مراقب خودت باش

دلایل شوره سر و شامپوی مناسب برای درمان آن

شوره سر یکی از مشکلات شایع مو است که با وجود اینکه بیماری خاصی محسوب نمی شود، اما به دلیل ایجاد ظاهری ناخوشایند، بسیار آزاردهنده است. این مشکل در موارد پیشرفته حتی منجر به ریزش مو هم می شود. از این رو باید به درمان آن اهمیت داد.

شوره سر ظاهر ناخوشایندی را در فرد ایجاد می کند. از این رو حتما باید خیلی سریع درمان شود. برای درمان آن ابتدا باید بدانبم دلایل ایجاد شوره سر چیست سپس به راههای درمان آن عمل کنیم. در این مطلب به شما می گوییم که چرا پوست سر بعضی از افراد شوره میزند و چه محصولاتی استفاده کنیم تا این مشکل از بین برود.

شوره سر چیست؟

این بیماری پوستی تکه های نازک و کوچک از سلولهای مرده پوست سر می باشد که از کف سر جدا می شود و لابلای موها یا بر روی شانه ها می ریزد. پوسته ریزی که بصورت شوره سر باشد ظاهر ناخوشایندی ایجاد می کند. نام دیگر آن همان سبوره است. سبوره گاهی با خارش و قرمزی نیز همراه است. این تکه های جدا شده از کف سر گاهی به رنگ سفید و گاهی نیز به رنگ زرد است.

شوره سر پوستی مسری نیست ولی درمان آن سخت است. خوشبختانه قابل کنترل است و در این مطلب راهکارهایی برای کنترل این بیماری بیان می شود. نام علمی آن «پیتی رایی سیس کاپیتیس»  بوده و از شایعترین عوارض پوستی است.

انواع شوره سر چگونه است؟

دو نوع داریم که هر کدام دلایل متفاوتی دارد اما درمانهای آن تقریبا مشابه هم هستند.

1- شوره خشک

این نوع شوره به رنگ سفید است و براحتی از کف سر جدا می شود و بر روی شانه یا لابلای موها می ریزد. این شوره ها به رنگ سفید هستند و کاملا قابل رویت هستند. نوع خشک در افرادی اتفاق می افتد که پوست کف سر آنها به شدت خشک است.

2- شوره چرب

رنگ این نوع شوره، به زردی می زند. شوره چرب در افرادی که پوست کف سر بسیار چربی دارند اتفاق می افتد. این نوع شوره معمولا از کف سر به سختی جدا می شود.

دلایل ایجاد شوره سر چیست؟

شوره سر به دلایل مختلفی ایجاد می شود. در سبک زندگی خود کنکاش کنید و با مواردی که در این مطلب بعنوان دلایل این بیماری گفته می شود مقایسه کنید تا متوجه شوید که دلیل این بیماری در شما چیست.

 • عدم تعادل هورمونها

 • تغذیه نامناسب

 • چربی بیش از اندازه پوست کف سر

 • استرس واضطراب زیاد

 • عفونت قارچی کف سر

 • هوای محیط نامناسب

 • برس نکشیدن به اندازه کافی

 • عدم استفاده کافی از شامپو

 • مصرف بیش از اندازه اسپری و ژل های موی نامناسب

چه افرادی بیشتر مستعد آن هستند؟

برخی از افراد در مقایسه با دیگران، بیشتر در معرض این مشکل هستند. در اینجا به عواملی که احتمال این مشکل را بالا می برد، اشاره میکنیم:

1- نوجوانان

نوجوانان بیشتر از افراد مسن دچار این بیماری می شوند. شاید این موضوع به تغییرات هورمونی که در بدن آنها اتفاق می افتد مرتبط باشد. البته این موضوع به این معنی نیست که افراد میانسال یا مسن دچار آن نمی شوند، بلکه فقط میگوییم احتمال ایجاد آن در جوانان بخصوص نوجوانان بیشتر است.

2- مردان

شوره سر در مردان بیشتر از زنان شایع است و این به دلیل هورمونهای مردانه است. البته مردان سلولهای چربی بزرگتری در کف سر دارند و همین موضوع باعث تولید چربی بیشتر در کف سر و در نتیجه ایجاد سبوره می شود.

3- افرادی که رژیم ناصحیح می گیرند

کمبود مواد غذایی باعث ایجاد شوره سر می شود. بنابراین در افرادی که از روشهای غیر صحیح برای رژیم لاغری استفاده میکنند، احتمال ایجاد این مشکل بیشتر می شود. افرادی که کمبود روی، ویتامین های گروه ب دارند، بیشتر در معرض ابتلا به این مشکل قرار میگیرند.

4- پوست سر چرب

افرادی که پوست کف سر آنها کاملا چرب است و به فکر کنترل آن نیستند، بیشتر مستعد ایجاد شوره هستند.

درمان شوره سر چگونه است؟

درمان آن کمی سخت و زمان بر است. کنترل مداوم این مشکل از طریق استفاده از شامپوهای مناسب در طولانی مدت منجر به درمان آن می شود.

اگر در حد کم باشد، استفاده از شامپوهای معمولی موهای چرب بصورت روزانه و برس کشیدن روزانه ، آن را کنترل میکند. اما اگر شدید بود، حتما نیاز به استفاده از شامپوهای ضدشوره است.

شامپوهای ضدشوره از مواد مختلفی استفاده کرده اند که هر کدام دلیل ایجاد خاصی را کنترل میکنند. بنابراین همه انواع شامپو ضد شوره های موجود در بازار عین هم نیستند و اثر مشابهی ندارند. اگر یک شامپو ضدشوره مصرف کردید و مشکل شما بهتر نشد، برند شامپو  خود را عوض کنید.

برخی از ترکیباتی که در شامپوهای ضدشوره استفاده می شود، به شرح زیر است:

 • پریتیون روی که باعث تولید قارچ های نامناسب را در کف سر کنترل میکند.

 • سلنیوم سولفاید که چربی کف سر را کاهش می دهد.

 • کلتار که نوعی ضدقارچ است

 • کتوکونازول که ضدقارچی بسیار موثر که معمولا برای اکثر افراد پاسخ مثبت می دهد.

 • اسید سالیسیلیک که سلولهای مرده را می زداید.

 • روغن درخت چای که ضدقارچ، ضدالتهاب و آنتی باکتریال است.

در برخی از شامپوها از یک یا چند نوع از مواد ذکر شده در فوق استفاده می شود.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا