازم و ضروری است. به طوری که می‌توان گفت مصرف امگا ۳ چه در قالب رژیم های غذایی یا چه در قالب استفاده از کپسول و قرص امگا ۳ می‌تواند تعادل و پایداری بین اسیدهای چرب موجود در بدن ایجاد کند و باعث کاهش وزن و لاغری در فرد شود. در حقیقت، اسید چرب و اشباع نشده امگا ۳ با سایر اسیدهای چرب مصرفی، یک تفاوت بزرگ دارد. این اسید نه تنها خودشان در رگ‌های خونی رسوب نمی‌کنند، بلکه به سایر کلسترول‌ها و چربی‌ها هم اجازه نمی‌دهند که به راحتی در رگ‌های خونی رسوب پیدا کنند. این تنها یک نمونه از خواص اسید چرب امگا ۳ برای بدن انسان است که همانند یک داروی چندین جانبه عمل می‌کند. در ادامه همراه ما باشید تا خواص امگا ۳ را به دقت بررسی کنیم.

منشاء استفاده و  کاربرد امگا ۳

دلیل توصیه‌های متعدد پزشکان و متخصصان برای مصرف مواد غذایی حاوی امگا ۳ این است که امگا ۳ اصلا در بدن تولید نمی‌شود. یعنی ساز و کار بدن به گونه‌ای نیست که بتواند به خودی خود، مقداری اسید چرب امگا ۳ تولید کند. به همین خاطر است که با توصیه‌هایی از سوی پزشکان متوجه می‌شویم که مصرف دانه‌های روغنی همانند دانه‌های چیا می‌تواند در تامین مقدار امگا ۳ لازم برای انجام فرآیندهای بیولوژیک کافی و موثر باشد. البته مقدار مصرف امگا ۳ در کودکان و حتی نوزادان متفاوت است. چون تعداد فرآیندهای بیولوژیک انجام شده در بدن آن‌ها به مراتب بیشتر از بزرگسالان است، آن‌ها نیاز بیشتری به مصرف امگا ۳ دارند. در بعضی مواقع نیاز است تا آن‌ها از مکمل‌های غذایی همانند کپسول امگا ۳ هم استفاده کنند.

امگا 3 امروزه به شکل گسترده ای در قالب کپسول و قرص های امگا 3 (Omega 3) در دسترس عموم قرار گرفته است.
نمونه از قرص ها و کپسول های امگا ۳ موجود در بازار

با توجه به مواردی که بیان کردیم، نمی‌توانیم بگوییم که خاستگاه و زیست بوم این اسید چرب دقیقا کدام نقطه از جهان است. اما به طور کلی می‌توان گفت که دانه‌های روغنی و گوشت‌های سفید دارای مقدار زیادی امگا ۳ هستند.

خواص و فواید امگا ۳

اسید چرب امگا ۳ از سه نوع اسید چرب دیگر تشکیل شده است. این اسیدهای چرب شامل  آلفا-لینولنیک اسید، ایکوزا پنتانوئیک اسید و دوکوزاهگزائنوئیک اسید هستند. پیوندهای بین این سه اسید چرب در امگا ۳ از نوع غیر اشباع است و به همین خاطر می‌توان دریافت که اسید چرب امگا ۳ هم جزو اسیدهای چرب غیر اشباع می‌باشد که از نظر تغذیه‌ای بسیار مهم و ضروری می‌باشد. چون بدن در تولید چربی‌های غیر اشباع ناتوان است، مصرف چربی‌هایی حاوی امگا ۳ می‌تواند مقدار چربی‌های غیر اشباع بدن را به حالت تعادل برساند.

فواید امگا ۳ برای مو

خانم‌هایی که مدام از خوش‌حالت نبودن موهای خود رنج می‌برند، حدس زده می‌شود که سطح امگا ۳ در بدن آن‌ها به شدت پایین است. چون یکی از فواید امگا ۳ برای موها، خوش‌حالت کردن و فرم دادن به موهای افراد می‌باشد.

در حقیقت، چون این اسید چرب دارای پایه‌های روغنی است، پس از ورود به بدن و جذب آن در روده‌ی انسان، مقدار زیادی از اسیدهای چرب غیر اشباع به فولیکول‌های مو می‌رسد و فولیکول‌های مو با تولید یک لایه چربی بر روی موها، باعث محافظت از آن‌ها در برابر حرارت بالای آفتاب می‌شود.

 • درخشان‌کننده موهای کدر و خشکیده:

پایه‌های روغنی امگا ۳ می‌تواند نقش زیادی در درخشان بودن موها داشته باشد. حتی اگر مدت زیادی است که موهای‌تان دیگر جانی ندارند، می‌توانید از این اسید اشباع نشده برای بازگرداندن حالت طبیعی موهای خود استفاده کنید. چون اثرپذیری بدن از امگا ۳ به قدری زیاد است که می‌توانید موهای بی جان خود را با طراوت کنید.

 • تقویت ریشه‌ موها:

هر چقدر که مواد مغذی در اطراف فولیکول‌های مو وجود داشته باشد، ریشه و ساقه‌ی موها بیشتر تقویت می‌شوند. وجود مقدار زیاد امگا ۳ برای بدن همین تاثیرات مثبت را برای ریشه و ساقه‌ی موها دارد. در صورتی که می‌خواهید از شوینده‌های بهداشتی برای موهای‌تان استفاده کنید، آن‌هایی را انتخاب کنید که دارای مقدار زیادی این ماده هستند. چرا که به هنگام شستشوی موها، منافذ سلول‌های پوست باز است و مقادیر زیادی امگا ۳ می‌تواند در این منافذ جای بگیرند و به مراتب، تقویت و مستحکم شوند.

 • کاهش التهابات پوست سر و جلوگیری از ریزش موها:

نخستین عاملی که باعث ریزش بیش از حد موها می‌شود، التهابات پوست سر است. چون بدن برای از رفع التهابات پوست سر، املاح طبیعی خود را به کار می‌گیرد. به طوری که مواد و املاح معدنی به طور غیرعادی از پوست سر خارج می‌شود تا تورم ناشی از التهاب پوست کاهش یابد. همین واکنش بدن موجب می‌شود تا فولیکول‌های مو تضعیف شوند و فرآیند ریزش بیش از حد موها تشدید شود. در صورتی که مقدار زیادی از این ماده در پوست سر وجود داشته باشد، بدون اینکه نیازی باشد تا سایر املاح معدنی از بدن خارج شود؛ این تورم کمتر می‌شود. چون حدس زده می‌شود که خواص امگا ۳ برای بدن همانند خواص آنتی اکسیدان‌ها درون بدن می‌باشد.

راز داشتن موهای سالم و براق در میزان مصرف امگا ۳ که در طول روز مصرف می‌کنید، نهفته است. اگر تا به حال نمی‌دانستید که چه چیزی باعث می‌شود تا موهای براق و با طراوتی داشته باشید، بهتر است مصرف ماسک‌ها و سرم‌های مو را که حاوی امگا ۳ هستند، در اولویت قرار بدهید.

فواید امگا ۳ برای پوست

تحقیقات نشان داده است که هیدراته کردن و هیدراته نگه داشتن پوست با مصرف مواد غذایی که حاوی Omega 3 است، ممکن و میسر می‌باشد. حدس زده می‌شود که امگا ۳ با شرکت در فرآیندهای بیولوژیک پوست، مقدار زیادی آب تولید می‌کند که همین مقدار آب برای هیدراته کردن و هیدراته ماندن پوست، کافی است. علاوه براین، پایه‌ی روغنی Omega 3 موجب می‌شود که پوستی همواره درخشان و صاف داشته باشید. حتی در فصلی مانند تابستان و زمستان که پوست تحت تاثیر آب و هوای جوی قرار می‌گیرد، امگا ۳ می‌تواند راه نجاتی برای پوست عزیزتر از جان شما باشد.

 • خارج کردن مواد مضر از پوست و افزایش روشنایی آن:

مواد شیمیایی که در لابه‌لای لایه‌های متعدد پوست ما وجود دارند، موجب بیمار شدن و آسیب‌پذیر شدن پوست‌مان می‌شوند. دلیل باقی ماندن این مواد در پوست، وجود اختلال در گردش خون است. اختلال در گردش خون در ناحیه زیر پوست، یکی از مواردی است که در پوست‌های تیره رنگ و کدر وجود دارد. این اسید چرب و اشباع نشده به طرز شگفت آوری می‌تواند این اختلال را در سطح پوست برطرف کند و با خاصیت زیادی که دارد، این مواد شیمیایی مضر را به خارج از پوست هدایت می‌کند.

 • نرم‌کننده پوست زمخت:

همانطور که گفتیم، امگا ۳ دارای پایه‌های روغنی است که می‌تواند پوست فلسی شده را نرم کند. در نقاطی از بدن که پوست به شدت زمخت است، باز هم مصرف موضعی امگا ۳ می‌تواند پوست شما را از این حالت بدی که دارد، نجات بدهد. ناحیه‌ای همانند پوست پاشنه‌ی پا با امگا ۳ نرم و لطیف می‌شود. اگر مصرف امگا ۳ را برای یک مدت طولانی ادامه بدهید، این تاثیرات مثبت ادامه‌دار خواهد بود.

 • دشمن لک‌های تیره پوست:

خیلی وقت‌ها شده که به هنگام آرایش و میکاپ از لک‌های تیره رنگ پوست ناراحت شده‌ایم. خوب است بدانید که این لک‌های تیره رنگ پوست، نشان‌دهنده‌ی کمبود Omega 3 در بدن هستند که با اثرات منفی اشعه‌ی فرابنفش خورشید، پررنگ و پررنگ‌تر شده‌اند. در صورتی که مقدار زیادی امگا ۳ به صورت مستقیم به سلول‌های پوست برسد، هم مقادیر از دست رفته‌ی امگا ۳ پوست جبران می‌شود و هم مقداری از آن، صرف فرآیندهای بیولوژیک سطح پوست خواهد شد.

درمان ترک‌های پوستی، از بین رفتن جوش و آکنه، کم‌رنگ کردن علائم پیری زودرس و محافظت از چربی‌های پوست از خواص امگا ۳ برای پوست که پس از مصرف متداوم آن می‌توانید این نشانه‌های سلامت پوست را در خود پیدا کنید.

فواید امگا ۳ برای ناخن

ناخن‌های انعطاف‌پذیر به قدری بر روی اعصاب یک خانم است که هیچ چیزی نمی‌تواند از اثرات منفی آن، کم کند. ناخن‌هایی که انعطاف‌پذیر هستند، به راحتی شکسته می‌شوند و همیشه ریشه‌هایی از پوست در کنار آن‌ها وجود دارد. این آثار منفی، همه نشان می‌دهند که امگا ۳ کافی در بدن‌تان وجود ندارد که سلول‌های دور ناخن بتوانند در ساخت پروتئین‌های لازم، موثر واقع شوند. شما چه به صورت خوراکی و چه به صورت موضعی، امگا ۳ را مصرف کنید، همه‌ی این نشانه‌ها رفع خواهند شد و شاهد زیبایی اغواکننده‌ای در صدف ناخن‌های‌تان خواهید بود.

 • افزایش استحکام ناخن در مدت کوتاه:

اسیدهای چرب Omega 3 در مقایسه با اسیدهای چرب گیاهی، سریع‌تر جذب پوست می‌شوند. این موضوع برای پوست دور ناخن هم صادق است. بدین معنا که اگر شما بخواهید ناخن خود را در مدت کوتاهی تقویت کنید، می‌توانید از امگا ۳ استفاده کنید. تا به حال این ترفند از زیبایی و سلامت پوست با امگا ۳، بسیار مورد توجه خانم‌ها قرار گرفته است.

 • کاهش تعداد پوست‌های فلسی شده در ناحیه پوست دور ناخن:

هیچ چیزی عذاب‌آورتر این نیست که گوشه‌ی ناخن‌تان به روسری یا شال، گیر کند و از صدای آن رنج ببرید. این گوشه‌های ناخن که در اطراف پوست دور ناخن و گاها در اطراف ناخن دیده می‌شوند، دو نمونه از علائم کمبود امگا ۳ برای ناخن به شمار می‌روند. این نشانه‌ها را می‌توان رفع کرد. به شرطی که Omega 3 را از رژیم غذایی خود و پوست‌تان حذف نکنید. حذف کردن این اسید از رژیم غذایی می‌تواند این گوشه‌های تیز پوست را زیادتر کند و دل شما را ریش ریش کند. انتخاب با خودتان است!

امگا 3-خانومی

فواید قرص و کپسول امگا ۳  برای سلامت بدن

امگا ۳ برای سلامت کلی بدن، بسیار مفید است. به طوری که هیچ چیزی نمی‌تواند جای این ویتامین را در بدن بگیرد. کودکانی که در حال رشد هستند، برای افزایش قوای بدنی خود به اسید چرب امگا ۳ نیاز دارند. همچنین، خانم‌ها و آقایان برای افزایش باروری خود به امگا ۳ نیاز دارند تا انرژی لازم برای سوخت و ساز بدن‌شان در این دوره حساس، تامین شود. با تمام این حرف‌ها، امگا ۳ برای افراد، یک داروی درمانی موثر است که چندین نقش مهم برای حفظ سلامتی بدن دارد.

 • افزایش تمرکز در کودکان و کاهش ریسک ابتلا به آلزایمر در افراد مسن:

امگا ۳ در سلول‌های مغز باید وجود داشته باشد تا کودک بتواند بر روی آنچه که می‌بیند و می‌شنود، تمرکز نماید. تحقیقات نشان داده انرژی که پس از تجزیه‎ی امگا ۳ در بدن به وجود می‌آید، همان نیرویی است که کودکان برای تمرکز و دقت بر روی مسائل مختلف نیاز دارند. هر چقدر که سن افزایش می‌یابد، نیاز ما برای تمرکز بر روی مسائل متعدد هم بیشتر می‌شود و به همان نسبت، نیاز بدن به جذب امگا ۳ بیشتر خواهد شد.

 • افزایش قدرت یادگیری:

تحقیقات پیشرفته بر روی مغز انسان نشان داده که ۳ اسید چرب تشکیل‌دهنده امگا ۳ برای مغز ضروری و حیاتی هستند. به طوری که تا هر وقت مغز انسان فعالیت خود را به درستی انجام می‌دهد، نیاز آن به مقدار امگا ۳ کاهش پیدا نمی‌کند. به بیانی ساده‌تر، امگا ۳ عضو جدانشدنی از املاح طبیعی برای انجام واکنش‌های متعدد مغز است. هر چقدر که میزان امگا ۳ در بدن بیشتر باشد، قدرت یادگیری فرد هم به همان میزان افزایش پیدا خواهد کرد.

 • کاهش التهابات بدن و کم‌رنگ شدن نشانه بیماری‌هایی همانند آرتروز:

آرتروز که یک نوع بیماری مفاصل است که در اثر التهاب بوجود می‌آید. این التهاب مفاصل تا حدی قابل تحمل است. از یک جایی به بعد دیگر نمی‌توانید از گسترش این بیماری جلوگیری کنیئ. در این مواقع حساس، بدن شما به مقدار زیادی امگا ۳ نیاز دارد تا التهابات مفاصل کم شود و در پی آن، علائم بیماری مانند آرتروز کاهش پیدا کند و برجستگی خود را از دست بدهد. فرآیند از بین بردن التهابات توسط امگا ۳ بدین صورت است که از تعداد آنزیم‌های تخریب‌کننده مفاصل با امگا ۳ کاسته می‌شود و به همین ترتیب، بیماری‌هایی مثل آرتروز از بدن رخت می‌بندند.

 • کاهش وزن و لاغری:

اینطور می‌توان بیان کرد که هر چقدر میزان امگا ۳ مصرفی شما بیشتر باشد، تناسب اندام ایده‌آل‌تری خواهید داشت. کاهش وزن و لاغری با امگا ۳ برای آن دسته از افرادی صدق می‌کند که هیچ اثری از حضور امگا ۳ در رژیم غذایی آن‌ها وجود ندارد. اگر مقدار مناسبی از امگا ۳ را در رژیم غذایی خود بگنجانید، در مدت نه چندان طولانی متوجه خواهید شد که چقدر تناسب اندام و ظاهر زیبایی دارید.

امگا 3-خانومی

فواید امگا ۳ برای نوزادان

وجود امگا ۳ در رژیم غذایی نوزادان، یکی از فاکتورهایی است که سلامتی، رشد و نمو آن‌ها را تضمین می‌کند. برای مثال، سیستم عصبی نوزادان برای شکل گرفتن و تکمیل شدن به امگا ۳ نیاز دارد. به طور معمول، امگا ۳ از طریق شیر مادر به بدن نوزاد انتقال پیدا می‌کند. در صورتی که بدن مادر دارای مقادیر زیادی امگا ۳ نباشد، نمی‌توان انتظار داشت که مقدار امگا ۳ در بدن نوزاد از نوع کنترل‌شده می‌باشد. در صورتی که پس از آزمایش‌هایی متوجه شدید که مقدار امگا ۳ در بدن مادر به اندازه‌ی کافی و نرمال نیست، باید از مکمل‌های غذایی اسید چرب امگا ۳ استفاده کنید.

 • کاهش علائم ADHD در نوزادان:

علائم ADHD در نوزادان همان بیماری است که نوزادان در رفتار خود تکانش و اختلال دارند. همانطور که مشخص است، این بیماری از نوع اختلال در تمرکز است و باید به مقدار کافی امگا ۳ در بدن وجود داشته باشد تا علائم این بیماری ناگوار کم‌رنگ شود و باعث تخریب سایر عضلات سالم نوزاد نشود.

 • کمک به رشد و نمو شبکیه چشم نوزاد:

بدن نوزادان دائما در حال رشد و نمو است و اگر این اعمال در بدن‌شان صورت نگیرد، می‌توان انتظار داشت که یک مشکل اساسی در بدن آن‌ها رخ داده است. رشد و نمو شبکیه چشم نوزاد به ماده معدنی به نام DHA وابسته است. این اسید چرب غیر اشباع در امگا ۳ وجود دارد که می‌تواند سرعت رشد و نمو شبکیه نوزاد را افزایش بدهد و این مرحله از نمو هم به سرانجام خود برسد.

 • کمک به رشد استخوان‌های نوزادان:

اسکلت بدنی نوزادان به هنگامی متولد می‌شوند، کامل نیست. به همین خاطر می‌توان گفت که رشد بدنی نوزادان تا حد زیادی به تغذیه‌ی آن‌ها پس از متولد شدن وابسته است. امگا ۳ دقیقا همان چیزی است که نوزادان برای رشد و نمو خود به آن نیاز دارند. بررسی‌های متعدد نشان داده که امگا ۳ غیر از اسیدهای چرب، دارای برخی از ویتامین‌های دیگری است. یکی از این ویتامین‌ها، ویتامین C است که همه می‌دانند این ویتامین برای افزایش استحکام استخوان‌ها لازم و ضروری هستند. البته این را هم بگوییم که مقدار این ویتامین در شیر مادر بیشتر است و گنجاندن امگا ۳ در رژیم غذایی نوزاد می‌تواند یک عامل کمک‌کننده برای افزایش استحکام استخوان‌ها باشد.

 • حفظ سلامت قلب و عروق:

قلب جزو مهم‌ترین اندام‌های بدن است که سلامتی همیشگی آن نقش مهمی در حالت پایدار بدن دارد. چرا که اسیدهای چرب امگا ۳ می‌توانند به سرعت جذب رگ‌های خونی شوند و میزان کلسترول انباشته‌شده در رگ‌های خونی را به شدت کاهش بدهند. اگر مصرف امگا ۳ از سن کودکی تا پیری ادامه داشته باشد، به طور ۱۰۰ درصد می‌توانیم بگوییم که از معرض بسیاری از بیماری‌های قلبی و عروقی دور خواهید ماند.

کاربردهای درمانی و صنعتی امگا ۳

جایگاه امگا ۳ برای حفظ سلامت بدن به قدری زیاد است که می‌توانید از امگا ۳ بعنوان یک داروی درمانی برای رفع سردردهای مزمن نظیر میگرن استفاده کنید. غیر از این، امگا ۳ با اثرات مثبت خود می‌تواند اختلالاتی را که در گردش خون فرد بوجود آمده، رفع کند و به طور اساسی، میگرن را از بدن فرد جدا نماید.

 • کرم تغذیه‌کننده پوست:

امگا ۳ برای سلامت بدن در جایگاه بالایی قرار دارد. به طوری که از این مواد مغذی در کرم‌هایی با نام کرم‌های تغذیه‌کننده پوست استفاده می‌شود. کرم تغذیه‌کننده پوست می‌تواند پوست شما را درخشان کند و سیستم ایمنی پوست را به قدری افزایش بدهد که دیگر خبری از وجود زخم‌های پوستی و انواع اسکار پوستی بر روی نواحی حساس بدن همچون پوست دور لب، پوست زیر چشم و پوست زیر گردن خود نباشید.

 • سافت ژل امگا ۳:

برای استفاده از سافت ژل‌ها نیازی به برگه تجویز دکتر یا متخصص نیست. چرا که سافت ژل‌ها با ورود به بدن می‌توانند در کمترین زمان جذب شوند و در پی جذب آن‌ها، بدن آسیب جدی نخواهد دید. به طور معمول، نحوه‌ی مصرف سافت ژل امگا ۳  بر روی درب آن درج شده است و نیازی نیست که دنبال منابع دیگری باشید.

 • ماسک صورت:

حیف است که از عصاره امگا ۳ در ماسک‌های تقویتی و زیبایی صورت استفاده نشود. چون امگا ۳ برای پوست همانند یک معجزه‌گر است که در مدت زمان کوتاهی می‌تواند پوست را همانند یک پتوی نرمینه، نرم و لطیف بکند.

 • لوسیون بدن:

بهترین زمان برای جذب امگا ۳ در پوست، پس از استحمام و قبل از پوشیدن لباس‌های‌تان است. چون در این حالت، منافذ سلول‌های پوست باز هستند و با تماس با مواد مغذی به راحتی می‌توانند مقدار امگا ۳ را جذب خود کنند. پس از این به بعد، لوسیون‌هایی را انتخاب کنید که دارای مقدار زیادی امگا ۳ در خود هستند.

امگا 3-خانومی

آیا استفاده از امگا ۳ عوارض جانبی دارد؟

به یاد داشته باشید که مصرف متعادل و نرمال امگا ۳ نمی‌تواند موجب شکل‌گیری برخی از بیماری‌ها در فرد شود. مسلم است که مصرف بیش از حد امگا ۳ بخصوص در قالب قرص و کپسول امگا ۳می‌تواند سوخت و ساز بدن را افزایش بدهد و شما را به حدی لاغر کند که دیگر لباس‌های قبلی‌ اندازه‌تان نشود.

مسئله‌ی مصرف بیش از حد امگا ۳ در بدن مردان می‌تواند ریسک ابتلا به سرطان پروستات را افزایش بدهد. به طوری که تحقیقات محیطی بر روی جمعی از انسان‌ها نشان داده که احتمال بروز این دست از بیماری‌ها تا ۷۰ درصد افزایش می‌یابد.

سومین ضرری که می‌توانیم برای مصرف بیش از اندازه امگا ۳ در نظر بگیریم، تخریب سیستم ایمنی است. به حدی که سلول‌های سیستم ایمنی بدن قادر نخواهند بود تا سلول‌های عادی بدن را از سلول‌های مضری نظیر میکروارگانیسم‌ها تشخیص بدهند. احتمال بروز بیماری‌های نظیر سکته قلبی در اثر مصرف زیاد امگا ۳ انتظار می‌رود.

 

 

 

 

ارسال این مطلب به:

khanoumimagadmin

0 Reviews

مطالب مرتبط