مراقب خودت باش

ضدآفتاب‌هایی با SPF متفاوت چه تفاوتی دارند؟

خوشبختانه امروزه با گسترش شبکه‌های اجتماعی، بسیاری از افراد درباره لزوم استفاده از محصولات مراقبت از پوست نظیر ضدآفتاب، و SPF ضدآفتاب آگاهی‌های لازم را کسب کرده‌اند. پیشتر، مطالب زیادی درباره “هرآنچه باید درباره آفتاب و ضدآفتاب بدانید” منتشر کردیم و کرم‌های ضدآفتاب زیادی را به تفصیل نقد کردیم. در انتهای مطلب، در بخش مطالب پیشنهادی می‌توانید آن‌ها را بیابید.

اما هنوز هم افراد سوالات زیادی درباره ضدآفتاب دارند. هدف ما در مجله اینترنتی خانومی این است که به تمام سوالات شما درباره ضدآفتاب‌ها پاسخ بگوییم تا بتوانید انتخاب درستی داشته باشید و با کسب آگاهی‌های لازم، پوستی سالم و زیبا داشته باشید. پیشنهاد می‌کنیم حتما “روش صحیح مصرف ضدآفتاب” را مطالعه کنید.

یکی از سوالات پرتکرار بسیاری از افراد که قصد خرید ضدآفتاب دارند این است که چه SPFای برای پوست خوب است؟ آیا اس پی اف بالاتر بیشتر از پوست محافظت می‌کند؟ در این مطلب به سوالات شما درباره SPF ضدآفتاب پاسخ می‌دهیم و بیان می‌کنیم چه SPF ای برای یک ضدآفتاب خوب لازم است.

اس پی اف SPF ضدآفتاب چیست؟-خانومی

اس پی اف SPF ضدآفتاب چیست؟

عددی که به‌عنوان SPF ضدآفتاب بر روی ضدآفتاب‌ها نوشته شده است، یک شاخص برای فاکتور حفاظتی ضدآفتاب است اما به این معنی نیست که عدد SPF همان درصد محافظت از آفتاب باشد.

عدد اس پی اف ضدآفتاب مخفف Sun Protection Factor است و نشان می‌دهد پوست با این عدد تا چه مدت زمان می‌تواند زیر نور خورشید بماند و نسوزد. اگر عدد اس پی اف را در 10 ضرب کنید، مدت زمان محافظت از آفتاب را به دقیقه نشان می‌دهد. به‌طور مثال اگر یک محصول SPF 15 داشته باشد یعنی با این محصول، به مدت 150 دقیقه پوست دچار سوختگی نمی‌شود و بعد از 150 دقیقه پوست شروع به سوختن می‌کند.

در واقع SPF فقط محافظت از اشعه UVB را نشان می‌دهد که منجر به سوختگی پوست می‌شود. یعنی عدد SPF محافظت از UVA را که پیری پوست به دنبال می‌آورد را پوشش نمی‌دهد.

اشعه UVA و UVB چه تفاوتی دارند و هرکدام چه بلایی بر سر پوست می‌آورند؟

نور خورشید از دو اشعه UVA و UVB تشکیل شده است. اشعه UVA به لایه‌های عمیق‌تری از پوست نفوذ می‌کند و آسیبی که به پوست می‌رساند، پیری پوست است.  اما اشعه UVB به لایه‌های سطحی‌تر پوست وارد می‌شود و خیلی عمیق وارد پوست نمی‌شود. آسیب اشعه UVB سوختن پوست است. وقتی پوست در اثر مواجهه با آفتاب قرمز و ملتهب می‌شود یا می‌سوزد، این کار اشعه UVB اشعه خورشید است.

چه کرم ضدآفتابی بهتر است-خانومی

هر SPF ضدآفتاب چند درصد از اشعه UV محافظت می‌کند؟

اگر عدد SPFای که روی ضدآفتاب نوشته باشد، SPF 15 باشد، به معنای این است که این ضدآفتاب تا 92 درصد از اشعه  UV آفتاب محافظت می‌کند و می‌توانید تا 150 دقیقه با این ضدآفتاب زیر آفتاب بمانید و نسوزید.

اگر عدد SPF ای که روی ضدآفتاب نوشته باشد، SPF 30  باشد، به معنای این است که این ضدآفتاب تا 97 درصد از اشعه  UV آفتاب محافظت می‌کند و می‌توانید تا 300 دقیقه با این ضدآفتاب زیر آفتاب بمانید و نسوزید.

اگر ضدآفتابی که می‌خرید حاوی SPF 40 باشد، مقدار محافظت از اشعه UV، فقط نیم درصد نسبت به SPF 30 بالاتر می‌رود. یعنی مقدار محافظت SPF40 ، 97.5 درصد است.

در نهایت اگر SPF50 بر روی ضدآفتابی درج شده باشد، به این معنی است که میزان محافظت از پوست در برابر  اشعه UV خورشید، 98 درصد می‌باشد.

 نظر سازمان غذا و دارو در این‌باره

سازمان غذا و دارو برای SPFهای بالاتر از 50 امتیازی قائل نشده است و آن‌ها را معادل همان SPF50 می‌داند. بنابراین نیازی نیست برای ضدآفتاب‌های SPF بیشتر از 50 هزینه اضافه‌تری به تصور این‌که محافظت بیشتری می‌کند، پرداخت کنید.

چه SPF ای برای پوست لازم است؟

همان‌طور که در بالا بیان شد، تفاوت SPF30 و SPF50 در مقدار محافظت از آفتاب تنها یک درصد است. به‌طور کلی حتی وقتی ضدآفتاب می‌زنیم باید مراقبت از آفتاب به روش‌های دیگر را نیز داشته باشیم. مثلا تا حد ممکن از قسمت سایه راه برویم یا با کلاه و دستکش و لباس پوشیده، از تابش مستقیم نور خورشید بر روی پوستمان جلوگیری کنیم.

به‌طور معمول ضدآفتابی خوب است که SPF25 و بالاتر داشته باشد. اگر عدد اس پی اف زیر 25 باشد، نمی‌توانید آن را یک ضدآفتاب بدانید. مناسب‌ترین پیشنهاد برای ضدآفتاب SPF30 است. وقتی SPF بیشتر می‌شود، فرمولاتور مجبور است فرمول را چرب‌تر کند و تکسچر آن بهم می‌ریزد. بنابراین SPF30 برای یک ضدآفتاب کافیست.

خوشبختانه جو زمین خودش مقدار زیادی از اشعه  را جذب می‌کند و نمی‌گذارد از آن رد شود و به زمین برسد. اما در مناطقی مانند استرالیا که لایه ازن بالای آن سوراخ است، اشعه UV شدیدتر به زمین می‌تابد. از این رو افرادی که در استرالیا زندگی می‌کنند، همان یک درصد محافظت بیشتر نیز برای آن‌ها مهم است. بنابراین آن‌ها لازم است SPF50 استفاده کنند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا