اخبار سلامتی و زیبایی

اوزون تراپی مو چه تاثیری روی مو دارد؟

این روزها از روش‌های بسیاری برای محافظت مو یا تقویت پوست سر استفاده می‌شود. بعضی از این روش‌ها کارآمدتر و برخی ناموفق‌تر هستند، بعضی هم علی‌رغم تاثیرشان، اثرات جانبی زیان‌باری به‌جا می‌گذارند. اما در بین این روش‌ها یکی از درمان‌های جایگزین موثر برای حفاظت از موی سر، اوزون تراپی است. در این مقاله مروری بر فواید اوزون تراپی مو خواهیم داشت، از تاثیر اوزون تراپی روی مو صحبت می‌کنیم و نیم نگاهی به کارکردهای اوزون تراپی می‌اندازیم.

اگر به‌دنبال خرید محصولات مراقبت از مو هستید، حتما سری به خانومی شاپ بزنید!

اوزون‌ تراپی چیست و چه کاربردهایی دارد؟

اوزون‌ تراپی درواقع تزریق ازون تشکیل شده از اکسیژن به بدن، به شیوه‌‌ای کنترل‌شده و حرفه‌ای است که از مهم‌ترین و اثربخش‌ترین درمان‌های جایگزین به‌شمار می‌آید. این درمان اگر دقیق و درست صورت گیرد، دردی ندارد و عوارض جانبی آن بسیار کم است. درواقع عوارض اوزون تراپی عمدتا داخلی و موضعی هستند.

اوزون (O3) اکسیژن فعالی است که ظرف مدت کوتاهی واکنش می‌دهد و به اکسیژن (O2) تبدیل می‌شود. از مولکول اوزون در نیمه عمر کوتاهش می‌توان برای ضدعفونی کردن و رعایت بهداشت استفاده کرد.

اخیرا، آزمایشات مختلفی در خصوص استفاده از اوزون‌ تراپی در مواجهه با بیماری کووید 19 نیز صورت گرفته و نتایج آن در مواردی موفقیت‌آمیز بوده است. اما کارکرد دیگر اوزون‌تراپی که در این مقاله بیشتر به آن خواهیم پرداخت تاثیرات آن بر سلامت و محافظت از موی سر است.

برای پاسخ به این سوال که در چه مواقعی از اوزون تراپی استفاده می‌شود؟ باید گفت از این روش برای درمان سرطان، ایدز، ام اس، آرتریت، بیماری قلبی، آلزایمر، بیماری لایم و درمان مشکلات پوستی و مو استفاده می‌شود.

کاربد اوزون تراپی در درمان انواع بیماری های پوستی و مو

اوزون‌ چیست؟

«اوزون» درواقع گازی‌ است که از ترکیب سه عنصر اکسیژن در قالب گاز تشکیل شده و لایه ازن را می‌سازد که از عبور اشعه ماورا بنفش جلوگیری می‌کند، بی‌رنگ است و البته بویی تند و زننده دارد. اوزون درواقع از ترکیب شیمیایی اکسیژن ساخته می‌شود و همان‌طور که اکسیژن در تک تک فرایندهای زیستی ما و تمام موجودات زنده نقشی حیاتی ایفا می‌کند، اوزون به‌عنوان ماده‌ای که از ترکیب شیمیایی O3 به‌دست می‌آید، کارکردهای بسیاری در حفظ سلامت و همچنین مبارزه با انواع بیماری‌ها دارد.

ترکیب اوزون به‌نحوی است که حیاتی کوتاه‌مدت دارد و رها شدنش در محیطی که انواع ویروس‌ها و برخی از باکتری‌ها حضور دارند، باعث واکنش گلبول‌های سفید و افزایش ناگهانی آن‌ها و از بین رفتن مهاجمین به بدن می‌شود. اما همچنین شاید دانستنش جالب باشد که اوزون سه‌هزار برابر از عنصر کلر سریع‌تر و چالاک‌تر است و دو و نیم برابر از آن، قوی‌تر عمل می‌کند. حالا بد نیست کمی درباره اوزون‌ تراپی مو که یک روش درمانی برای مشکلات مو و پوست سر است، بیشتر بدانیم.

✨ پیشنهاد مطالعه: چرخه رشد مو چیست و برای جلوگیری از ریزش مو چکار کنیم؟

اوزون‌ تراپی مو چیست و چه تاثیری روی مو دارد؟

روش‌های متعددی برای درمان مشکلات مو و پوست سر وجود دارد که می‌توان به استفاده از ماسک مو، روغن‌های طبیعی یا روش‌های نوینی مانند پی آر پی مو (PRP) اشاره کرد که یکی از روش‌های تقویت و جلوگیری از ریزش مو است. اما روشی که این روزها در کلینیک‌های پوست و مو به‌عنوان راه حلی موثر و با عوارض جانبی کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرد، اوزون تراپی مو است که با دستگاه مایکرومیست انجام می‌شود.

اوزون تراپی مو برای افزایش استحکام مو و جلگیری از موخوره

بسیاری از مشکلاتی که برای موهای ما ایجاد می‌شود ناشی از مسائلی مانند سن، عدم تعادل هورمونی، عوامل ژنتیکی، سبک زندگی، تغذیه نامناسب و استفاده از شوینده‌ها و محصولات مراقبتی نامناسب است. در اکثر این موارد، آلودگی‌های باکتریایی ایجاد می‌شود یا فولیکول‌های مو به‌قدری ضعیف می‌شوند که به‌مرور زمان، ضخامت ساقه را تحت تاثیر قرار داده و درنتیجه مشکلاتی مانند ریزش مو، موخوره، شکنندگی و وزی مو به‌وجود می‌آید. اینجاست که فرایند اوزون‌ تراپی مو یعنی تبدیل شدن مولکول دو اتمی به سه اتمی اکسیژن و تقویت و پخش شدن آن روی پوست سر، باعث فعل و انفعالاتی می‌شود که آن را می‌توانیم جادوی اوزون بدانیم.

در فرایند اوزون تراپی مو، پروتئینی در ساقه‌ مو تولید می‌شود که آن را «پپتون» می‌نامند. لایه‌ محافظتی تشکیل شده از این پروتئین که درست مانند یک تور نامرئی در اطراف ساقه مو عمل می‌کند، از هجوم باکتری‌ها و ضعیف شدن ساقه‌ مو جلوگیری خواهد کرد. در سطحی دیگر، اتم ازون که اکسید و قدرتمندتر از قبل شده، در مسیر خود با درصد بالایی بین ۷۸ تا ۸۶ درصد از عناصر مو ترکیب می‌شود و در صورتی‌که قارچ، باکتری، ویروس و سایر آلودگی‌های محیطی و چربی‌های آسیب‌زا وجود داشته باشند، به سرعت نابود شده و موها استریلیزه می‌شوند. اما دیگر فواید این فرایند برای موهای سر شما چیست؟

فواید اوزون تراپی مو

فواید اوزون تراپی مو چیست؟

همان‌طور که پیش از این گفته شد، اوزون تراپی یکی از سریع‌ترین راهکارهای برطرف کردن مشکلات پوست و مو است. فواید اوزون تراپی را می‌توان از بین بردن آسیب‌های پوست سر، از بین بردن آلودگی‌های نفوذ کرده به اعماق پوست سر، پرپشت شدن مو به واسطه افزایش ضخامت تارها و ساقه‌ مو، بازسازی و ترمیم ریشه‌ موهای آسیب‌دیده و افزایش شادابی موهای سر برشمرد. اما از جمله مشکلات دیگری که اوزون تراپی مو تاثیر بسیار موثری روی آن‌ها دارد، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

1. افزایش جریان خون و خون‌رسانی به پوست سر

افزایش جریان خون و خون‌رسانی بیشتر در زیر پوست سر، باعث تقویت رشد مو و جوانسازی هرچه بیشتر فولیکول‌های مو می‌شود. اوزون تراپی به پوست سر کمک می‌کند تا با افزایش خون‌رسانی سبب رویش مجدد موها و طراوت هرچه بیشتر آن‌ها شود. این‌کار همچنین به موها حجم و تراکم می‌بخشد، تارها را ترمیم و بازسازی می‌کند. بنابراین در فرآیند بازسازی، موهای تازه روییده هرگز گرفتار مشکلاتی مانند دو شاخه شدن مو، موخوره و مشکلاتی از این قبیل نخواهند شد. نتیجه اوزون تراپی موهایی صاف، نرم، درخشان و زیبا خواهد بود.

2. درمان شوره سر

شوره یکی از مشکلات آزاردهنده و البته رایج پوست سر به‌خصوص برای آقایان است. خارش و پوسته پوسته شدن پوست سر از نشانه‌های اصلی این بیماری غیرمسری است. به‌جز مشکلات شخصی که این بیماری به‌وجود می‌آورد، ظاهر شوره نیز می‌تواند برای فرد بسیار زشت و آزاردهنده باشد. همان‌طور که گفتیم اوزون تراپی با قابلیت آنتی باکتریال خود می‌تواند سرچشمه تمام عفونت‌ها، باکتری‌ها و قارچ‌های پوستی را روی سطح پوست سر و موها از بین ببرد. بنابراین اگر از شوره سر رنج می‌برید، اوزون تراپی یک پیشنهاد عالی برای خلاص شدن از شر این بیماری است.

3. کاهش احتمال ریزش موی سر و تقویت رشد موها

ریزش موها یکی از رایج‌ترین مشکلاتی‌ است که گاهی با آن دست و پنجه نرم می‌کنیم. این مشکل آزاردهنده به دلایل متنوعی برای ما پیش می‌آید: بالا رفتن سن، مشکلات هورمونی، کمبود ویتامین‌ها در رژیم غذایی، مشکلات عصبی و بسیاری موارد دیگر باعث می‌شوند که این مشکل به سراغ ما بیاید. اما چاره چیست؟ در اوزون تراپی با تزریق مولکول‌های محلول در آب سلول‌های رشد مو تحریک می‌شود و خون‌رسانی به پوست سر سبب افزایش گردش خون و تغذیه فولیکول‌های مویی می‌شود. ماحصل این اتفاق، کنترل ریزش مو خواهد بود. علاوه بر این رشد مجدد موها سبب افزایش تراکم و حجم موها خواهد شد.

4. جلوگیری از سفید شدن مو و پیری زودرس

درست است که پیری و سفید شدن موها امری اجتناب‌پذیر است اما هیچ‌کدام از ما معمولاً دوست نداریم این مرحله از زندگی خیلی زود به‌سراغ ما بیاید. بنابراین با استفاده از انواع ترفندها سعی می‌کنیم سفید شدن موها را به تعویق بیندازیم. اوزون تراپی یکی از راه‌هایی است که از طریق آن می‌توان مواد مغذی را با سرعت بیشتری به فولیکول‌های مو رساند. این عامل یکی از مهم‌ترین عوامل برای جلوگیری از سفید شدن موها به‌ویژه در ایام جوانی است.

5. افزایش رطوبت رسانی به پوست سر و ساقه مو

فرآیند اوزون تراپی با حبس کردن رطوبت در ساقه تارهای مویی از خشک شدن و شکننده شدن موها جلوگیری می‌کند. خشک شدن و شکننده شدن ساقه‌های مو علاوه‌بر اینکه ظاهر نرم و براق موها را زشت و کدر می‌کند، باعث بروز مشکلاتی همچون موخوره و ریزش مو هم می‌شود. با درمان از طریق اوزون تراپی، موهایی براق،شاداب و نرم با رطوبت کافی خواهید داشت.

مهم ترین فواید اوزون تراپی

اوزون تراپي مو به‌طور وسیع برای درمان مشكلات مو و پوست استفاده می‌‌شود. اما دقت کنید که برای انجام این روش درمانی حتماً یک کلینیک معتبر با شرایط محیطی مناسب را انتخاب کنید. چراکه پای سلامتی و در درجه دوم زیبایی شما در میان است و بهتر است دقت و حساسیت لازم دراین‌مورد داشته باشید. فراموش نکنید اگر ازون به مقدار زیاد تزریق شود، می‌تواند اثرات بسیار سمی و مضری برای بدن داشته باشد.

✨ پیشنهاد مطالعه: 10 ماسک موی خانگی که تاثیری شگفت انگیز دارند

سوالات متداول اوزون تراپی مو

آیا اوزون تراپی مو عوارض جانبی دارد؟

اوزون درمانی مو حتما باید با تجویز پزشک متخصص انجام شود زیرا استفاده بی‌رویه آن و عدم آگاهی درباره میزان ازون موردنیاز می‌تواند تاثیر عکس روی موها بگذارد. هچنین اوزون تراپی مو برای کسانی که دارای حساسیت‌های پوستی هستند یا برای زنان باردار و شیرده توصیه نمی‌شود. بنابراین این کار حتما باید زیرنظر متخصص پوست و مو انجام شود تا موثر واقع شود.

هزینه اوزون تراپی مو چقدر است؟

قیمت اوزون تراپی مو بستگی به حجم مو و تعداد جلساتی دارد که برای فرد تجویز می‌شود و هرچقدر جلسات اوزون درمانی مو کمتر باشد، هزینه کل آن نیز کمتر خواهد شد.

اوزون تراپی چه تاثیری روی موی سر دارد؟

اوزون تراپی مو به درمان موخوره، ریزش مو، استحکام و پرپشت شدن موها، ترمیم و بازسازی ریشه موها، پاکسازی مو از هرگونه آلودگی و افزایش خون رسانی به ریشه مو و پوست سر بسیار کمک کننده است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا