مراقبت از پوست

تونر پوست چیست؟ تمام آنچه درباره تونر صورت باید بدانید

تونر پوست یکی از محصولات مراقبت از پوست هستند پس از مرحله تمیز کردن پوست استفاده می‌شود. کاربرد این محصولات پس استفاده از شوینده مناسب پوست مانند ژل شستشوی صورت، برای تنظیم PH پوست صورت است. معمولا بانوان بسیاری به دلیل عدم آگاهی از عملکردهای مهم این محصول، از آن در روتین روزانه مراقبت از پوست صورت استفاده نمی‌کنند در صورتی که استفاده از تونر بسیار ضروری است. تونرها بر پایه آب و فاقد الکل می‌باشند از این رو بسیار سبک بوده و به راحتی جذب پوست می‌شود.

روتین شستشوی صورت

بیشتر از اینکه تونر پوست جنبه‌ی آرایشی داشته باشد، جنبه‌ی مراقبتی از پوست دارد. از مهمترین نکاتی که باید در مورد استفاده از تونر پوست به آن توجه کنید، زمان استفاده از آن است. تونر پوست دقیقا بعد از پاکسازی پوست با شیرپاک‌کن، میسلار واتر، دستمال مرطوب آرایشی و سایر آرایش پاک کن‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. دلیل استفاده از تونر پوست پس از پاکسازی با پاک کننده هاي آرایش این است که باکتری‌ها در منافذ باز پوست به باقی نمانند . علاوه براین، تونر دارای خاصیت مرطوب کنندگی است بنابراین بعد از شستشوی صورت با محصولات مناسب باید از آن استفاده کنیم تا پوست ما دچار خشکی نشود در واقع زمانی که مواد شوینده مانند میسلار یا ژل بر روی پوست تماس پیدا می‌کنند، بسیاری از مقادیر معدنی و املاح طبیعی هم از سطح پوست زدوده می‌شود. تونر پوست با اثر مرطوب کنندگی و رطوبت بخشی که دارد، مانع از خشکی پوست می‌شود و همانند یک کرم آبرسان قوی، پوست را لطیف و نرم می‌کند. تونرها انواع مختلفی دارند و برای هر نوع پوستی، با فرمولی مخصوص تولید شده و در بازار عرضه می‌شوند. معمولا در تونر، عصاره گیاهان نیز افزوده می شود که هر کدام خواص جداگانه‌ای دارند و کاربردهای مختلفی را برای آن رقم میزنند.

⇐مقاله پیشنهادی: با ۳ تونر گلاب آبرسان پرطرفدار آشنا شو ⇒

تونر چیست

 کاربردهای تونر پوست

تونرها سه کاربرد مهم برای پوست دارند که در اینجا به آن‌ها اشاره می‌کنیم:

 1. متعادل کردن PH پوست:

  بعد از شستشو صورت، PH پوست بهم میریزد و معمولا به سمت قلیایی شدن می رود. PH پوست نقش بسیار مهمی در سلامت پوست دارد و متعادل نگه داشتن PH موضوعی است که متأسفانه خیلی از افراد به آن بی توجهی می‌کنند. عواقب عدم تعادل PH پوست در دراز مدت مشخص می شود. تونرها PH پوست را تنظیم میکنند و چه کمتر و چه بیشتر از حالت نرمال (PH=5.5) باشد، آن را به حالت نرمال باز می‌گردانند. در این حالت پوست برای دریافت مواد غذایی آماده است. در واقع تونرها پوست را برای استفاده از کرم‌های مغذی یا آرایش آماده میکنند.

 2. تکمیل پاک کردن پوست:

  تونر می‌تواند به عنوان بخشی از موارد آرایش پاک کن نیز استفاده شود؛ اگر بعد از شستشوی پوست با شوینده‌هایی که نیاز به آبکشی دارند مانند فوم، ژل یا پن مقداری تونر پوست بر روی پنبه بریزید و آن را به پوستتان بمالید، ملاحظه می‌کنید که هنوز هم مقداری کثیفی و آلودگی بر روی پنبه دیده می شود. این کثیفی ها همان آلودگی‌هایی هستند که درون منافذ پوست گیر افتاده‌اند و با شستشو از بین نمی روند. این نوع آلودگی‌ها فقط با تونر پوست تمیز می‌شوند.

 3. بستن منافذ باز پوست:

  باز بودن همیشگی منافذ پوست به ضرر سلامتی وزیبایی پوست ما است. چون میکرو ارگانیسم‌هایی نظیر باکتری‌ها و ویروس‌ها به سرعت جذب پوست می‌شوند و نمی‌توان مانع از نفوذ و اثر آن‌ها شد. پس از تماس تونر با منافذ باز آن موجب انقباض دهانه سلول‌های پوست می‌شود و به همین ترتیب، سلول‌های سالم از نفوذ میکرو ارگانیسم‌ها در امان خواهند ماند.تونرها به دلیل آنکه بر پایه آب هستند، به راحتی وارد منافذ پوست می‌شوند و چربی های و آلودگی های بدام افتاده یا رنگدانه‌های ناشی از مصرف کرم‌های رنگی که به درون منافذ رفته‌اند را به راحتی بیرون می‌کشند و پوست را کامل تمیز می‌کنند. بسیاری از مشکلات پوستی، کدر شدن پوست یا لک‌های پوست ناشی از عدم تمیز کردن کامل صورت است.

⇐مقاله پیشنهادی: فرق تونر و تونیک، مقایسه، بررسی و نحوه استفاده⇒

انتخاب تونر خوب

تونر برای پوست های مختلف

افرادی که پوست چرب دارند باید از تونرهای مخصوص پوست چرب استفاده کنند. تونرهای مخصوص پوست چرب، دارای ترکیبات کنترل کننده چربی پوست هستند. معمولا تونر پوست چرب حاوی مقادیری اسید سالیسیلیک می باشند. بنابراین این نوع تونرها را نباید برای دورچشم استفاده کرد.

افرادی که پوست نرمال تا خشک دارند، از تونرهای مخصوص پوست نرمال و خشک استفاده می کنند. این نوع تونرها معمولا حاوی عصاره گیاهانی است که رطوبت پوست را تامین می‌کند و ویتامین های مورد نیاز پوست را به آن می رسانند. معمولا این نوع تونرها را میتوان برای دورچشم استفاده کرد ولی باز هم باید حتما به مندرجات روی محصول دقت شود که آیا استفاده از آن برای دور چشم مناسب است یا خیر.

و اما پوستهای حساس و مستعد قرمزی، حتما باید از تونرهایی که روی آن‌ها عبارت مخصوص پوست‌های حساس ذکر شده، استفاده کنند. در این نوع تونرها هیچ نوع ترکیب التهاب زایی وجود ندارد و می‌توان برای دور چشم هم استفاده کرد.

ویژگی‌های یک تونر پوست خوب

یک تونر پوست خوب باید دارای مشخصات زیر باشد:

 • قدرت تمیز کنندگی بالایی داشته باشد
 • بعد از استفاده، بر روی پوست چسبناک نباشد.
 • حس کشیدگی و خشکی به پوست ندهد.
 • پوست را نرم و مرطوب کند بطوریکه ضرورت استفاده از مرطوب کننده  را پس از استفاده تونر کاهش دهد.
 • سریع جذب پوست شود و بر پایه آب باشد.

تونر صورت

آیا میتوان به صورت روزانه از تونر پوست استفاده کرد؟

تونرها می توانند دو بار در روز پس از تمیز کردن پوست صورت استفاده شوند، به شرطی که پوست شما این توانایی را داشته باشد و به دچار آسیب نشود.

شما میتوانید صبح و شب از تونر پوست استفاده کنید. اما اگر پوست شما به راحتی خشک می شود یا تحریک می شود، یکبار در روز  آن را امتحان کنید. به یاد داشته باشید، فرمولاسیون تونرها برای تنظیم PH پوست است و پاک کردن باقی مانده آلودگی‌های پوستی است، پس از مصرف بی‌رویه آن پرهیز کنید.

توصیه نهایی:

نه تنها تونر  را از برنامه روتین روزانه مراقبت از پوستتان حذف نکنید، بلکه استفاده از آن را جدی بگیرید و همیشه بعد از شستشوی صورت، از آن استفاده کنید. بعد از مدتی، تغییرات خوب شدن پوستتان را مشاهده خواهید کرد.

در صورت داشتن تجربه مصرف تونر، در بخش نظرات و در پایان همین مطلب نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید.

سوالات متداول

[sc_fs_multi_faq headline-0=”p” question-0=”کاربرد تونر در زیبایی پوست چیست؟” answer-0=” متعادل کردن PH پوست، تکمیل پاک کردن پوست و بستن منافذ باز پوست از مهمترین کاربردهای تونر می‌باشند. ” image-0=”” headline-1=”p” question-1=”آیا افراد دارای جوش صورت می توانند از تونر استفاده کنند؟” answer-1=” ممکن است استفاده از تونر، خشکی ناشی از درمان های موضعی آکنه و آنتی بیوتیک ها را تشدید کند. اگر صورت شما دارای آکنه های التهابی یا کیستیک است، ممکن است که استفاده از تونر در پوستتان سوزش ایجاد کند. حتی شاید سبب تورم جوش های شما شود. ” image-1=”” headline-2=”p” question-2=”آیا استفاده از تونر برای افراد لازم و ضروری است؟” answer-2=” استفاده از تونرها ضروری نیست، اما تونر بهترین مکمل مراقبت از پوست برای افرادی است که به درخشندگی و زیبایی پوست خود اهمیت می دهند. استفاده از تونر روشی عالی برای افرادیست که پوست چرب و منافذی باز دارند. ” image-2=”” headline-3=”p” question-3=”آیا استفاده از تونر سبب روشن شدن پوست می شود؟” answer-3=” استفاده از تونر بخشی از فرآیند پاکسازی پوست است که مزایای زیادی برای پوست دارد. همچنین سبب از بین رفتن سلولهای مرده پوست می شود و پوستی جدید، شفاف، تمیز و شاداب را به ارمغان می آورد. این امر به طور طبیعی پوست کدر را نیز روشن می کند. ” image-3=”” headline-4=”p” question-4=” آیا می توان بعد از اصلاح صورت از تونر استفاده کرد؟” answer-4=” تونرهای ملایم می توانند قرمزی و تحریکات پوستی پس از اصلاح را کاهش دهند و سبب آبرسانی پوست شوند. در این مورد بهتر است که از تونر فاقد الکل استفاده کنید. ” image-4=”” headline-5=”p” question-5=”آیا پوست آقایان به تونر احتیاج دارد؟” answer-5=” برای جلوگیری از خشک شدن بیش از حد و قرمزی پوست، استفاده از تونر حداکثر برای یک بار در روز برای آقایان پیشنهاد خوبیست. (خصوصا برای افراد در سنین نوجوانی و جوانی.) استفاده از یک تونر مناسب سبب ایجاد پوستی بدون چربی اضافه و شاداب و سرحال می بشود.پس از اصلاح می توان از تونر استفاده کرد تا از

گرفتگی منافذ و موهای داخل شده به پوست جلوگیری کرد. ” image-5=”” count=”6″ html=”true” css_class=””]

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا