آرایش صورتترفند های آرایشی

کانتور، کانسیلر و پرایمر چه فرقی باهم دارند؟

تصور می‌شود که لوازم آرایشی و بهداشتی تنها نقص‌های چهره را برطرف می‌کنند اما درحقیقت این محصولات می‌توانند به شما کمک کنند تا زیبایی‌های متفاوتی را تجربه کنید. از بین لوازم آرایشی پرکاربرد برای خانم‌ها، سه محصول کانتور و کانسیلر و پرایمر این امکان را برای چهره شما ایجاد می‌کنند و در عین‌حال نوعی چالش محسوب می‌شوند. یکی از سوالات همیشگی درباره این سه محصول، فرق کانتور و کانسیلر و پرایمر است.

به همین خاطر درباره‌ تفاوت کانتور، کانسیلر و پرایمر و کاربردهای هرکدام برایتان صحبت می‌کنیم و در نهایت روش‌های استفاده از این محصولات آرایشی را گام‌به‌گام آموزش خواهیم داد تا بتوانید مانند بسیاری از خانم‌ها، کم‌کم این سه محصول مهم را در روتین آرایشی خود استفاده کنید.

کانتور و کانسیلر و پرایمر چه فرقی باهم دارند؟

پرایمر چیست؟

پرایمر (Primer) یکی از لوازم آرایشی مهم است که قبل از مواد آرایشی دیگر، برای پوشش‌دهی بهتر و ماندگاری بیشتر آرایش روی صورت مورد استفاده قرار می‌گیرد. این محصول آرایشی به منظور آماده‌سازی صورت برای استفاده از کرم‌پودر و سایر لوازم آرایشی کاربرد دارد. پرایمر با پر کردن خطوط ریز، چین‌وچروک‌ها و ناهمواری‌های سطح پوست، جلوه‌ی متفاوتی به آرایش شما خواهد داد.

پرایمر انواع مختلفی دارد که از جمله این موارد می‌توان به پرایمر صورت، پرایمر چشم، پرایمر لب و حتی پرایمر ریمل اشاره کرد. استفاده‌ درست از پرایمر با ایجاد چسبندگی، فرآیند جذب کانسیلر و کرم‌ پودر و فونداسیون را آسان‌تر می‌کند. امروزه بسیاری از پرایمرهای موجود در بازار مانند دی دی کرم‌ لافارر دارای خواص آبرسانی و محافظتی پوست هستند، به همین خاطر هم جایگاه ویژه‌ای در روتین آرایشی خانم‌ها پیدا کرده‌اند.

انواع پرایمر آرایشی

کدوم پرایمر آرایشی مدنظرته؟

کانسیلر چیست؟

کانسیلر (Concealer) یا اصلاح‌ کننده رنگ، یکی از لوازم آرایشی مهم برای پوشاندن تیرگی‌های اطراف چشم، لک‌های پوستی، علائم پیری و منافذ بزرگ پوست است. کانسیلر شباهت زیادی به فونداسیون یا زیرساز آرایشی دارد با این تفاوت که عموماً ساختار ضخیم‌تری داشته و فقط در نواحی که نیاز به پوشش اضافی دارند مورد استفاده قرار می‌گیرد.

کانسیلر آرایشی برای پوشش نقاطی طراحی شده است که کرم‌ پودر و پنکک توانایی پنهان کردن آن را ندارند. کانسیلر دارای رنگدانه‌های شدیدتری است و عموماً به شکل مایع و پودر در طیف وسیعی از رنگ‌های مختلف متناسب با انواع پوست به بازار عرضه می‌شود.

انواع کانسیلر آرایشی

انواع کانسیلرها رو ببین!

کانتور و کانتورینگ

کانتورینگ (Contouring) در واقع نوعی ترفند آرایشی است که در آن می‌توانید با روشی هوشمندانه و هنرمندانه، بخش‌هایی از صورت را مطابق میل خود برجسته‌تر کنید و بخش‌های نه‌چندان مورد علاقه‌ پوستتان را پنهان کنید. اگر دوست دارید صورتی استخوانی، بینی کوچک‌تر یا خط فک داشته باشید، کانتورینگ بهترین روش برای آرایش صورت است.

در این روش آرایشی، ویژگی‌های مثبت و طبیعی صورت به کمک لوازم کانتور برجسته می‌شود تا در نهایت فرم جدیدی از چهره شما به نمایش بگذارد. کانتورینگ هنری مانند مجسمه‌سازی است، با استفاده از سایه‌های روشن و تیره، ابعاد و زوایای جدیدی در چهره شما ایجاد می‌کند.

کانتور صورت و فرق آن با کانسیلر و پرایمر

بهترین کانتورهای آرایشی رو بخر!

روش استفاده از کانسیلر، پرایمر و کانتور و هایلایتر

تمام خانم‌های دوستدار آرایش، در مورد اهمیت کانسیلر، کانتور و پرایمر توافق دارند. این محصولات آرایشی به شما کمک می‌کنند که پوستی یکدست و آرایشی بی‌نقص داشته باشند. بسیاری از خانم‌ها صاحب بهترین مارک کانسیلر، پرایمر و کانتور و هایلایتر هستند، اما با این‌حال تعداد کمی از آن‌ها واقعاً از نحوه‌ استفاده‌ی درست از این محصولات آرایشی خبر دارند.

هایلایتر بخش تکمیل کننده کانتورینگ صورت محسوب می‌شود و نقش درخشان کنندگی پوست را برعهده دارد.

بی‌اطلاعی از نحوه‌ی استفاده‌ یک محصول آرایشی می‌تواند آن را کاملاً بی‌اثر کند؛ حتی گاهی بسیاری از خانم‌ها فکر می‌کنند محصول آرایشی مناسبی تهیه نکرده‌اند، درحالی‌که مشکل از لوازم آرایشی نیست و باید تغییرات اساسی در طریقه‌ی مصرف محصولات ایجاد گردد

با توجه به این توضیحات، نظرتان چیست که یادگیری نحوه‌ استفاده از کانتور، پرایمر و کانسیلر را در اولویت خود قرار دهید؟ در ادامه‌ این مطلب راهنمای گام‌به‌گام استفاده از کانسیلر، کانتور و هایلایتر را به همراه بایدها و نبایدهای لازم برای رسیدن به یک آرایش بی‌نقص، به شما ارائه خواهیم داد.

✨ حتما بخوانید: آرایش ماندگار با زیرسازی اصولی صورت

روش استفاده از کانسیلر، پرایمر و کانتور صورت

– نحوه استفاده از پرایمر

قبل از شروع بهتر است به این نکته اشاره کنیم که پرایمرهای صورت برای پلک مناسب نیستند، برای هر بخش از صورت سعی کنید پرایمر مخصوص آن را تهیه کنید. برای استفاده صحیح از کانسیلر صورت، مراحل زیر را دنبال کنید:

صورت خود را آماده کنید: ابتدا صورتتان را با یک پاک کننده کاملا تمیز کنید. سپس تمام بخش‌هایی که می‌خواهید پرایمر بزنید را با مرطوب‌ کننده بپوشانید. چند دقیقه صبر کنید تا مرطوب‌ کننده جذب پوست شود.

پرایمر بزنید: در این مرحله با استفاده از اسفنج مخصوص، پرایمر را زیر چشم خود بزنید، به آرامی و به‌صورت یکنواخت آن را اطراف این ناحیه از صورت پخش کنید. سپس آن را به اطراف بینی، پیشانی، چانه، بینی و گونه‌های خود بمالید. در صورت استفاده از اسفنج، آن را کاملاً با آب، مرطوب کنید.

صورت خود را بررسی کنید: پس از اینکه پرایمر را به تمام بخش‌های صورت زدید، دوباره بررسی و پوشش‌دهی آن را بررسی کنید. در استفاده از پرایمر ناحیه T (پیشانی و بینی) را حتما مدنظر قرار دهید زیرا آرایش در این ناحیه به‌خاطر چربی پوست زودتر از بین می‌رود. در صورت نیاز دوباره از پرایمر استفاده کنید.

صبر کنید: در آخرین مرحله فقط باید کمی صبر کنید و به پرایمر فرصت دهید تا خشک شود و روی صورت جا بیفتد.

✨ حتما بخوانید: پرایمر چیست و چه زمانی باید از پرایمر صورت استفاده کنیم؟

روش استفاده از پرایمر

– نحوه استفاده از کانسیلر

کانسیلر برای پوشش تیرگی اطراف چشم: ابتدا مقداری کرم آبرسان به ناحیه‌ی دور چشم بزنید، با انگشت حلقه خود به آرامی ماساژ دهید تا جذب شود. مقدار کمی پرایمر بردارید و روی پلک و ناحیه‌ی زیر چشم بزنید. اگر تیرگی اطراف چشمانتان شدید است، در این مرحله نقاط کوچکی از کانسیلر را زیر چشم، نزدیک به مژه‌ها و گوشه‌ی داخلی چشم بزنید سپس با استفاده از نوک انگشت یا برسِ مخصوص، به آرامی کانسیلر را پخش کنید، اما زیاد مالش ندهید.

✨ حتما بخوانید: کانسیلر چیست و چه کاربردی دارد؟

کانسیلر برای پوشش اطراف دهان: معمولاً ناحیه‌ی اطراف لب کمی تیره‌تر از بقیه صورت است، برای اصلاح رنگ این ناحیه بهتر است از کانسیلر استفاده کنید. ابتدا فونداسیون آرایشی خود را استفاده کنید، سپس کانسیلری که روشن‌تر از فونداسیون (زیرساز) است را روی نواحی اطراف لب بمالید. هرچه کانسیلر در نزدیکی لب باشد، رنگ لب‌ها برجسته‌تر خواهد شد.

کانسیلر برای اطراف ابرو: استفاده صحیح از کانسیلر در اطراف ابرو، شکل ابروها را زیباتر و جذاب‌تر می‌کند. برای این کار ابتدا با مداد یا پودر مخصوص، ابروهایتان را پر کنید تا به فرم اصلی خود برسد. سپس با استفاده از برس مخصوص، مقداری کانسیلر مایع به صورت نقطه‌ای زیر ابروها بمالید. کانسیلر را به سمت پایین و پلک‌ها حرکت دهید تا کاملاً جذب شود. در پایان مقدار کمی هم به بالای ابرو بزنید تا قوس ابرو کاملاً مشخص شود.

کانسیلر برای جوش و آکنه: ابتدا صورت خود را به خوبی با یک شوینده صورت بشویید، محل جوش و آکنه را مرطوب‌کننده بزنید. سپس پرایمر استفاده کنید، زیرا این کار به کانسیلر پایه‌ای می‌دهد تا به خوبی به پوست بچسبد. کانسیلر بدون پرایمر ظاهر ناخوشایندی خواهد داشت.

روش استفاده از انواع کانسیلر برای پوست‌های مختلف

چند نکته‌ کلیدی برای استفاده از کانسیلر:

  • برای محو کردن تیرگی‌های اطراف چشم از کانسیلر استیکی استفاده کنید.
  • رنگ کانسیلر را یک یا چند درجه روشن‌تر از فونداسیون آرایش خود انتخاب کنید.
  • پیش از کانسیلر حتما از کرم آبرسان استفاده کنید.
  • کانسیلر را پس از ترکیب فونداسیون آرایشی استفاده کنید.
  • هرگز از یک کانسیلر برای کل صورت استفاده نکنید.
  • فراموش نکنید که کانسیلر به عنوان پرایمر سایه‌ی چشم عمل می‌کند.
  • هیچ‌وقت کانسیلر را قبل از فونداسیون آرایش استفاده نکنید.
  • حواستان باشید که رنگ کانسیلر را با پودر آرایشی خود سِت کنید.

– نحوه استفاده از کانتورینگ

کانتورینگ باید شکل طبیعی صورت را بهبود ببخشد و نحوه‌ی اجرای این ترفند بسته به ساختار استخوانی و شکل صورت شما متفاوت خواهد بود؛ بنابراین، این کار به مهارت نیاز دارد که با تکرار و تمرین می‌توانید آن را کسب کنید و به چهره‌ی دلخواه خود برسید.

✨ حتما بخوانید: راهنمای جامع زاویه سازی صورت با آرایش

آماده‌سازی صورت: مثل همیشه ابتدا باید با شستشوی صورت و استفاده از مرطوب‌ کننده پوست خود را آماده کنید تا در نواحی خشک پوست، مواد آرایشی جمع نشود. در این مرحله، به‌صورت اختیاری می‌توانید از پرایمر استفاده کنید، پرایمر به عنوان لایه‌ای بین محصولات آرایشی و پوست قرار می‌گیرد و امکان عملکردی بهینه و ماندگاری بیشتر لوازم آرایشی را فراهم می‌کند. سپس، در صورت نیاز، بخش‌هایی از صورت را که لک و جوش دارد، با استفاده از کانسیلر خوب پوشش دهید تا پوستتان کاملاً یکدست شود.

استفاده از سایه: ساده‌ترین و آشناترین راه برای کانتور کردن این است که سایه‌ تیره خود را بردارید و از آن برای ایجاد سایه‌ زیر استخوان گونه خود استفاده کنید. با لمس صورتتان، محل دقیق استخوان صورت را پیدا کنید و با توجه به شکل طبیعی چهره خود سایه بزنید. معمولا بهتر است سایه را روی این سه نقطه بزنید: در امتداد دو طرف بینی، به شکل مثلث وارونه روی گونه‌ها و یا به شکل عدد 3 انگلیسی از محل رویش مو، زیر استخوان گونه و خط فک.

هایلایت یا برجسته‌سازی: سایه روشن یا هایلایتر خود را بردارید و روی نقاطی از صورت بزنید که نور را به طور طبیعی منعکس می‌کنند: پیشانی، نوک بینی، بالای استخوان گونه، استخوان ابرو و … .

رژ گونه: استفاده از رژ گونه در فرآیند کانتورینگ چندان ضروری نیست، اما این کار می‌تواند در طبیعی جلوه‌دادن آرایش شما نقش موثری داشته باشد. رژ گونه به عنوان پلی بین سایه روشن و تیره روی صورت ایفای نقش می‌کند.

جا افتادن کانتورینگ با ترکیب سایه‌ها: از آن‌جا که در کانتور از سایه‌هایی استفاده می‌کنید که با رنگ پوست مطابقت ندارد، باید در نهایت با استفاده از برس کوچ مخصوص یا اسفنج آرایشی، سایه‌ها و هایلایت‌ها را به شکلی ترکیب کنید که کاملاً طبیعی به نظر برسند.

روش استفاده از کانتور آرایشی

معرفی انواع کانتور، کانسیلر و پرایمر

حالا که درباره‌ی نحوه استفاده از هر کدام از این محصولات آرایشی همه‌چیز را می‌دانید، بهتر است برای آشنایی بیشتر، چند محصول و برند کاربردی را به شما معرفی کنیم تا کارتان در خرید آسان شود:

✨ حتما بخوانید: برای جلوگیری از براق شدن صورتم بعد از آرایش چکار کنم؟

1. پرایمر مات کننده ایزادور

پرایمر مات کننده SPF30 ایزادورا (Isadora Matt Primer) یکی از بهترین پرایمرهایی است که می‌توانید برای آرایش خود انتخاب کنید. این محصول زیرساز مناسبی برای آرایش و یکدست کردن سطح پوست است که جلوه‌ای مات به پوست می‌بخشد و نقش یک ضد آفتاب با SPS30 را ایفا می‌کند.

پرایمر مات کننده ایزادورا، فرمولاسیون ژلی و بسیار سبک دارد و کاملاً بی‌رنگ است. این محصول موجب افزایش دوام آرایش روی صورت و نرمی و لطافت پوست می‌شود. پرایمر ایزادورا برای انواع پوست، به‌خصوص پوست چرب قابل استفاده است و از درخشش پوست جلوگیری می‌کند.

پرایمر مات کننده ایزادورا

خرید پرایمر مات کننده ایزادورا

2. کانسیلر کاورآپ کالیستا

کانسیلر کاور آپ کالیستا (Callista Cover Up Concealer) یکی از کانسیلرهای پرکاربرد و جزو لاینفک کیف لوازم آرایشی خانم‌ها است. این محصول گزینه‌‌ای مناسب برای افرادی است که می‌خواهند پوستی صاف، بی‌نقص و زیبا داشته باشند. کانسیلر کالیستا به‌راحتی، هرگونه اثری از جوش، لک، خال و خطوط چروک را از صورت محو می‌کند.

این محصول در سه رنگ بسیار روشن، روشن و متوسط تولید شده و برای انواع پوست قابل استفاده است. کانسیلر کاور آپ دارای جلوه مات و بافت بسیار سبک و نرمی است که به خاطر ترکیبات مرطوب‌کننده برای دور چشم نیز کاربرد دارد.

کانسیلر کاورآپ کالیستا

خرید کانسیلر کالیستا

3. کیت پودری کانتورینگ گلدن رز

کیت پودری کانتورینگ گلدن رز (Golden Rose Contour Powder Kit)، یک کیت کامل با سه رنگ متفاوت (تیره، برنز و کاملاً روشن) و مناسب کانتورینگ است. این محصول بافتی پودری داشته و برای کانتورینگ و گریم‌های متعادل‌سازی چهره مناسب است. کیت کانتورینگ گلدن رز برای انواع پوست مناسب است.

پالت کانتور گلدن رز نسبت به کارآیی و برندی که دارد، قیمت مقرون‌ به‌صرفه‌ای دارد، به همین خاطر، اولین پیشنهاد ما برای کسانی است که تصمیم دارند با کانتور، گریم حرفه‌ای را آغاز کنند.

کیت پودری کانتورینگ گلدن رز

خرید کانتورینگ پودری گلدن رز

هر آنچه باید درباره کانتور، کانسیلر و پرایمر بدانیم!

با توجه به توضیحاتی که درباره‌ فرق کانتور و کانسیلر و پرایمر دادیم، این محصولات آرایشی اصلاً یکسان نیستند و تفاوت‌های مهمی دارند. از پرایمرها جهت آماده‌ کردن صورت برای آرایش استفاده می‌شود، در حالی‌که کانسیلرها برای مخفی‌کردن و پوشاندن لک، جوش و تیرگی‌های اطراف چشم به کار گرفته می‌شوند.

کانتورینگ هم نوعی تکنیک آرایشی است که با استفاده از ایجاد سایه روشن و تیره در صورت، ابعاد و زوایای جدیدی در شکل چهره ایجاد می‌کند. معمولاً پرایمر و کانسیلر هم‌رنگ یا نزدیک به رنگ پوست انتخاب می‌شوند، اما در کانتورینگ، هنر سایه روشن و تیره روی صورت اهمیت دارد و قرار نیست چیزی هم‌رنگ پوست باشد.

اگر بخواهیم مراحل استفاده از هر کدام این محصولات آرایشی را طبقه‌بندی کنیم، در فرآیند آرایش ابتدا باید از پرایمر برای یکدست شدن پوست استفاده کنید، سپس با کانسیلر عیب‌ونقص‌های جزیی را پوشش دهید و در نهایت با لوازم کانتور، ابعاد و زوایای صورت خود را برجسته‌ کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا