آموزش های آرایشیمراقبت از پوست

طرز استفاده از کرم ضد آفتاب به روش صحیح

بحث توجه به روتین پوستی در برابر اشعه‌های خطرناک خورشید با استفاده از کرم ضد آفتاب و نحوه صحیح مصرف آن یکی از مهم‌ترین مواردی است که در مراقبت‌های پوستی به آن توجه ویژه می‌شود. در این مطلب سعی کرده‌ایم به سوالات رایج شما درباره میزان استفاده کرم ضد آفتاب بزنیم، مراحل استفاده از ضد آفتاب و زمان استفاده از آن پاسخی درست بدهیم. برای گرفتن نتیجه خوب از مصرف ضد آفتاب این اطلاعات را از دست ندهید.

مصرف صحیح کرم ضد آفتاب

روش صحیح استفاده از ضد آفتاب

طرز استفاده از ضد آفتاب نیز شبیه به استفاده از ویتامین است، یعنی باید طبق اصول و در بازه زمانی مشخص انجام شود تا روی پوست صورت تاثیر مثبت داشته باشد. کرم ضد آفتاب نقش حفاظتی دارد و بسته به نوع ضدآفتاب که مینرال یا شیمایی است، حمله اشعه UVA و UVB را به پوست دفع می‌کند.

– پیش از هر چیزی هنگام انتخاب و خرید ضد آفتاب به نوع پوست خود دقت کنید. ضد آفتاب پوست چرب و آکنه دار خود را فاقد چربی و ضد آفتاب پوست خشک خود را با ویژگی آبرسانی انتخاب کنید.

– سعی کنید پیش از مصرف ضد آفتاب با توجه به نوع پوست خود از یک مرطوب کننده یا آبرسان استفاده کنید؛ به‌خصوص اگر پوستتان خشک است. اگر نمی‌دانید چه ضد آفتابی برای پوست خود انتخاب کنید؛ پیشنهاد می‌کنیم سری به مقاله بهترین ضد آفتاب مناسب پوست شما چیست، بزنید.

– بسیاری از افراد وقتی قصد دارند از خانه خارج شوند، سعی می‌کنند زمان خروج از خانه کرم ضد آفتاب را استفاده کنند، مثلا 5 دقیقه قبل از بیرون رفتن و در معرض تابش خورشید قرار گرفتن.

اگر شما هم این کار را می‌کنید باید این عادت غلط را کنار بگذارید، چون با این روش ضد آفتاب دور چشم یا صورت 15 – 30 دقیقه بعد از مصرف هیچ محافظتی از پوست شما در برابر اشعه‌های مضر خورشید نمی‌کند.

ضد آفتاب را مثل یک بازیکن فوتبال در نظر بگیرید، یک فوتبایست قبل از شروع بازی بدن خود را گرم می‌کند تا بتواند عملکرد خوبی در زمین داشته باشد. این کرم هم برای اینکه بتواند عملکرد خوبی روی پوست داشته باشد و از پوست در برابر نفوذ خورشید دفاع کند باید زمان کافی برای جذب پوست داشته باشد.

این قانون، یعنی مصرف ضد آفتاب 15 تا 30 دقیقه قبل از خروج از خانه برای تمامی ضد آفتاب‌ها است، فرقی نمی‌کند SPF ضد آفتاب شما چقدر است یا نوع پوست شما چگونه است، حتی نوع مینرال یا شمیایی هم در قانون 15 تا 30 دقیقه‌ای نحوه استفاده از ضد آفتاب تاثیری ندارد.

– ضد آفتاب را پایه آرایش خود قرار دهید و قبل از دیگر لوازم آرایشی از آن استفاده کنید و اجازه دهید جذب پوستتان شود.

– طوری ضد آفتاب بزنید که به‌طور یکنواخت روی کل پوستتان پخش شود و همه اجزای صورتتان را بپوشاند.

– لب‌ها را فراموش نکنید! لب‌ها هم یکی از اجزای حساس بدن در برابر نور خوشید هستند که باید توسط کرم ضد آفتاب محافظت شوند.

طریقه مصرف کرم ضد آفتاب

– آیا باید کرم ضد آفتاب را تجدید کرد؟

برای محافظت بیرون از منزل، کرم ضد آفتاب را هر دو ساعت یکبار یا بلافاصله پس از تعریق مجدداً استفاده و تجدید کنید.

دقت کنید افرادی که دچار آفتاب سوختگی می‌شوند، معمولاً به اندازه کافی از کرم ضد آفتاب استفاده نمی‌کنند، یا پس از قرار گرفتن در معرض نور خورشید آن را تمدید نمی‌کنند و حتی نادانسته از محصولات تاریخ مصرف گذشته استفاده می‌کنند.

– چندبار در روز ضد آفتاب بزنیم؟

یک اصل را هرگز از یاد نبرید: هر چه بیشتر ضد آفتاب بزنید، بهتر است!
نور خورشید در پشت شیشه در اتاق کارتان، در روزهای ابری و زمستانی و هر جا و هر زمان ممکن است به پوست شما آسیب برساند. پس اگر هر 2 تا 2 ساعت و نیم یک بار کرم ضد آفتابتان را تمدید کنید، کار اشتباهی انجام نداده‌اید!

شرط شست و شوی درست با اجتناب از خشکی پوست، به ما می‌گوید نهایتاً 1 یا 2 بار در طول روز صورتتان را با شوینده صورت و پاک‌ کننده تمیز کنید. بنابراین اگر در طول روز از کرم‌ ضد آفتاب بی رنگ استفاده کنید، بی‌نیاز به شست و شوی مکرر، می‌توانید این کرم را هر بار روی پوست صورت تمدید کنید.

همچنین برای استفاده چندباره کرم‌های ضد آفتاب‌ سبک و فاقد چربی را انتخاب کنید که در طول روز پوستتان را خسته نکند.

طریقه استفاده از ضد آفتاب به روش صحیح

– چه زمانی از ضد آفتاب استفاده کنیم؟

همانطور که پیش از این گفته شد، اگر قصد بیرون رفتن از خانه را دارید، قبل از خروج، ضد آفتاب بزنید. تقریباً 15 دقیقه طول می‌کشد تا پوست شما ضد آفتاب را جذب کند و از شما محافظت کند. در خوشبینانه‌ترین حالت، اگر بلافاصله در زمانی‌که زیر نور خورشید هستید هم ضد آفتاب بزنید، باز هم پوست شما محافظت نشده و امکان دارد بسوزد.

– در هر نوبت چه میزان ضد آفتاب باید بزنیم؟

از ضد آفتاب سخاوتمندانه استفاده کنید. بزرگسالان به اندازه یک شات کوچک ضد آفتاب برای پوشاندن کامل بدن خود نیاز دارند. سهم صورت شما از این مقدار، تقریباً یک قاشق چایخوری است.

  • نصف قاشق چای‌خوری ضدآفتاب برای صورت گردن
  • یک قاشق چای‌خوری برای بازوها
  • یک قاشق چای‌خوری برای ساعدها
  • دو قاشق چای‌خوری برای پاها
  • یک قاشق چای‌خوری برای سینه و شکم
  • یک قاشق چای‌خوری برای برای کمر و شانه‌ها

میزان استفاده از ضد آفتاب در هر نوبت

– ضد آفتاب را باید روی کدام بخش‌های بدن بمالیم؟

– کرم ضد آفتاب را به تمام جاهای پوست برهنه و در معرض نور خورشید خود بمالید. گردن، صورت، گوش‌ها، دست‌ها و مچ دست‌ها را به خاطر بسپارید.

– اگر موهای نازکی دارید، روی پوست سر خود و جاهایی که موهایتان ریخته هم ضد آفتاب بزنید یا از کلاه لبه پهن استفاده کنید. بدین منظور اسپری‌های ضد آفتاب با خاصیت افشره‌ای نیز در بازار وجود دارند.

– برای محافظت از لب های خود، از یک بالم لب با SPF حداقل 15 استفاده کنید.

– برای دور چشم از ضد آفتاب‌های مخصوص دور چشم استفاده کنید. این ناحیه از صورت پوست حساس و نازکی دارد که نیازمند مراقبت و نگهداری ویژه است. این محصولات از لکه‌های تیره بر اثر بالا رفتن سن و تابش اشعه‌های خورشیدی مضر، جلوگیری می‌کند.

طرز استفاده صحیح از ضد آفتاب بدن و صورت

میزان SPF در ضد آفتاب چقدر باید باشد؟

کرم ضد آفتابی را انتخاب کنید که دارای SPF 30 یا بالاتر باشد، در برابر آب مقاوم باشد و پوششی با طیف وسیع ارائه دهد. این بدین معنا است که این پوشش از شما در برابر اشعه های UVA و UVB محافظت می‌کند.

این مقاله را از دست ندهید: بایدها و نبایدهای SPF

در هوای ابری هم باید ضد آفتاب بزنیم؟

پوست شما هر بار که بیرون می‌روید، حتی در روزهای ابری و در زمستان، در معرض اشعه‌های مضر خورشید قرار می‌گیرد. بنابراین چه در تعطیلات هستید و چه در حال یک پیاده‌روی پاییزی، به یاد داشته باشید که حتما از کرم ضد آفتاب استفاده کنید. ضد آفتاب رنگی یا بی رنگ هم فرقی نمی‌کند، مهم این است که حاوی SPF باشد.

در روزهای گرم تابستانی چه کرم ضد آفتابی بزنیم؟

کرم‌های ضد آفتاب ضد لک با پوشانندگی بالا از ایجاد لکه‌های پوستی، آفتاب سوختگی و سرطان‌ پوستی به‌خوبی جلوگیری می‌کنند. این کرم‌ها در مقابل تعرق پوستی و آب مقاوم و محافظ پوست در برابر اشعه هستند. بنابراین اگر پوست حساسی مستعد آکنه و لکه‌های تیره دارید، حتماً ضد آفتاب‌ ضد لک را در روتین پوستی خود بگنجانید.ضد آفتاب ضد لک برای روزهای گرم تابستان

خرید ضد آفتاب ضد لک لافارر

آیا استفاده از ضد آفتاب دور چشم ضروری است؟

پوست دور چشم نازک‌تر از پوست قسمت‌های دیگر است و علائم پیری پوست زودتر در اطراف چشم با چین و چروک خود را نشان می‌دهد. فرمولاسیون ضد آفتاب دور چشم به‌گونه‌ای که باعث عدم واکنش و سوزش پوست اطراف چشم می‌شوند. به همین دلیل افرادی که پوست حساسی دارند توصیه می‌شود که از کرم ضد آفتاب دور چشم استفاده کنند.

افرادی که پوست چرب دارند و از کرم ضد آفتاب فاقد چربی استفاده می‌کنند، احتمال دارد که پوست اطراف چشم‌شان دچار خشکی و کم‌آبی شود، این افراد نیز برای محافظت از پوست اطراف چشم بهتر از از ضد آفتاب دور چشم استفاده کنند.

اگر پوست حساسی ندارید می‌توانید از ضد آفتاب صورت برای دور چشم نیز استفاده کنید، اما دقت کنید که پوست واکنش ندهد و آبرسانی اطراف چشم را هم فراموش نکنید.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا