مراقبت از ناخنمراقب خودت باش

روتین ناخن؛ ترفندهای مراقبت و تقویت ناخن

داشتن ناخن‌های رنگی همیشه برای خانم ها جذاب بوده است، فرقی نمی‌کند که چند ساله باشید، لاک زدن و رنگی کردن ناخن‌ها همیشه حالتان را خوب می‌کند. حتی خانم‌هایی که ناخن‌های بلند را نمی‌پسندد و ترجیح می‌دهند که ناخن‌های کوتاهی داشته باشند هم نمی‌توانند از داشتن ناخن‌های رنگی چشم‌پوشی کنند. اما همیشه ناخن‌های بلند و سالم افراد را به استفاده از انواع لاک‌های رنگی تشویق می‌کند. اما همیشه یک مانع برای داشتن ناخن‌های رنگی وجود دارد، داشتن ناخن‌های ضعیف و شکننده. ناخن‌های ضعیف و شکننده مانع بسیاری از خانم‌ها برای داشتن ناخن‌های رنگی و جذاب است.

البته در چند سال اخیر به لطف کاشت ناخن و لاک ژل و قبل‎‌تر ناخن مصنوعی خیلی از با وجود داشتن ناخن‌های ضعیف و شکننده از داشتن ناخن‌های بلند و رنگی لذت بردند. اما در این روزهای کرونایی که بسیاری رفتن به مراکز زیبایی ریسک بزرگی به حساب می‌آید، بسیاری از افراد ناخن‌های کاشت خود را به اصطلاح ریمو کردند و با ناخن‌هایی به مراتب شکننده‌تر و ضعیف‌تر از قبل مواجه شدند. در این مقاله به معرفی چند روتین ناخن را برای تقویت و مراقبت از ناخن ها می‌پردازیم.

ناخن‌های سالم

چه اندازه مراقب ناخن‌های خود هستید؟ رنگ ناخن شما طبیعی است؟ شیار و یا فرورفتگی روی ناخن خود مشاهده نمی‌کنید؟ چه ناخنی سالم است؟

نشانه‌های ناخن‌های سالم:

 • صفحات ناخن به رنگ صورتی مایل به قرمز است
 • کوتیکول ها وجود دارند (نباید آنها را قطع کنید)
 • نیش ناخن‌ها سفید رنگ و صاف است
 • بخش سفید برجسته به شکل نیمه ماه (به نام lunula) در پایه ناخن

نشانه‌های ناخن‌های ناسالم:

 • شیارهای افقی
 • لکه‌های سفید
 • ناخن‌های لایه لایه‌ای
 • قرمزی و تورم در پوست اطراف ناخن
 • تغییر فرم ناخن به شکل کج شدن و خمیدگی

هر یک از این تغییرات در ناخن‌ها نشان از اختلال در بدن است و که به شکل ضعف و تغییر شکل در ناخن خود را نشان می‌دهد. به عنوان مثال خمیدگی و قاشقی شکل شدن ناخن به علت کمبود آهن و خون در بدن است. لکه‌‌های سفید نتیجه فشار روی ناخن است و شیارها افقی علاوه‌بر کشیدگی ناخن روی یک جسم سخت، به علت استرس و یا تب شدید نیز روی ناخن ظاهر می‌شود.

ناخن‌های لایه‌ای و شکننده معمولاً زمانی رخ می‌دهد که بدن بدن کمبود آب و ویتامین دارد. ضعف و شکنندگی ناخن معمولاً بعد از یک دوره کاشت ناخن و یا لاک ژل نیست اتفاق می‌افتد. زمانی که افراد از لاک ژل استفاده می‌کنند و یا کاشت ناخن انجام می‌دهند، بعد از ریمو کردن کاشت یا پاک کردن لاک ژل با ناخن‌هایی ضعیف و شکننده مواجه می‌شوند.

افرادی نیز که بیش از اندازه مانیکور می‌کنند، نشانه‌هایی از ناخن‌های ناسالم، ضعیف و شکننده دارند. این رزوها نیز به دلیل شیوع کرونا و استفاده به ناچار افراطی از انواع شوینده‌های قوی ناخن‌ها کمی ضعیف و شکننده به نظر می‌رسند. بنابراین برای باید نگاهی جدی به مراقبت و روتین ناخن خود داشت.

پیشنهاد مطالعه:

چند نکته جالب در مورد ناخن‌ها

 • جنس ناخن از نوعی پروتئین به نام کراتین است، بدن برای تولید مو و لایه بالایی پوست به کراتین نیاز دارد.
 • رشد ناخن‌ها در ماه به‌طور متوسط 3.5 میلی‌متر رشد می‌کنند، یعنی حدود 4 تا 6 ماه طول می‌کشد که ناخن به طول می‌کشد که ناخن‌ها به‌طور کامل تنظیم و ترمیم شوند.
 • معمولاً ناخن‌های دست با سرعت بیشتری نسبت به ناخن‌های پا رشد می‌کنند.
 • سرعت رشد ناخن مردان بیشتر از زنان است، اما هورمون‌های زنانه در دوران بارداری بر روی رشد ناخن‌ها تاثیر می‌گذارد.
 • نوک انگشت‌ها عرق نمی‌کند و این خبر خوبی است، چراکه اسید موجود در ناخن‌ها باعث تضعیف ناخن می‌شود.
 • ناخن‌ها برای ادامه حیات خود به خون احتیاج دارند. همین نیاز باعث می‌شود که ناخن‌ها بعد از آسیب‌دیدگی شدید به علت کمبود اکسیژن و مواد مغذی از ضعیف شوند.
 • سلامت ناخن نشانه سلامت دورنی است. بدون در نظر گرفتن انواع شکل ناخن، ناخن‌ها باید صاف بدون شیار، فرورفتیگی یا برآمدگی و در نهایت یک ظاهر یکنواخ داشته باشند.

 

مراقبت و تقویت ناخن‌ها

خیلی از خانم‌ها در دوره‌ای اقدام به کاشت ناخن کردند و بعد از مدتی به دلایل مختلف مثل بارداری، وقت‌گیر بودن ترمیم و… کاشت ناخن خود را درآورده‌اند. این روزها نیز که در حال زندگی در کنار یک ویروس عجیب هستیم، باز هم داشتن ناخن‌های کاشت به دلیل مسائل بهداشتی ریسک است، چراکه احتمال نفوذ ویروس در زیر ناخن‌ها وجود دارد و اگر به درستی شسته نشود خطر ابتلا را افزایش می‌دهد. اما دلیل مهم‌تر افراد برای ریمو کردن یا در آوردن کاشت ناخن، عدم مراجعه به سالن‌های زیبایی است.

چند روتین ناخن برای داشتن ناخن های زیبا، ظریف و کشیده

همه می‌دانیم که این روزها نه تنها ایران، بلکه جهان در حال مبارزه و دست و پنجه نرم کردن با یک ویروس عجیب و ناشناخته به نام کرونا است. این ویروس هر روز قربانی بیشتر می‌گیرد و تنها راه پایان دادن به شیوع گسترده آن تغییر سبک زندگی است. به عنوان مثال باید ماسک بزنیم، فاصله اجتماعی را رعایت کنیم و رفت و آمدهای غیرضروی را کاهش دهیم تا بتوانیم در جنگ با ویروس کرونا پیروز میدان شویم.

به همین دلیل افراد در راستای تغییر در سبک زندگی خرید اینترنتی را جایگزین خرید حضوری کردند و عده‌ای نیز سعی کردن تا حد ممکن از حضور در باشگاه‌ها، آرایشگاه‌ها و دیگر مکان‌های پر خطر خودداری کنند. تعدا زیادی از خانم‌هایی که ناخن کاشت داشتند، در این دوران کاشت خود را ریمو کردند، همچنین خانم‌هایی که مانیکور و پدیکور در روتین ناخن‌ های آنها قرار دارد، سعی می‌کنند این کار را خودشان انجام دهند و به سالن‌های زیبایی مراجعه نکنند.

خوب یا بد، زندگی در کنار ویروس کرونا سبک متفاوتی از زندگی را برای ما رقم زده است.

خانم‌هایی که کاشت ناخن خود را بعد از مدتی ریمو می‌کنند با ناخن‌هایی ضعیف و شکننده رو‌به‌رو می‌شوند. ضعف ناخن بعد از کاشت به دلایل مختلفی اتفاق می‌افتد که در مقاله‌های آینده به آن می‌پردازیم. البته ضعف و شکنندگی ناخن‌ها فقط بعد از کاشت اتفاق نمی‌افتد، افرادی که به صورت غیرحرفه‌ای مانیکور می‌کنند نیز باعث تضیف و شکنندگی ناخن‌ها می‌شوند.

ناگفته نماند که ترکش وجود ویروس کرونا به ناخن‌ها رسیده است، شستن و استفاده افراطی از ضدعفونی‌های قوی باعث شده است که ناخن‌ها کمی شکننده‌تر و ضعیف‌تر از قبل شوند. بنابراین به هر دلیلی باید مراقبت و تقویت ناخن‌ها را اولویت قرار داد.

 

اولین و ابتدایی‌ترین قدم برای داشتن ناخن‌های سالم شستن دست‌ها است. البته در این روزهای کرونایی شستن دست‌ها کاری است که به وفور انجام می‌دهیم. با شستن دست‌ها از تجمع آلودگی، میکروب و باکتری در زیر و اطراف ناخن‌ها جلوگیری می‌کنید.

 

نحوه تقویت و مراقبت ناخن

ناخن‌های سالم، محکم باید چند نکته را رعایت کرد. چه به ناخن‌های بلند علاقه داشته باشید و چه به ناخن‌های کوتاه، در هر حالت از داشتن ناخن‌هایی با ظاهر یکدست لذت می‌برید. مراحل مراقبت ناخن که در ادامه توضیح می‌دهیم را همۀ افراد چه آقایان و چه خانم‌ها باید انجام دهند. متاسفانه فرهنگ غلط باعث باعث شده که آقایان نسبت به سلامت پوست و ناخن بی‌اهمیت باشند، در حالی که سلامت و مراقبت از پوست و ناخن برای همه لازم و ضروری است.

 

نحوه مراقبت از ناخن

شستن دست‌ها مهم‌ترین قسمت مراقبت ناخن

اولین و ابتدایی‌ترین قدم برای داشتن ناخن‌های سالم شستن دست‌ها است. البته در این روزهای کرونایی شستن دست‌ها کاری است که به وفور انجام می‌دهیم. با شستن دست‌ها از تجمع آلودگی، میکروب و باکتری در زیر و اطراف ناخن‌ها جلوگیری می‌کنید.

شستن دست‌ها و ناخن ها
شستن دست‌ها و ناخن ها

شوینده مناسبی را برای شستن دست‌ها انتخاب کنید و از شستشوی دست‌ها با شوینده‌های مثل مایع ظرفشویی خودداری کنید. در این روزها که ضدعفونی و شستن دست‌ها مهم و ضروری است سعی کنید تا حد ممکن دست‌ها را بشویید و از الکل و انواع ضدعفونی‌کننده‌ها را در صورت عدم دسترسی به آب و شوینده استفاده کنید.

 

ناخن‌ها را مسواک یا فرچه بزنید

درست متوجه شدید، ناخن‌ها را نیز باید با یک مسواک نرم تمیز کنید. زمانی که دارید دست‌ها را با آب و یک شوینده مناسب می‌شویید، با یک مسواک نرم، به آرامی اطراف و زیر ناخن‌ها را تمیز کنید. روی ناخن‌ها را مسواک نکشید چون باعث خط و خش روی ناخن می‌شود. دقت کنید که مسواک باید بسیار نرمک باشد و شما نیز باید به آرامی و بدون فشار زیاد این کار را انجام دهید.

فرچه زدن ناخن ها
فرچه زدن ناخن ها

با مسواک زدن ناخن‌ها باکتری‌های مضر از بین می‌روند. با این روش از اسکراب با مواد شیمیایی بی‌نیاز می‌شوید و پوست‌های مرده از بین می‌روند.

 

مرطوب‌کننده به ناخن هایتان بزنید

شستن دست‌ها باکتری و آلودگی‌های ناخن را از بین می‌برد اما در مقابل باعث خشکی ناخن و پوست دست می‌شود. این روزها نیز استفاده از انواع ضدعفونی کننده‌های قوی باعث خشکی بیش از حد ناخن‌ها و پوست دست‌ها شده است. بنابراین مرطوب‌کننده در سبد کالای روتین ناخن و پوست شما باید حتماً وجود داشته باشد.

استفاده از مرطوب کننده برای ناخن ها در مانیکور

بعد از هر بار شستشو و ضدعفونی کردن دست‌ها استفاده از مرطوب‌کننده را فراموش نکنید و روی ناخن‌ها و کوتیکول‌ها را مرطوب‌کننده بزنید.

استفاده از روغن نارگیل برای مرطوب کردن ناخن ها در مانیکور معجزه میکنید.
استفاده از روغن نارگیل برای مرطوب کردن ناخن ها

روغن‌های مغذی مانند روغن نارگیل هم برای تقویت و رطوبت‌رسانی به ناخن‌ها بسیار موثر هستند.

 

ناخن‌های ضعیف باید کوتاه شوند

اگر ناخن‌های شما به دلایل مختلف ضعیف و شکننده شده است و به ناخن‌های بلند عادت دارید، متاسفانه باید تا مدتی ناخن‌های خود را  کوتاه نگهدارید. ضعف ناخن‌ها باعث می‌شود که ناخن‌ها زودتر شکسته شوند و گاهی شکستگی ناخن‌ها دردناک است.

گرفتن و کوتاه کردن ناخن های ضعیف
گرفتن و کوتاه کردن ناخن های ضعیف بخش مهمی در روتین ناخن شماست

از قیچی مانیکور یا ناخن‌گیر تیز برای کوتاه کردن ناخن‌ها استفاده کنید.

 

در روتین مراقبت ناخن نباید کوتیکول‌های را از بین ببرید

یکی از اشتباه افراد از بین بردن کوتیکول‌های ناخن است و افرادی که به طور مرتب مانیکور می‌کنند، کوتیکول‌ها یا همان پوست اطراف ناخن‌ها را از بین می‌برند.

کوتیکول‌ های ناخن هایتان را با ابزار ماینکور به عقب برانید
در روتین ناخن باید کوتیکول‌ های ناخن هایتان را با ابزار مخصوص ماینکور به عقب برانید!

کوتیکول‌ها باعث دور نگه داشتن باکتری‌های مضر از ناخن‌ها و جلوگیری از عفونت می‌شوند. کوتیکول‌ها باعث می‌شوند ناخن‌ها کوچک‌تر به نظر برسند به همین علت بهتر است کوتیکول‌ها را با ابزار مناسب مانیکور عقب دهید.

ناخن جویدن را ترک کنید

یکی از عادت‌های غلط که باعث تضعیف ناخن‌ها می‌شود، ناخن جویدن است. ناخن جویدن فرم ناخن‌ها را تغییر می‌دهد و بزاق دهان عامل مور در ضعف و شکنندگی ناخن‌‌ها است. علاوه‌بر تضعیف ناخن شما با جویدن ناخن مقدار زیادی آلودگی و میکروب را از طریق دهان وارد بدن خود می‌کنید.

جویدن ناخن به خصوص در این روزهای پرخطر شیوع کرونا ترک کنید. روش‌های مختلفی برای اصلاح این عادت غلط وجود دارد، مثل استفاده از لاک ژل یا لاک و لوسیون‌های ناخن که باعث تلخ شدن ناخن‌ها می‌شوند.

اصلاح ناخن‌ها در روتین مراقبت ناخن

در روتین مراقبت ناخن‌ها باید ناخن‌ها را با سوهان مناسب اصلاح کنید. با یک سوهان مناسب لبه‌های خشن ناخن را اصلاح کنید و به ناخن‌های خود فرم و اندازه دلخواه دهید. نکته مهم در سوهان کشیدن این است که حرکت سوهان روی ناخن‌ها نباید رفت و برگشتی باشد، باید ناخن‌ها را در یک جهت سوهان بکشید.

حرکت رفتو برگشتی روی ناخن‌ها باعث شکنندپی و ضعیف شدن ناخن‌ها می‌شود.

ناخن‌ها را به اندازه بلند کنید

ناخن‌های مهم جذاب است و لاک و روی ناخن‌های بلند جلوه بیشتری دارد، اما باید بدانید که افراط در بلند نگه داشتن ناخن‌ها باعث ضعیف شدن ناخن‌ها می‌شود. ناخن‌هایی که بیش از اندازعه نرمال بلند می‌شوند، خیلی بیستر در معرض شکسته شدن قرار دارند.

پیشنهاد مطالعه:

چند نکته مهم و ضروی در مراقبت ناخن‌ها

 • استفاده از دستکش هنگام استفاده از مواد شیمیایی و خشن مثل نظافت خانه، ظرف شستن و … را فراموش نکنید.
 • در زمستان‌ها حتماً از دستکش استفاده کنید تا از خشکی ناخن‌ها و تغییر دمای ناخن‌ها و در نتیجه شکنندگی ناخن‌ها جلوگیری شود.
 • به اندازه آب بنوشید تا از لایه‌لایه شدن و شکنندگی ناخن‌ها جلوگیری کنید.
 • در رژیم غذایی خود مواد مغذی برای ناخن‌ها مانند انواع پروتئین، روی، کلسیم و ویتامین A و ویتامین C را قرار دهید. پروتئین به شفافیت و درخشندگی، روی به از بین بردن لکه‌ها، کلسیم به استحکام ناخن کمک می‌کند.

محصولات مراقبت و تقویت ناخن

محصولات زیادی برای تقویت و مراقبت ناخن تولید شده‌اند. یک از محصولاتی که سال‌ها است افراد برا تقویت ناخن از آن استفاده و دیگران نیز توصیه می‌کنند، محلول تقویت ناخن ماوالا است. ماوالا یکی از برندهایی است که انواع محلول تقویت ناخن را تولید می‌‎کند. محلول‌های تقویت ناخن ماوالا موثر است و افراد نتیجه رضایت‌بخش از استفاده از محلول‌های تقویت ناخن ماوالا گرفته‌اند. اما مشکل محصولات تقویت ناخن ماوالا، قیمت بالای آنها است.

نئودرم یکی دیگر از شرکت‌های تولید‌کننده محصولات مراقبت و تقویت ناخن است. نئودرم برند ایرانی و خوشنامی است که به صورت تخصصی محصولات مراقبت پوست و ناخن را تولید و عرضه می‌کند.

محصول تقویت و مراقبت ناخن نئودرم به صورت کرم است و افراد نتیجه خوبی از استفاده از آن گرفته‌اند. کرم ناخن نئودرم یکی از محصولاتی است که توانسته در جلب رضایت مصرف کنندگان موفق باشد. کرم تقویت ناخن نئودرم علاوه‌بر کیفیت و تاثیر موثر در تقویت ناخن‌ها، قیمت مناسبی دارد. بنابراین توصیه می‌کنیم که استفده از این کرم را در روتین ناخن خود قرار دهید.

ویژگی‌های کرم تقویت ناخن نئودرم:

 • براق کننده ناخن
 • افزایش دهنده استحکام ناخن‌ها
 • رطوبت‌رسان ناخن
 • جلوگیری از خشکی و شکنندگی ناخن‌ها
 • تقویت‌کننده و تغذیه‌کننده ناخن‌ها
 • نرم‌کننده پوست اطراف ناخن
 • آنتی اکسیدان
 • حاوی روغن جوجوبا
 • سرشار از ویتامین‌ E و ویتامین A
 • دارای کراتین هیدرولیز شده و لاکتیک اسید

سایر محصولات تقویت ناخن که می‌توانید از فروشگاه خانومی خریداری کنید شامل: روغن تقویت کننده ناخن هیدرودرم، محلول استحکام بخش ناخن هیدرودرم، محلول ترمیم کننده ناخن هیدرودرم، محلول محرک رشد ناخن هیدرودرم، لاک جلوگیری از جویدن ناخن هیدرودرم، لوسیون مراقبت ناخن سیلکیر است.

 

ناخن‌های رنگی و دلربا

ابتدای مطب نیز اشاره کردیم که ناخن‌های رنگی برای همۀ ناخن‌ها جذاب است. از بچگی تا بزرگسالی دیدن لاک ناخن و رنگ‌های متنوع آن برای همه جذابیت زیادی دارد. فرقی نمی‌کند ناخن‌های خود را بلند یا کوتاه نگه می‌دارید، در هر حالت حتماً تعدادی لاک رنگی روی میز آرایش خود دارید.

خیلی از خانم‌ها نیز لاک زدن را نوعی تراپی می‌دانند که البته عجیب و دور از ذهن نیست. ناخن‌های رنگی تا حدودی روحیه افراد را شاد می‌کند. ترند رنگ لاک ناخن با توجه به فصل تغییر می‌کند، این روزها علاوه بر رنگ لاک ناخن طرح ناخن نیز مهم است و با توجه به فصل و حتی رویدادها تغییر می‌کند.

لاک ناخن  با تناژ نارنجی و زرد در پاییز بیشتر استفاده می‌شود با طرح‌های برگ، کدو تنبل و …. رویدادها نیز در تغییر و رنگ لاک و طرح ناخن تاثیر دارد، به عنوان مثال شب یلدا رنگ لاک  ناخن قرمز و سبز با طراحی هندوانه و انار به چشم می‌خورد. تغییر رنگ لاک و طرح ناخن محدود به ایران نیست. در خارج از ایران نیز به توجه به مناسبت‌های مختلف مثل کریسمس، هالووین و ولنتاین رنگ لاک و طرح ناخن تغییر می‌کند.

اما در این روزهای گرم و تابستانی سال 2020 از ترند رنگ لاک ناخن چه خبر است؟

ترند امسال خبر از ناخن‌های رنگین‌کمانی می‌دهد. ناخن‌هایی که هر کدام به یک رنگ است و شما رنگین‌کمانی از رنگ‌ها را روی دست‌های خود خواهید داشت. تابستان امسال سلبریتی‌ها ناخن‌ها را فرنچ رنگی کرده‌اند، هر ناخن به یک رنگ. شما چه لاک مات بپسندید و چه لاک براق در تابستان 2020 می‌توانید سر هر یک از ناخن‌ها را به یک رنگ شاد تابستانی اختصاص دهید و به اصطلاح فرنچ کنید.

علاوه‌بر فرنچ رنگی که ترند ناخن تابستان 2020 است، بازار طراحی میوه‌های تابستانی مثل گیلاس و توت فرنگی داغ است.

کرم ناخن نئودرم یکی از محصولاتی است که توانسته در جلب رضایت مصرف کنندگان موفق باشد. کرم تقویت ناخن نئودرم علاوه‌بر کیفیت و تاثیر موثر در تقویت ناخن‌ها، قیمت مناسبی دارد.

سخن پایانی

روتین ناخن به اندازه روتین مراقبت پوست مهم است. بیشتر اوقات ناخن‌ها از سلامت درونی خبر می‌دهند، به عنوان مثال ناخن‌های لایه‌لایه شده ناشی از کمبود آب و ویتامین است. شکنندگی تضعیف ناخن‌ها بعد از ریمو کردن کاشت ناخن و پاک کردن لاک ژل بیشتر اتفاق می‌افتد و نیاز به مراقبت و توقیت ویژه دارند.

لاک ناخن برای همه جذاب است اما اگر ناخن‌های ضعیف و شکننده‌اس دارید، باید ابتدا به تقویت ناخن بپردازید. یک از محصولات موثر برای تقویت ناخن کرم تقویت ناخن نئودرم است که قیمت مناسبی دارد و قرار دادن آن در روتین ناخن پیشنهاد می‌شود.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا