رفتن به محتوا رفتن به فوتر

فرق تونر و تونیک، مقایسه، بررسی و نحوه استفاده

فرق تونر و تونیک چیست؟ ابتدا صورت خود را با یک محلول پاک کننده صورت مانند میسلار واتر پاک می کنید، سپس حتما با یک شوینده مناسب صورت خود را میشویید و در ادامه از انواع کرم‌های آبرسان و مرطوب کننده، ماسک صورت و… استفاده می کنید، این نمونه ای از یک روتین پوستی ساده است. همه ما با روتین مراقبت از پوست صورت روزانه آشنا هستیم و از ضرورت آن برای حفظ سلامت پوست اطلاع داریم اما امروزه محصولات بهداشتی و لوازم آرایشی زیادی برای محافظت از پوست صورت به خصوص برای بانوان تولید شده است که ممکن است با برخی از آن آشنایی کافی نداشته و در روتین روزانه خود از آن استفاده نکنند. یکی از محصولاتی که اغلب در مورد کارایی آن سوالات زیادی وجود دارد تونیک است. مقایسه تونر و تونیک و جایگاه هر کدام در روتین مراقبت پوست موضوعی است که بسیاری از بانوان را به چالش کشیده است پس برای پاسخ صحیح و کامل به این سوال با ما همراه باشید:

برای مقایسه تونر و تونیک لازم است هدف استفاده از آنها را معین کرده و سپس به سراغ ترکیبات هر کدام برویم.

تونیک و تونر

تونر چیست؟

تونر آخرین آثار کثیفی، آلودگی و ناخالصی ها را که بعد از شستن صورت در منافذ پوست شما باقی مانده است، از بین می‌برد و هنگامی که به روال روزانه مراقبت از پوست شما اضافه می شود و به طور مرتب مورد استفاده قرار می گیرد، می تواند تاثیر مثبت عمده ای روی ظاهر و سفت شدن منافذ پوست شما داشته باشد.

عملکرد تونر

حتی پس از استفاده از قوی ترین شوینده‌های صورت، برخی از ناخالصی‌ها مانند آرایش باقی مانده یا مقداری روغن باقی مانده از پاک کننده ها روی پوست باقی می مانند. یکی از اهداف اساسی تونر، از بین بردن آنها و تمیز کردن منافذ از داخل است.

⇐برای آشنایی کامل با تونر و عملکرد آن به مقاله:  تونر پوست چیست؟ کاربرد، کارایی، خواص و فواید مراجعه کنید

تونیک چیست؟

تونیک یک محلول بر پایه آب به همراه مقداری الکل است که مزایای بسیار زیاد و متنوعی دارد. تونیک حاوی ترکیبات اصلی فعال برای طراوت و احیای پوست ما است و اساساً پوست ما را برای درمان بعدی آماده می‌کند.

چرا از تونیک پوست استفاده می شود؟

هنگامی که تونیک به روتین روزانه مراقبت از پوست شما اضافه می شود و به طور مرتب مورد استفاده قرار می گیرد، می‌تواند تأثیر مثبت زیادی  روی درخشش پوست و جمع شدن منافذ آن داشته باشد. تونیک با خاصیت آبرسانی و فرمولاسیون مغذی خود سبب کاهش رنگدانه های ناشی از جای جوش و آکنه صورت می‌شود و رنگ پوست را بهبود می بخشد.

مقایسه تونر و تونیک

تونر و تونیک از نظر ظاهری بسیار شبیه به هم هستند و حتی افرادی که در صنعت زیبایی هستند نیز ممکن است کارایی دقیق هر کدام از این محصولات را ندانند. تونرها به عنوان یک مرحله “پاکسازی” اضافی برای از بین بردن باقی مانده انواع آلودگی‌ها، ایجاد یک محصول مناسب برای پوست های چرب یا دارای آکنه و محلولی برای تغذیه پوست و آماده سازی آن برای هیدراتاسیون ایجاد شده‌اند. Witch Hazel و AHA’s ترکیبات رایج در تونرها هستند زیرا به از بین بردن بقایای چربی و پاکسازی منافذ کمک می‌کند تا پوست در مراحل بعدی روتین پوستی کاملاً آماده شود. از طرف دیگر، تونیک‌ها دارای “آبرسانی” اضافی هستند که بر روی حالت دادن به پوست و افزایش رطوبت به روتین مراقبت از پوست تمرکز می کند. در ترکیبات تونیک‌ها، مواد مرطوب کننده و آبرسان مانند هیالورونیک اسید و یا گلاب بکار رفته است. در آسیا، گاهی از تونیک‌ها به عنوان “اسانس” یاد می شود، اما ایده اصلی همچنان یکسان است، در حالی که تونرها برای پاکسازی و تقویت پوست استفاده می‌شوند، تونیک‌ها برای افزایش رطوبت و تهویه مطبوع هستند.

روش استفاده

استفاده از تونر و تونیک: کدام یک بهتر است؟

از کدامیک استفاده کنم؟ در حالی که هر دو را می توان در روتین مراقبت از پوست قرار داد، اکثر مردم بسته به نوع پوست خود استفاده از یکی از آن‌ها را ترجیح می‌دهند. به طور معمول، افرادی که دارای پوست چرب یا مستعد لک هستند، از تونرهای ضد لک و کاهش دهنده چربی پوست استفاده می کنند اما افرادی که پوست‌ آن‌ها خشک یا بالغ است تونیک آن را مناسب تر می دانند زیرا مواد مغذی و رطوبت اضافی مورد نیاز آنها را تأمین می‌کند. همچنین افرادی که در آب و هوای خشک زندگی می کنند از بین تونر و تونیک استفاده از تونیک را ترجیح می‌دهند و  برای کسانی که در مکان‌هایی با رطوبت بالا زندگی می‌کنند استفاده از تونر مناسب تر است.

 هنگام استفاده از تونر و تونیک کدام را ابتدا مصرف کنیم؟

در صورتی که تمایل دارید هر دو این محصولات را در روتین مراقبت از پوست خود قرار دهید، تفاوتی ندارد از کدام یک استفاده کنید زیرا تونر و تونیک هر دو محصولات سبک و مایع هستند و تنها لازم است پس از شستشوی صورت و قبل از مصرف سرم و کرم استفاده شود.

تونیک

آیا استفاده از تونر و تونیک در روتین مراقبت پوست ضروری است؟

خیر، استفاده از تونر و تونیک برای روتین روزانه پوست ضروری نیست. تونر و تونیک در ابتدا برای از بین بردن باقی مانده شوینده‌های سخت مانند صابون و… از صورت ایجاد شدند زیرا این شوینده‌ها حاوی چربی  است و هنگام ترکیب با آب سخت باعث باقی مانده چسبندگی پس از شستشوی صورت می‌شود. تونیک حاوی الکل است زیرا باقی مانده آلودگی و مواد شوینده را از بین می‌برد و به لطافت پوست صورت کمک می‌کند. تونر نیز PH پوست را تنظیم می‌کند و بدین ترتیب از بروز آکنه جلوگیری می‌کند. اما امروزه شوینده ها با فرمولاسیون کاملا حرفه‌ای تشکیل شده است که علاوه بر آبرسانی به پوست، از بهم خوردن PH آن جلوگیری می‌کند. بنابراین استفاده از تونر و تونیک در روتین مراقبت از پوست صورت ضروری نیست.

نتیجه گیری

گذشتگان ما سال‌ها از گلاب به عنوان یک تونر طبیعی و از گل همیشه بهار به عنوان یک تونیک طبیعی استفاده می‌کردند و بهتر است ما نیز از تجربه آن‌ها بهره مند شویم. اگرچه استفاده از تونر و تونیک در روتین مراقبت پوست ضروری نیست اما با توجه به بررسی مزایای آن بهتر است حتما تونر و تونیک مناسب پوست خود را انتخاب کنید و از آن در روتین مراقبت روزانه خود بهره مند شوید.

مقاله پیشنهادی : با ۳ تونر گلاب آبرسان پرطرفدار آشنا شو